Контакт

Спорт

Тренерот на Надал е исплашен: „Тој е на вистинскиот пат, само треба да продолжи чекор по чекор“

Објавено пред

Тенисерот Рафаел Надал го заврши првиот дел од подготовките пред враќањето на теренот и почетокот на новата сезона.

dobivaj vesti na viber

Неговиот тренер, Карлос Моја, е свесен дека најтешко ќе биде да се оди од тренинг на натпревари. Рафа ја пропушти речиси цела 2023 година, поради повреда се повлече од Австралија опен, летово го оперираше колкот, а опоравувањето беше тешко и долго.

„Би се исплашил ако утре започне Австралија опен. Мислам дека најмногу се плашам од тоа како Рафа ќе премине од тренинг на натпревари“, изјави Карлос Моја.

Рафаел Надал се соочува со сериозни предизвици, особено на грен слем турнирите, бидејќи може да игра натпревари од пет сета со само еден ден одмор помеѓу настаните.

„Невозможно е на тренинзите да имаме исти услови како на натпреварите. Играте пет сета, победи, одморете се, по два дена вратете се на теренот. Сега размислувам за тоа, особено поради Грен слемовите. Но, има време. До турнирот во Мелбурн останува уште еден месец, а претходно ќе игра во Бризбејн. Тој е на вистинскиот пат, само треба да продолжи чекор по чекор. Треба да игра натпревари и да си го врати ритамот“.

Надал е голем борец, па Моја истакнува дека е способен за се и покрај тоа што една година не е на теренот.

„До Ролан Гарос има уште шест месеци и има многу проблеми кои треба да се решат. Но, омилениот турнир го чека со голем оптимизам. Ништо не може да ме изненади кога е во прашање Надал. Секогаш е способен да освои кој било трофеј“.

Надал неодамна потврди дека следната сезона може да му биде последна во кариерата.

„Тој никогаш не ја изгуби својата волја. Имаше моменти кога мислев дека неговата кариера е завршена. Понекогаш нашата најважна улога беше да го успориме на тренинзите, да му го ограничиме времето за тренирање. Кога Рафа беше опериран летово и стана јасно колку е тешка ситуацијата, сфативме дека проблемот е поделикатен отколку што мислевме. Поради се што се случуваше ситуацијата со неговата повреда не беше јасна и затоа опоравувањето беше тешко и долго. Никој не е сигурен дали би можел повторно да игра доколку не се оперира“, јасен беше Моја.

Спорт

Монти Вилијамс доби отказ и заработи 65 милиони долари

Објавено пред

Американскиот тренер Монти Вилијамс, по само една сезона се раздели со Детроит Пистонс. Вилијамс во јуни минатата година пристигна во Детроит, потпиша шестгодишен договор вреден 78,5 милиони долари.

dobivaj vesti na viber

Во тој момент тоа беше најголемиот во историјата на НБА кога се тренерите во прашање, но Вилијамс не ги исполни очекувањата. Во меѓувреме, легендарните тренери Стив Кер, Грег Поповиќ и Ерик Сполстра потпишаа финансиски подобри договори.

Најдобриот тренер на лигата во 2022 година, победи на само 14 од 82 меча со Пистонс, а не ги исполни барањата на газдите, поради што доби отказ.

Со тоа обезбеди исплата од 65 милиони долари. Да потсетиме, претходно, откако доби отказ од Феникс Санс, на ист начин профитираше, бидејќи доби отказ заработи 20 милиони долари.

Екипите од Аризона и Детроит заедно со Њу Орлеанс се единствените кои самостојно ги водеше во НБА.

Како асистент работеше во Портланд и Филаделфија, односно репрезентацијата на САД со која го освои Мундобаскетот во 2014 година и Олимписките игри во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси го продаде бекот, кој играше финале во ЛШ

Објавено пред

Левиот бек на Челзи, Јан Матсен нема да остане на „Стемфорд Бриџ“ по враќањето од Борусија Дортмунд, бидејќи негова следна станица е Бирмингем.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесуваат англиските медиуми, Астон Вила и Челзи постигнале договор, фудбалерот за околу 40 милиони евра да се пресели на „Вила парк“.

Матсен не е во плановите на Челзи и покрај тоа што имаше одлична сезона во
Дортмунд. Леви бекови во Челси се Марк Кукурела и Бен Чилвел.

Челзи на тој начин заработи солидна сума за играч на кој не смета, додека Емери доби уште еден одличен бек во ротацијата и дополнителна конкуренција за Лукас Дињ и Алкес Морено.

Прикажи повеќе...

Спорт

Србите ќе го напуштат ЕП доколку УЕФА не ги казни Албанија и Хрватска

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на Србија (ФСС), остро реагираше на навивачките скандирања во текот на натпреварот меѓу Албанија и Хрватска (2:2) на Европското првенство.

dobivaj vesti na viber

Некаде во 60 минута од натпреварот, навивачите на двете репрезентации скандираа: „Убиј, убиј го Србинот“.

Генералниот секретар на ФСС, Јован Шурбатовиќ, најави дека ќе побара драконски казни за Албанија и Хрватска. Се закани со напушштање на турнирот дека доколку УЕФА на го стори тоа.

„Скандалозно е тоа што се случи. ФС на Србија ќе бара од УЕФА жестоки казни, по цена да не го продолжи учеството на ЕП. Ова е навистина скандалозно и не сакаме никогаш да се повтори“, изјави Шурбатовиќ.

Нема сомнеж дека ќе биде покрената дисциплинска постапка.

„Сигурни сме дека УЕФА ќе го стори тоа. Благодарни сме на УЕФА бидејќи одговори на нашиот сигнал за однесувањето на т.н. новинар, веднаш му беше одземена акредитацијата. Испративме протестно писмо, ова нема врска со спорт и не сакаме ЕП да се политизира“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Се’ повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку денови има пријава за видени змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека...

Македонија2 часа

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак, за време на марш, откога му се слошило. Се работи за...

Спорт2 часа

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Македонија3 часа

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија3 часа

Филипче: На СДСМ му се потребни нови луѓе, но и старите членови интелектуалци, социјалдемократи

Кандидатот за претседател на СДСМ, Венко Филипче оствари средби со сопартијците од Општинските организации на Ѓорче Петров и Карпош. На...

Македонија4 часа

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ14 часа

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија17 часа

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија18 часа

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Ние веднаш по формирањето на владата ќе седнеме ќе ги видиме законските можности кои ни стојат на располагање, ќе ги...

Економија23 часа

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...

Топ23 часа

Тешка сообраќајна несреќа на патот Куманово – Липково, загина 19-годишник

Вчера во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во село Оризаре, липковско,...

Македонија1 ден

Прегазена мечка на патниот правец Гостивар – Охрид

Регионалниот ЦУК Тетово известува, дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за сообраќајна...

Македонија1 ден

Петмина осомничени за насилството во дворот на Клиничкиот центар: со клоци и тупаници, со метални шипки, дрвени палки претепале едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, кои се осомничени дека заедно сториле кривично...

Регион1 ден

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во...

Европа1 ден

(Видео) Руски нуклеарни подморници лансираа проектили, целта била оддалечена 170 километри

Подморници на руската северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото...

Свет1 ден

Путин го нападна Западот во разговорот со Ким, лидерот на Северна Кореја порача: Ова е историски момент

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги...

Европа1 ден

Американски војник осуден во Русија на речиси четири години затвор

Руски суд осуди американски војник на три години и девет месеци затвор под обвинение за кражба и закана со убиство,...

Свет1 ден

Шефот на НАТО за посетата на Путин на Северна Кореја: Загрижени сме

НАТО е загрижен за поддршката што Русија би можела да ја даде на севернокорејската ракетна и нуклеарна програма, изјави шефот...

Македонија2 дена

Топлотен бран во Македонија: Бремените и лицата над 60 години да се ослободат од работа, децата да не излегуваат на отворено до 17 часот

Владата на барање на Министерството за здравство, одржа вонредна седница, поради најавите за топлотен бран во државата и донесе соодветни...

Топ2 дена

Залутан куршум заврши во грбот на скопјанец додека возел велосипед низ Чаир

Додека 35-годишниот А.Ф. од Скопје се возел со својот велосипед во Чаир, почувствувал болка во грбот. Бил пренесен во болница,...