Контакт

Спорт

„Трката во Белгија не можеше да биде одложена“

Објавено пред

Дождот вчера ги оневозможи возачите да се тркаат на Големата награда на Белгија. На патеката Спа Франкошамп се возеа за само два круга зад безбедносното возило. Поредокот беше ист како во квалификациите, а бодовите беа преполовени.

Директорот на трката, Мајкл Маси, одговори на прашањето зошто трката не беше одложена за понеделник. Вакви правила има во НАСКАР и Инд кар.

„Има многу причини зошто трката не можеше да биде одложена. Ги почитувавме правилата. За ФИА, безбедноста на возачите и гледачите секогаш е на првото место“, рекол Маси.

Шампионатот на Ф1 продолжува викендов со трката за Големата награда на Холандија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вукчевиќ се соочи со гневот на Ласо: Будала сум што те оставив на теренот

Објавено пред

Реал Мадрид се знават во АЦБ лигата ја започна со тешка победа над Бургос (70:63). Пабло Ласо, долгогодишниот тренер на Реал, неколку пати го искажа бесот, поради грешките кои ги правеа неговите играчи.

На крајот цехот го плати најмладиот во тимот, Тирстан Вукчевиќ.

„Јас сум будала што те оставив на теренот…“, му викал Ласо на младиот кошаркар во еден тај-аут.

Тристан Вукчевиќ има неполни 19-години, неговиот талент го споредуваат со оној на Лука Дончиќ.

Она што е интересно е што Вукчевиќ можел да бира помеѓу пет национални тимови. Неговиот татко Душан Вукчевиќ е поранешен репрезентативец на Србија, Тристан е роден во Италија, кога неговиот татко бил играч на Монтепаски Сиена .
Мајката на Тристан е од Шведска, а бидејќи неговиот татко Душан има и грчко државјанство бидејќи четири години играл во оваа земја.

Бидејќи живее во Шпанија, Тристан Вукчевиќ, наскоро очекува да добие и шпанско државјанство.

Прикажи повеќе...

Домашен

Првиот викенд од октомври резервиран за 17. Визер скопски маратон

Објавено пред

Првиот викенд од месец октомври оваа година е резервиран за спорт и рекреација. На 2 и 3 октомври ќе се одржи 17. Визер скопски маратон, кој традиционално низ годините го изгради темелот на спортувањето и здравиот начин на живот.

Визер скопски маратон 2021 оваа година ќе се одржи во период од два дена, со што в сабота, на 2 октомври ќе се трча трката на 5 километри, со старт од 17 часот, а в недела, на 3 октомври, ќе се трчаат маратонот, полумаратонот и штафетниот маратон – ЕУ за спорт, со почеток во 8 часот.

Подигањето на стартните пакети ќе биде од 30 септември до 2 октомври, во период од 12:00 часот до 19:00 часот, пред главниот влез на салата „Борис Трајковски“, а при подигање на истите, учесниците над 18 години задолжително ќе мора да покажат сертификат – потврда за извршена имунизација или примена барем една доза вакцина, потврда за прележан Ковид-19 во последните 45 дена или потврда за негативен ПЦР-тест направен во последните 72 часа пред одржување на трката.

Визер скопски маратон 2021 ќе се реализира под специјални протоколи одобрени од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, со што ќе биде задолжително одржување дистанца од 1,5 метри, носење маска пред и по завршувањето на трката, како и постојана дезинфекција на рацете.

Оваа година, исто како и претходните, Визер скопски маратон ќе биде домаќин на најдобрите македонски маратонци, кои ќе трчаат на Државното превенство во маратон, кое Атлетската федерација на Македонија го организира во склоп на овогодишниот маратон. Организаторите и учесниците со нетрпение го очекуваат 17. издание на Визер скопски маратон.

Визер скопски маратон е во организација на Сојузот на спортови на Скопје, во соработка со Атлетски клуб „Работнички“ од Скопје, а е под покровителство на Град Скопје, Делегацијата на ЕУ и Агенцијата за млади и спорт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамес во преговори со Ал Рајан

Објавено пред

Хамес Родригез се подготвува да ја напушти Европа и да ја продолжи кариерата во Катар. Колумбиецот, за кого нема место кај Рафа Бенитез во Евертон, преговарал со Ал Рајан. овој клуб од клупата го предводи Лоран Блан.

Родригез, поранешен играч на Монако, Реал и Баерн, од почетокот на сезоната нема одиграно натпревар за Евертон. На Гудисон парк, пристигна минатата сезона, на неговиот трансфер инсистираше Карло Анчелоти.

Сезоната во Премиер лигата ја заврши со шест голови и девет асистенции.

Проблемите за него започнаа кога Анчелоти реши да ја прифати понудата од Реал Мадрид. Новиот тренер, Рафа Бенитес, веднаш му порача да си бара нов клуб.

30-годишниот фудбалер преговараше со Милан и Башакшехир, меѓутоа преговорите му пропаднаа поради неговата плата од девет милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот, Зоран Заев, изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри кои...

Македонија24 минути

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија2 часа

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет3 часа

(Видео) Најмалку осум починати и десет повредени во пукотниците на рускиот универзитет, напаѓачот бил студент

Околу осум лица загинаа додека повеќе од десет се повредени во драмата на рускиот универзитет каде што непознато лице отвори...

Свет5 часа

Партијата на Путин со убедливо водство по првичните резултати од изборите во Русија

Партијата „Единствена Русија“, која ја поддржува политиката на претседателот Владимир Путин, освои најмногу – 44,26 проценти од гласовите на парламентарните...

Македонија20 часа

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет20 часа

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија21 час

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија24 часа

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија1 ден

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ1 ден

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет1 ден

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет1 ден

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа1 ден

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет1 ден

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија2 дена

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ2 дена

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет2 дена

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија2 дена

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија2 дена

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Досие