Контакт

Спорт

Трансферот на Суарез не бил бесплатен – Барса може да заработи 11.000.000 евра

Објавено пред

Трансферот на Луис Суарез од Барселона во Атлетико Мадрид се уште е актуелен во шпанската јавност. Уругавецот, по доаѓањето на Роналд Куман беше избркан од клубот. Шпанците тогаш тврдеа, дека третиот најдобар стрелец во историјата на Барселона, од клубот заминал бесплатно.

Барселона сепак ќе заработи некоја пара од трансферот на фудбалерот, за чии трансфер од Ливерпул, во 2014 година, издвои 82.300.000 евра.

Клубот од „Ноу Камп“, со заминувањето на Суарез, заштедил 5.000.000 евра од трансферот на Антоан Гризман. Францускиот репрезентативец, во 2019 година се пресели во Барселона за 120.000.000 евра.

Атлетико веднаш најавија тужба, поткрепена со докази, дека челниците на Барселона преговарале со Гризман, во момент кога неговата откупна калузула изнесувала 200.000.000 евра.

За да не се влечкаат по судовите, клубовите се договориле, Барселона да исплати уште 15.000.000 на три рати.

Со трансферот на Суарез, Атлетико им простиле една рата, значи 5.000.000 евра.

Барселона, може дополнително да заработи уште 6.000.000 евра.

Условот за првите 2.000.000 евра веќе е исполнет, Суарез од почетокот на сезоната има одиграно 20 натпревари за Атлетико.

Вторите два услови, кои носат по дополнителни 2.000.000 евра се поврзани со Лигата на шампионите. За да се слеат овие бонуси во касата на Барселона, Атлетико, оваа и наредната сезона, ќе треба да влезе во четврт-финалето во Лигата на шампионите.

Значи доколку бидат исполнети сите услови од договорот, Барселона, максимално од трансферот на Суарез, може да заработи 11.000.000 евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Џејмс Бонд и Том Брејди го претставија новиот Астон Мартин кој ќе го вози Фетел

Објавено пред

Астон Мартин, поранешниот тим на Рејсинг поинт (а претходно Форс Индија), го објави болидот со кој четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел ќе се обиде да го „крене“ уште повисоко заедно со синот на газдата Ленс Строл во 2021 година.

Ова е прв болид кој го носи името на славниот британски производител по шест децении, односно наследник на ДБР5 болидот, кој го носеше името на тогашниот сопственик Дејвид Браун. Новиот болид има кодно име АМР21 (Астон Мартин Рејсинг 2021).

Посебни гости на презентацијата беа Џејмс Бонд (односно актерот Даниел Крег) и НФЛ легендата, Том Брејди, кој неодамна по шести пат го освои Супер болот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ракитиќ: Жално е ова што се случува во Барселона

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Барселона под водство на поранешниот претседател Жосеп Мариа Бартомеу е оштетен за износ помеѓу 843.000 и 1.200.000 евра преплатувајќи ги услугите на компанијата за следење на друштвените мрежи, објавија дел од шпанските медиуми.

Барселона од 2017 до 2020 година исплатила 2,3 милиони евра на групацијата „NiceStram“ под која се наоѓа компанијата „I3Ventures“ ангажирана за следење на социјалните мрежи.

Полицијата завчера упадна во клупските простории на „Ноу Камп“ за да ги испитаат подробностите, по што следуваше апсење на екс-претседателот Бартомеу и шефот на неговиот кабинет, Жаиме Масферер.

Поранешниот хрватски репрезентативец, Иван Ракитиќ рече дека е жално да се гледа што се случува во неговиот поранешен клуб (сега повторно тој е дел од Севилја).

„Жално е да се гледаат и слушаат тие работи. Сите кои ја носиме Барселона и тој град во срцето сакаме тоа што побрзо да се заврши и луѓето да можат да уживаат во Барса како и досега“ рече 32-годишниот Ракитиќ во разговор за „Радио Марка“.

Хрватот беше член на тимот од „Ноу Камп“ од 2014 до 2020 година.

„Јас секогаш сакам да кажам дека ние играчите сме само играчи. Тука сме за да играме фудбал. Во добро и во лошо – ние сме посветени на играта“ вели тој.

Прикажи повеќе...

Спорт

Играчите на Челси ги греат копачките во микро-печка пред секој меч

Објавено пред

Фудбалерите во светот прават секакви дозволени трикови за да бидат што е можно подобри на теренот, а англиските медиуми пренесоа за една мала тајна на фудбалерите на Челси.

Информацијата е дека пред секој натпревар копачките на играчите се загреваат во микро-печка. Причината за тоа е потребата тие да се помеки на ниските температури во зима, а со нив да можат играчите да ги покажат сите свои квалитети.

„Модерните копачки за фудбал се доста крути и тесни за ногата без оглед што играчите некогаш земаат и поголем број. Тоа е посебен проблем кога времето е поладно, па копачките се неудобни, а тоа посебно се однесува за новите, модерни модели. Играчите ги ставаат во микро-печка една или две минути за да се загреат и да се поудобни, за кожата да не е крута. Тоа е начин за најбрзо решавање на проблемите пред еден меч“ вели неименуван извор за британски „Сан“.

Челси користи нови методи за да стекне предност пред конкурентите, па така клубот вработува готвачи кои на играчите им подготвуваат оброци за по натпреварот да можат да ја надополнат загубената енергија.

Во Премиерлигата Челси моментно е на петтата позиција со 21 бод заостаток зад лидерот Манчестер Сити.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија4 часа

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија6 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија6 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија7 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион10 часа

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион10 часа

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет10 часа

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион11 час

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет11 час

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа11 час

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет12 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија1 ден

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија1 ден

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет1 ден

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ1 ден

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија1 ден

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа1 ден

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет1 ден

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет2 дена

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Досие