Контакт

Спорт

Тотенхем „казнет“ во Португалија, Ријека не издржа за победа во Солун

Објавено пред

По одличната победа над шампионот Манчестер сити во првиот меч од новата сезона во Премиер лигата, „студен туш“ за Тотенхем во европските натпреварувања, откако тимот на Нуно Еспирито Санто загуби со 1:0 на гостувањето во Португалија кај Пакос де Фереира во првиот меч од баражот за влез во Конференциската лига на УЕФА.

Единствениот гол на мечот падна во финишот на првото полувреме, откако португалскиот клуб успеа да ја измами одбраната на Тотенхем, а Лукас Силва лесно го совлада Иго Љорис за интересен реванш во Лондон.

Ријека имаше 1:0 водство до самиот финиш на мечот во Солун, но на крајот ПАОК успеа да израмни на 1:1 во уште еден двомеч каде исходот е неизвесен. Белгискиот Андерлехт и холандскиот Витесе одиграа трилер-меч со 6 гола кој заврши 3:3, додека Рен со 2:0 го совлада Розенборг, а Феенорд го декласираше шведскиот Елфсборг со 5:0.

КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА НА УЕФА, БАРАЖ, 1.МЕЧ

Андерлехт (Бел) – Витесе (Хол) 3:3

Феенорд (Хол) – Елфсборг (Шве) 5:0

Јаблонец (Чеш) – Жилина (Свк) 5:1

ПАОК (Грц) – Ријека (Хрв) 1:1

Рен (Фра) – Розенборг (Нор) 2:0

Сиваспор (Тур) – Копенхаген (Дан) 1:2

Пакос де Фереира (Пор) – Тотенхем (Анг) 1:0

Санта Клара (Пор) – Партизан (Срб) 22.30 ч.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кризата не и дозволува на Барса да го отпушти Куман

Објавено пред

Роналд Куман си купи малку време по победата над Леванте (3:0). Сепак, шпанските медиуми не веруваат дека тој уште долго ќе биде тренер на Барселона. Тврдат дека само во случај Барселона да ги победи Бенфика и Атлетико Мадрид ќе остане на функцијата.

Колку некои и да го посакуваат заминувањето на Куман, тоа не може толку лесно да биде изведено. Причината се парите, поточно финансискиот фер-плеј во Ла Лига. Поради финансискиот фер-плеј, Барселона летово остана без Лионел Меси.

И покрај тоа што Меси и Гризман си заминаа, а клубот значително им ги намали платите на фудбалерите и останатите вработени, буџетот за плати се уште е 25 отсто на дозволениот лимит.

Поради тоа Џоан Лапорта, во наредниот период, ќе се обиде да им ги намали платите на Кутињо, Серхи Роберто, Усман Дембеле и Самуел Умтити.

Финансиската криза во клубот, го држи Куман на работното место. Доколку клубот му врачи отказ ќе мора да му исплати 14 милиони евра. Покрај тоа, клубот ќе мора да најде пари за новиот тренер.

Со Барселона најчесто се поврзуваа Роберто Мартинез и легендата на клубот Чави.

Прикажи повеќе...

Спорт

Педро: Историски момент во мојата кариерата

Објавено пред

Педро беше еден од стрелците за Лацио во вчерашната победа над Рома од 3:2. Шпанецот во летниот преоден рок во Лацио се пресели од Рома. Првото градско дерби во дресот на новиот клуб го круниса со гол.

„Среќен сум, победивме. Важен меч за нас и нашите навивачи. Игравме агресивно во првото полувреме, имавме многу шанси“, изјави Педро и дополни.

„Овој тиме е едно големо семејство. Ги сакам идеите на тренерот Сари, тој сака да го притискаме противникот, брзо да ја пренесуваме топката. Знам дека малку фудбалери во текот на историјата постигнувале голови за Рома и Лацио во дерби-мечевите. Ова е посебен момент во мојата кариера“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лесор во Макаби

Објавено пред

Францускиот репрезентативец Матијас Лесор кариерата ќе ја продолжи во Макаби од Тел Авив.

Лесор потпишал краток договор со „Гордоста на Израел“. Макаби го ангажира Лесор по повредата на Анте Жижиќ.

Поради тоа, со францускиот центар Макаби потпишал договор, кој ќе трае два месеца. Доколку успее да се наметна, Лесор ќе потпише долгорочен договор со најтрофејниот израелски клуб.

Лесор минатата сезона беше играч на Монако. Со овој клуб го освои трофејот во Еврокупот. Сезоната ја заврши со просек од 12,5 поени и 6 скока од натпревар.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа43 минути

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Европа3 часа

Тесна победа на социјалдемократите во Германија, партијата на Меркел втора

Германските социјалдемократи (СПД) изборија тесна победа на националните избори, покажуваат првичните резултати и освоија мандат да формираат влада првпат од...

Свет4 часа

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија5 часа

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија6 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ20 часа

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион20 часа

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија21 час

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија1 ден

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа1 ден

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија1 ден

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион2 дена

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа2 дена

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 дена

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 дена

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија3 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Досие