Контакт

Спорт

Тухел: Изедов многу чоколадо за да се смирам по поразот од Реал Мадрид

Објавено пред

Фудбалерите на Челси беа убедливо поразени на „Стемфорд Бриџ“ во првиот натпревар од четвртфиналето на Лигата на шампионите против Реал Мадрид, губејќи со 1:3. Овој пораз беше тежок за сите во клубот, a особено за менаџерот Томас Тухел. Во пресрет на денешниот дуел со Саутемптон во Премиер – лигата, германскиот стручњак имаше неколку непроспиени ноќи.

dobivaj vesti na viber

„Седев во собата цела ноќ и јадев многу чоколадо за да можам повторно да го поминам целиот натпревар и да го неутрализирам стресот. Го гледав видеото од мечот и на секоја грешка, одев во кујната да донесам уште чоколадо. Верувам дека ќе бидеме многу подобри веќе против Саутемптон“, изјави Томас Тухел.

Европскиот првак Челси денеска го очекува гостување на стадионот „Сент Мери“, а три дена подоцна и гостување на „Сантијаго Бернабеу“ во Мадрид.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бензема: Мбапе? Не сакам да зборувам за небитни работи

Објавено пред

Капитенот на Реал Мадрид, Карим Бензема, не сакаше да ја коментира одлуката на Килијан Мбапе да остане во ПСЖ, односно да не му се придружи на „Сантијаго Бернабеу“. Поточно, ја означи како небитна во овој момент, кога е максимално фокусиран кон финалето во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

„Мбапе? В сабота играме финале во Лигата на шампионите. Сега не е време да размислувам и да разговораме за небитни работи. Не сум лут, туку сум фокусиран на Лигата на шампионите, тоа е многу поважно. Инаку, секој одлучува за себе, а јас сега размислувам единствено за финалето“, изјави Бензема.

Французинот додаде дека и фотографијата со „Тупак“ на неговиот Инстаграм не била наменета за Мбапе, иако означува „предавство“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан бара 150 милиони евра за Рафаел Леао

Објавено пред

Новиот италијански првак Милан нема да дозволи да се раздели со Рафаел Леао, офанзивецот кој се претвори во херој на „росонерите“ и постигна многу важни голови во трката до „скудетото“. За него се интересираат Пари Сен Жермен и Реал Мадрид, а раководството на Милан ќе бара отштета од 150 милиони евра за негов евентуален трансфер.

dobivaj vesti na viber

Рафаел Леао има договор до јуни 2024 година, а на 34 натпревари оваа сезона постигна 11 гола и имаше 10 асистенции. Тој беше асистент на сите три гола за Милан во последното коло при триумфот од 0:3, по што титулата конечно се врати на „Сан Сиро“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Салернитана сака да го врати Кавани во Серија А

Објавено пред

Италијанскиот калчолигаш Салернитана во последното коло успеа да обезбеди опстанок во Серија А, но има многу поголеми амбиции за следната сезона. Раководството на клубот посакува да го ангажира уругвајскиот напаѓач Единсон Кавани кој ја заврши својата авантура во Манчестер јунајтед.

dobivaj vesti na viber

Кавани во минатото го носеше дресот на Палермо и на Наполи во Италија, а потоа се пресели на „Паркот на принцовите“ во Париз.

Покрај Кавани како ново име, раководството на Салернитана сака да го задржи и Франк Рибери уште сезона.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија5 часа

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија6 часа

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...

Македонија8 часа

(Видео) Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија за МПЦ

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна...

Економија8 часа

Грција одлучи да го плати рускиот гас во рубли, објавија агенциите

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлија на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли и нема...

Македонија9 часа

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Европа10 часа

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...

Европа11 час

Зеленски: Единствениот руски функционер со кој би разговарал е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера се обрати на Светскиот економски форум во Давос. Во своето обраќање преку видео врска, Зеленски...

Европа11 час

Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа имаше воведен говор на самитот во Јапонија, на кој присуствуваа лидерите на Индија, Австралија и...

Македонија12 часа

СПЦ и МПЦ со нова заедничка литургија во Скопје

Во соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје се одржува божествена литургија со која чиноначалствуваат поглаварот на МПЦ-OА г.г. Стефан...

Македонија23 часа

(Видео) Ковачевски: Не можам да кажам дека има напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Во моментов не можам да кажам дека постои напредок во преговорите, во однос на  постигнување на заедно прифатив документ со...

Македонија23 часа

Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи

Најважно за двете влади е да имаат конструктивен дијалог и тој да продолжи. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков...

Свет1 ден

Италија развила план за мир во Украина, Москва го разгледува

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо. Првата цел е...

Македонија1 ден

Регистрирани 151 новoзаразен од коронавирус во последните три дена, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 20.5...

Топ1 ден

Кривична пријава за наставник од Струмица, кој на ученичка ѝ праќал пораки и ја допирал

Приведен наставник од Струмица за полов напад врз дете што не наполнило 14 години. Според информациите, 40-годишниот наставник ја допирал...

Европа1 ден

Зеленски во Давос: Ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот

Украина се спротивстави на нападите подолго од очекуваното, но не би била принудена да ја преживува оваа војна со толку...

Економија1 ден

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа1 ден

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа1 ден

Светскиот економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...