Контакт

Спорт

Тројца во јануари ќе си заминат од „Олд Трафорд“

Објавено пред

Манчестер јунајтед ќе остане без тројца фудбалери во јануарскиот преоден рок. Клубот од „Олд Трафорд“, се наоѓа во голема криза, соблекувалната е полна со незадоволни фудбалери, а менаџерот Оле Гунар Солскјер е соочен со отказ.

Англиските медиуми, пишуваат дека Пол Погба поради повреда нема да игра до крајот на годината и дека катастрофалниот пораз од Ливерпул (0:5), веројатно бил неговиот последен настап во дресот на Јунајтед.

Дони ван де Бек, сака да ја прекина 18-месечната агонија. Од доаѓањето од Ајакас, Холанѓанецот најмногу време поминува на клупата за резерви.

„Олд Трафорд“, треба да го напушти и Дин Хендерсон. Голманот, кој имаше добри настапи минатата сезона, оваа му е резерва на Давид Де Хеа. Хендерсон не сака да биде резерва и ги разгледувал опциите кои му се нудат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Касиљас го крена гласот против Меси и Златната топка

Објавено пред

Легендарниот шпански голман Икер Касиљас, со жестоки критики се огласи на социјалните мрежи, по завршувањето на церемонијата, на која беше доделена Златната топка.

Играч на годината, во изборот на „Франс фудбал е Лионел Меси. Аргентинецот седми пат во кариерата ја доби оваа награда.

Голем дел од фудбалскиот свет смета дека наградата ја заслужи Роберт Левендовски или Жоржињо.

„”Сè потешко ми е да верувам во фудбалските награди. За мене Меси е во првите пет фудбалери во историјата, но мора да почнете да ги наградувате оние кои биле најдобри во годината. По ѓаволите тоа не е толку тешко да се направи. Некој друг тоа го отежнува”, напишал Касиљас на „Твитер“.

Меси Златната топка ја освои со 33 гласови повеќе од Левендовски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Модриќ и Аспиликуета не добија ниту еден глас за Златната топка

Објавено пред

„Франс фудбал“, синоќа ја додели Златната топка. Седми пат во кариерата лауреат е Лионел Меси.

Ако Аргентинецот е најголемиот добитник, тогаш губитници се Цесар Аспиликуета и Лука Модирќ.

Капитенот на Челси и играчот на Реал Мадрид, инаку лауреат во 2018 година, го поделија 29.мести.

Аспиликуета и Модриќ се единствените од 30.најдобри кои во гласањето за Златната топка не добиле ниту еден глас.

Меси доби 613, а Роберт Левендовски 580 гласа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лева им се заблагодари на поддржувачите и му честиташе на Меси

Објавено пред

Роберт Левендовски во изборот на „Франс фудбал“ ја доби наградата за најдобра напаѓач во 2021 година. „Франс фудбал“ прв пат во својата историја ја додели оваа награда. Златната топка, седми пат во кариерата, ја доби Лионел Меси.

Пред, но и по свечената церемонија, многумина сметаат дека Левандовски, а не Меси, ја заслужил Златната топка. Полјакот лани не можеше да ја добие наградата бидејќи не се додели поради пандемијата на коронавирусот.

Откако церемонијата заврши, а страстите се смирија, Левандовски се огласи на социјалните мрежи. Му честиташе на Меси и се заблагодари на оние кои го поддржале.

„Најпрвин да му честитам на Меси. Сакам да му се заблагодарам на секој новинар што го даде својот глас за мене. Сметам дека направив многу во 2021 година. Ја освоив наградата за најдобар напаѓач, но ниту еден играч не може да освои индивидуална награда доколку нема помош од силен тим. Му благодарам на Баерн кој ми овозможи да ги исполнам сништата. Исто така благодарност до моите соиграчи од Баерн и репрезентацијата на Полска. Голема благодарност до навивачите чија поддршка ја чувствувам секојдневно“, напишал Левендовски на Инстаграм.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Robert Lewandowski (@_rl9)

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

Директорот на „Модерна“: Постојните вакцини помалку ефикасни против новиот сој „омикрон“

Извршниот директор на фармацевтската компанија „Модерна“, Стефан Бансел изјави дека е малку веројатно дека вакцините против Ковид-19 ќе бидат исто...

Македонија50 минути

Бугарските власти ќе ги презентираат резултатите од инспекцијата на автопатот по трагичната несреќа на „Струма“

Министерката за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова нареди увид на патната делница меѓу Драгичево и Горна Дикања откако беа...

Македонија13 часа

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија15 часа

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија16 часа

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија19 часа

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија20 часа

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија20 часа

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа21 час

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија23 часа

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа24 часа

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет1 ден

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија2 дена

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет2 дена

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија2 дена

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет2 дена

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија3 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија3 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија3 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Досие