Контакт

Спорт

Два клуба ќе се борат за потписот на Халанд

Објавено пред

Ерлинг Халанд ќе го напушти Дортмунд по завршувањето на сезоната. Прашање е само каде Норвежанецот ќе ја продолжи кариерата. Голем број на медиуми, повикувајчи се на изјавата на неговиот менаџер, Мино Ракола, пишуваат дека битката за неговиот потпис ќе ја водат два клуба, Челси и Барселона.

Наводно, Рајола, му ветил на менаџерот на Челси, Томас Тухел дека може да го добие Халанд за 150 милиони евра. Секако за да дојде до можност да го реализира трансферот, Челси ќе мора да избори пласман во Лигата на шампионите.

Доколку тоа не се случи, Халанд ќе им биде понуден на Барселона. Прашање е само каде Барселона ќе најде толку пари за да го реализира трансферот, во ситуација кога клубот има огромни долгови и кога приоритет е да потпише нов договор со Лионел Меси.

Рајола, според медиумите, ја исклучил можноста Халанд да заврши во Баерн Минхен или Манчестер јунајтед.

Спорт

Новак му одговори на Надал: Не сум опседнат со ништо

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ му одговори на својот стар ривал Рафаел Надал по тврдењето на Шпанецот дека светскиот број 1 има опсесија да освојува гренд слем турнири и да поставува рекорди, а тој самиот е задоволен од оствареното.

„Секако, сакам да освојувам повеќе гренд слема. Нема сомнеж. Но, никогаш не доаѓам до степенот на Новак, кој е опседнат со ова, пофокусиран. Не на негативен начин, секако. Тој е фокусиран на тие работи и му значат повеќе. Секогаш зборува за рекордите и честитки за тоа. Но, тоа не е мојот приод кон тениската кариера“, изјави Надал.

Србинот одговори дека не е опседнат со ништо во животот, туку дека има „страст и огромна желба“ да поставува нови рекорди.

„Не знам зошто тоа би било лоша работа, не само за рекордите туку и за другите работи, како политиката во тенисот.  Одам напред кон остварување на моите цели и никогаш не сум го криел тоа. Никогаш не ми било тешко да кажам: ‘Сакам да го соборам овој рекорд или да ја остварам таа цел’. Не можам да зборувам за Рафа, не знам како размислува, но има право да го каже своето мислење. Лично, мислам дека не сум опседнат со ништо, само чувствувам страст и огромна желба“, вели 33-годишниот освојувач на 18 гренд слема.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал: Сакам да освојувам турнири, ама сега имам 35 години, поинаку е!

Објавено пред

Третиот светски тениски рекет во моменто, Шпанецот Рафаел Надал, смета дека поразот од Рубљов во Монте Карло во четврт-финалето на мастерсот не е страшен затоа што неговата цел е да се подготви што е можно подобро за големите натпреварувања.

„Сакам да освојувам турнири, тоа го сакам, важно ми е. ‘Ролан Гарос’ може да се освои со титули на претходните натпреварувања, но и без нив. Секако, полесно е кога се освојуваат титули во низа, како што правев јас најчесто на земјена подлога, но сега имам речиси 35 години и ситуацијата малку е поинаква“, вели Надал.

Тој смета дека причината за слабиот настап во Монте Карло е долгата пауза.

„Основната цел ми е да имам шанса за титулата, да бидам конкурентен на секој турнир. Во Монте Карло се чувствував комфорно, но секогаш е тешко да се вратите по долга пауза. Тогаш лесно се случува меч како оној против Рубљов“, смета шпанскиот ас.

Во просек Надал на земјена подлога во кариерата добил 9 од 10 натпревари, а на „Ролан Гарос“ доживеал само 2 пораза – од Содерлинг во 2009 и од Ѓоковиќ во 2015 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аврамовски го држи Кајсериспор во елитата – денеска со две асистенции

Објавено пред

Македонскиот фудбалски репрезентативец, Даниел Аврамовски (26) е еден од најзаслужните за денешниот бод што турскиот тим на Кајсериспор го освои на домашен терен против екипата на Генчербирлиги – мечот заврши 2-2.

Аврамовски асистираше при двата погодока за својата екипа, во 39 минута одлично додаде до Педро Енрике за 1-0, а во 80 минута запиша нова асистенција до соиграчот Парлак за конечни 2-2.

Неговата екипа на 6 кола до крајот е на со +2 бода од екипите кои следната сезона ќе се натпреваруваат во понизок ранг.

Македонскиот играч од средниот ред сезонава има 19 настапи за турскиот тим, се уште без погодок.

Еве ја деталната статистика на Аврамовски по денешниот меч:

Графика: SofaScore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија4 часа

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија5 часа

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија6 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет7 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија8 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија9 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија9 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа10 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет11 час

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија12 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија23 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа1 ден

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија1 ден

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа1 ден

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија1 ден

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија1 ден

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија1 ден

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија1 ден

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Досие