Контакт

Спорт

Три желби, две места за 50 милиони евра – кој ќе извиси, Милан, Наполи или Јуве?

Објавено пред

Над 1.000 фанови на Милан ги пречекаа „росонерите“ при пристигнувањето во тренинг-центарот во Миланело со песна, знамиња и факли пред дуелот со Аталанта, во кој ќе се одлучат последните двајца патници во Лигата на шампионите од Италија.

На Милан и е потребна победа за сигурен пласман во Лигата на шампионите првпат по осум години, но можат да завршат и во топ 4 со реми доколку Јувентус не ја победи Болоња.

Шампионот Интер и Аталанта веќе обезбедија место во ЛШ, а во последното коло Милан, Наполи и Јувентус ќе влезат во интересна борба за третото и четвртото место. Милан и Наполи имаат по 76 поени, „старата дама“ има 75 – Милан гостува кај Аталанта, Наполи дома игра со Верона, а Јувентус гостува кај Болоња.

МИЛАН 76 ПОЕНИ

Ако Милан ја победи Аталанта, тие не само што ќе обезбедат место во ЛШ, туку ќе ги поминат на второто место, а имаат и подобар меѓусебен однос со Наполи Јувентус.

НАПОЛИ 76 ПОЕНИ

Ако Наполи ја совлада Верона, тогаш имаат гарантиран топ 4 пласман. Тие имаат послаб скор против Милан и идентичен скор со Јувентус. Ако завршат со ист број на поени со Јувентус, тогаш ќе се смета гол-разликата во текот на лигата и Наполи имаат далеку подобар скор од Јуве (+45 во однос на +36).

ЈУВЕНТУС 75 ПОЕНИ

Јувентус се во најнезавидна позиција, бидејќи не само што треба да ја победат Болоња, туку треба да се надеваат дека Наполи и Милан нема да освојат три поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-32523”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Спорт

Конте: Италија, Белгија, Германија или Франција ќе го освојат ЕУРО2020

Објавено пред

Поранешниот италијански селектор, довчерашниот тренер на Интер – Антонио Конте верува дека „Азурите“ можат да ја освојат европската титула на ЕУРО 2020. Сепак според него, има уште три големи фаворити за пехарот.

„Мислам дека ниту еден од аутсајдерите нема да го освои ЕП. Кандидати за титулата се Франција и Германија кои имаат силен играчки кадар и искуство. Тука е и Белгија, но под услов Де Брујне и Витсел да се во топ форма. Тука секако е и Италија“ – изјави Конте за италијанските медиуми.

Конте има само пофалби за националниот тим каде што беше селектор од 2014 до 2016 година.

„Во досегашните мечеви Италија покажа континуитет и самодоверба. Нема љубомора во екипата затоа што некој игра, а некој седи на клупа. Се гледа заедништвото, а тоа е многу важно. Екипата игра компактно, постои баланс меѓу одбраната и нападот“ смета Конте.

Прикажи повеќе...

Спорт

И Лопетеги не сака да биде тренер во Тотенхем

Објавено пред

Наскоро навршуваат 3 месеци како Тотенхем е без менаџер, се бара наследник на Жозе Мурињо. Во меѓувреме уште еден тренер ја одби клупата на „петлите“.

Се работи за тренерот на Севилја, Хулен Лопетеги на кого Тотенхем наводно му нуделе висока сума на пари. Оваа вест ја обелодени претседателот на шпанскиот клуб, Хозе Кастро.

„Хулен ме повика и ми кажа. Ми рече дека имал понуда, но дека не ги слушал. Тоа била вртоглава понуда од Тотенхем. Ми рече дека е мотивиран овде. Му верувавме и му веруваме, му дадовме нов двегодишен договор и сигурен сум дека ќе донесе уште многу за клубот. Некои тренери се водат од економски причини, но Хулен е многу јасен – среќен е овде“ изјави Кастро.

Тотенхем во изминатиот период се обиде да доведе повеќе тренерски имиња меѓу кои и Маурисио Покетино, Антонио Конте, Пауло Фонсека, Џенаро Гатузо и други.

Лопетеги во кариерата беше тренер во Реал Мадрид, но беше и на кормилото на „Фуријата“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дортмунд одбиле 110 милиони евра од Реал за Халанд?

Објавено пред

И покрај вестите дека Килијан Мбапе не планира да продолжи со Пари Сен-Жермен, заминувањето на Зинедин Зидан од клупата на Реал Мадрид значи дека „кралевите“ имаат нова главна цел – ѕвездата на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд.

Според италијанскиот весник „Ла република“, Реал Мадрид веќе дале понуда од 110 милиони евра, која Борусија ја одбиле, бидејќи очекуваат цена од околу 150 милиони евра. Меѓутоа одбивањето може да биде меч со две острици, бидејќи Халанд има клаузула во договорот со која следното лето ќе биде достапен за „само“ 75 милиони евра.

Се верува дека би се склучил договор за 130 милиони евра, а Флорентино Перез повторно би донел „галактико“ засилување за враќање на довербата на навивачите по сезона во која Реал не освои ниту една титула. Самиот Халанд се согласил на трансферот, исто како и неговиот агент Мино Рајола, кој пред неколку месеци беше во посета на Мадрид на состанок со Перез.

20-годишниот Халанд има договор со Дортмунд до 2024 година, а за него беа заинтересирани и Челси, Пари Сен-Жермен и Манчестер сити, клубови кои можат да си ја приуштат посакуваната цена на германскиот клуб.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишник од Кичево

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на...

Македонија3 часа

Заев: ЕУ има проблем, ние ќе бараме решение и не се откажуваме од заслужената интеграција

„Европа има проблем. Големата идеја за обединета Европа денес има проблем. А проблемот е самата ЕУ. Брисел ни порача дека...

Европа4 часа

Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

Руски воен брод испукал предупредувачки истрели кон уништувач на британската кралска морнарица, ХМС Дифендер, откако влегол во руските води во...

Македонија4 часа

Утре и задутре портокалова фаза: Од работа да се ослободат бремените жени и лицата над 60 години

Во текот на следните два дена (четврток и петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова...

Македонија6 часа

Омбудсман: МВР да утврди одговорност кај службите за прекинот во издавањето лични документи

Народниот правобранител изразува загриженост во однос на повторниот прекин на издавање на лични документи (лични карти, патни исправи, возачки дозволи...

Европа6 часа

По најавите дека стадионот во Минхен ќе свети во боите на виножитото, Орбан не доаѓа на натпреварот

Oткако неколку германски политичари жестоко ја критикуваа одлуката на УЕФА за забрана за осветлување на стадионот во Минхен во боите...

Македонија6 часа

Македонија на листата на безбедни земји за патување во Австрија

Три балкански држави се најдоа на австриската листа на безбедни земји за патување. Австриското Министерство за здравство ги објави имињата...

Македонија7 часа

Атина гневна зошто Заев на „Твитер“ напишал македонска фудбалска репрезентација

Грција го замрзнува ратификувањето на меморандуми за соработка со Северна Македонија поради објава на премиерот Зоран Заев на „Твитер“ за...

Свет9 часа

Најлошото допрва доаѓа, алармантно предупредување на научниците за клима

Недостиг на вода, глад, исчезнување на одредени видови животни и растенија, животот на Земјата, неизбежно ќе се трансформира со климатските...

Свет9 часа

Убијците на Кашоги поминале обука во САД, одобрена од Владата

Четворица Саудијци кои учествуваа во убиството на новинарот на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, поминале обука...

Македонија21 час

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни автобуси

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници, со максимален...

Македонија23 часа

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија24 часа

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија1 ден

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија1 ден

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија1 ден

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет1 ден

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет1 ден

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија1 ден

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет1 ден

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Досие