Контакт

Спорт

Трабзон го обнови интересот за Алиоски

Објавено пред

Турскиот шампион Трабзонспорт, во летниот преоден рок, ќе се обиде да го донесе во своите редови македонскиот репрезентативец, Езџан Алиоски.

dobivaj vesti na viber

Трабзонспор и минатото лето покажуваше интерес за 30-годишниот лев бек, но Алиоски тогаш како слободен играч реши да се пресели во Саудиска Арабија, во Ал Ахли.

Алиоски зад себе има одчична сезона во Ал Ахли, постигна шест гола и забележа шест асистенции. На крајот од сезоната се најде во идеалниот тим, во првенството на Саудска Арабија.

Трабзон, пред две недели, по пауза од 38 години, повторно станаа шампиони на Турција. Тие изборија место во плеј-офот во Лигата на шампионите. Доколку не успеат да влезат во групите во Лигата на шампионите ќе играат во Лига Европа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дончиќ ја „уништи“ Хрватска, Србите поразени од Летонија!

Објавено пред

Словенија стигна до неверојатна 97:69 победа над Хрватска во „Стожице“, предводени од НБА мега-ѕвездата Лука Дончиќ за потврдување на место на Светското првенство во 2023 година. Шоуто на Дончиќ почна во првата четвртина, која Словенците ја добија со неверојатни 32:8, а во која НБА ѕвездата имаше 11 поени, 4 асистенции и 1 скок, по што домаќините постојано ја одржуваа предноста од 20 поени за убедлива победа.

dobivaj vesti na viber

Хрватска уште има шанси за пласман на Мундијалот, ако во недела ја победи Финска, но мора и очекува победа над Словенија над Шведска. Во тој случај Хрватска и Шведска би имале 2-3 скор, но Хрватите би имале подобар меѓусебен скор.

Србија, пак, во претпоследниот меч, загуби на гости кај Летонија со 66:59, за сега со стравување да го чекаат гостувањето на Белгија во Ниш во последното коло. „Орлите“ и во првиот меч се намачија со Летонците, стигнувајќи до 101:100.

Србите имаа 31:25 воство на полувреме, пред да доживеат вистински колапс во третата четвртина, која ја загубија со 21:7. Алекса Аврамовиќ заврши со 16 поени, Вања Маринковиќ додаде 12, додека за Летоците, Артурс Куруцс имаше 13 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Каков татко-таков син: Новак и Стефан со ист форхенд!

Објавено пред

Официјалниот Инстаграм профил на Вимблдон направи интересна споредба на српскиот ас Новак Ѓоковиќ и неговиот седумгодишен син, Стефан, споредувајќи ги нивните форхенд удари.

dobivaj vesti na viber

„Детска игра? Изгледа дека Стефан има добар учител“, коментираа од Вимблдон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал во третото коло по паузата од еден час, Швјонтек се намачи со Керкхове

Објавено пред

Освојувачот на 22 гренд слем титули, Рафаел Надал го продолжува „патот“ на Вимблдон, откако ниту паузата од еден час за кревање на покривот на „Централниот терен“ во Лондон не му попречи да ја комплетира 6:4/6:4/4:6/6:3 победа над Литванецот Рикардас Беранкис.

dobivaj vesti na viber

Шпанскиот ас правеше премногу некарактеристични грешки во текот на мечот против светскиот тенисер број 106., кој му направи многу проблеми во вториот и трет сет. Кога беше на чекор до победа со 3:0 водство во четвртиот сет, на Надал му попречи лондонскиот дожд, кој предизвика необично долга пауза од еден час за поставување на покривот.

Светската тенисерка број 1, Ига Швјонтек, пак, се намачи за да стигне до 6:4/4:6/6:3 победа над Лесли Патинама Керкхове, за продолжување на рекордот на 37 победи едноподруго. Полјачката нема загубено од февруари, период во кој освои шест титули, вклучувајќи ја и круната од Ролан Гарос.

Иако во 2018 година беше јуниорска шампионка на Вимблдон, Швјонтек го нема поминато четвртото коло во сениорска конкренција. 138-рангираната Патинама Керкхове пристојно ја намачи фаворитката, откако беше израмнета до 4:3 во последниот сет.

Поранешната светска тенисерка број 1 и ексшампионка, Романката Симона Халеп исто така имаше тежок меч, победувајќи ја Кристен Флипкенс со 7:5/6:4. Халеп веднаш загуби на свој сервис, и губеше со 5:2 во првиот сет, пред да направи фантастичен камбек, а и во вториот сет, Флипкенс поведе со 3:0, пред Романката да се врати и да го комплетира мечот.

Домашната фаворитка, Кејт Бултер стигна до својата најголема победа во кариерата, совладувајќи ја поранешната финалистка од Вимблдон, Чехинката Каролина Плишкова со 3:6/7:6(4)/6:4.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...

Македонија10 часа

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

„Францускиот предлог е стигнат после нашата интервенција во Брисел и нашата реакција на драфт-документите. Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите...

Македонија13 часа

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог што француското претседателство го сподели со Владата

„Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог...

Македонија13 часа

Рама: Францускиот предлог е конечен, порака за моите браќа Македонци и Албанци, прифатете!

Премиерот Еди Рама се огласи на Твитер порачувајќи дека последниот француски предлог кој е испратен до владата на Северна Македонија...

Македонија13 часа

Петковски до Ковачевски – Тесно ви е мнозинството

Експретседателот на НСДП, Тито Петковски и се обрати на Владата и ѝ порача дека е со тенко мнозинство. Ваквата реакција...

Македонија14 часа

Бербок: Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста што ја нуди францускиот предлог

Според шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок „Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста“ која ја нуди францускиот предлог....

Македонија15 часа

Мишел за францускиот предлог: Сега е време да кажеме „да“

Претседателот на Еворпскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави изнаоѓањето решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој напиша на „Твитер“...

Македонија16 часа

Макрон: Најдовме компромисно решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека чувствува оти е најдено компромисно решение за преговарачката рамка за членство на Македонија во...

Економија17 часа

Ковачевски: Ако ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна ценa, поскапувањето ќе беше 150 отсто

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна цена, поскапувањето ќе беше 150 %, изјави денеска генералниот...

Македонија17 часа

Апелација му одреди домашен притвор на Мухамед Зеќири

Мухамед Зеќири излегува од затворот во Шуто Оризари. Ова е одлуката на скопска Апелација, која е донесена денеска. Нему му...

Македонија17 часа

Измените на Законот за работните односи, за кои беше тепачката, останаа неизгласани

Мали или речиси невозможни се шансите да се изгласаат измените на Законот за работните односи за кои во изминатите два...

Македонија18 часа

Џафери: Јас нема да се спуштам на ниво на Мицкоски и да навредувам на лична основа

Собранискиот спикер Талат Џафери од собраниската говорница им образложи на пратениците зошто смета дека и понатаму треба да ја врши...

Македонија18 часа

Мицевски: Во последните пет години Собранието е машина за гласање на криминалните зделки на СДСМ и ДУИ

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на денешната собраниска седница, обраќајќи му се на Талат Џафери, рече дека...

Македонија18 часа

Тупанчески: Недонесувањето на измените на Законот за работните односите ќе доведе до сериозни импликации врз судскиот систем

Министерот за правда, Никола Тупанчески, смета дека недонесувањето на измените на Законот за работните односи ќе доведе до сериозни импликации...

Свет19 часа

Русите: Се повлековме од Змискиот Остров како знак на добра волја

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руската армија денеска се повлекла од Змискиот Остров во Црното Море. „По завршените задачи,...

Економија20 часа

Владата: Со новото праведно тарифирање оние што трошат помалку плаќаат помалку струја

Во услови на енормен раст на цената на електричната енергија на светските берзи, за заштита од ценовен шок, од 1...

Свет20 часа

Првиот брод со жито го напушти пристаништето во Берџанск

Брод со 7.000 тони жито исплови од украинското пристаниште во Берџанск, моментно контролирано од руските сили. „По неколку месеци неактивност,...

Свет20 часа

Русите го зазедоа Лисичанск, на украинските сили им е наредено да се повлечат

Министерството за одбрана на Велика Британија денеска соопшти дека украинските сили продолжуваат да ја држат својата позиција во источниот град...

Свет21 час

Нехамер: Пристапувањето во НАТО не е опција

Австрискиот канцелар Карл Нехамер оцени дека има нов квалитет на соработка меѓу неутралните и неврзаните земји, како Австрија и НАТО,...

Свет22 часа

Путин: Ако НАТО распореди војска во Финска и Шведска, ќе одговориме на ист начин

Русија ќе одговори на влезот на Шведска и Финска во НАТО, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. „Доколку...