Контакт

Спорт

Тухел: Ќе обезбедиме замена за Нејмар

Објавено пред

Тренерот на Пари Сен Жермен, Томас Тухел, признал дека на неговиот тим му недостигал Нејмар во синоќешниот пораз од Рен (2-1).

Бразилецот нема доволно тренинзи, се уште се рехабилитира од повредата поради која ја пропушти Копа Америка. Според медиумите интерес за Нејмар покажуваат Берселона и Реал Мадрид.

„Нејмар нема да замине доколку пред тоа не обезбедиме замена. Доколку остане ќе имаме фудбалер кој ќе може да ни помогне. Секогаш повторувам, преодниот рок трае уште десет дена, дотогаш сè е можно“, рекол Тухел.

Се шпекулира дека челниците на Пари Сен Жермен ги отвориле преговорите со играчот на Јувентус, Паоло Дибала.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сансоне: Не за опстанок или Европа, Болоња се бори за Михајловиќ

Објавено пред

Пред денешниот меч на Болоња против Рома, Никола Сансоне вели дека неговиот тим не се бори ниту за опстанок, ниту за европски купови, туку само за својот тренер, Синиша Михајловиќ, кој има своја борба со леукемијата.

Во претходниот меч, Болоња се врати од 3:1 негатива за 4:3 победа над Бреша, по што целиот тим застана пред болницата и пееше на српскиот тренер, кој добива хемотерапија во клиниката. Сансоне за „Скај спорт Италија“ ја објаснува ситуацијата во тимот.

„Неговата болест навистина не удри силно и затоа има силна врска помеѓу нас и тренерот. Ние сме обединет тим и сакавме да го изненадиме на враќањето на мечот и го посетивме. Го сакаме тренерот бидејќи е искрен, јасен и ни се допаѓа тоа. Не се бориме за безбедна сезона, ниту за Европа, туку за нашиот мисер, Михајловиќ. Тој не беше задоволен по првото полувреме со Бреша и мораме да му вратиме во следниот меч“, вели Сансоне.

Прикажи повеќе...

Спорт

Салвини по поразот на Милан: Овој тим е смешка

Објавено пред

Италијанскиот политичар и голем навивач на Милан, Матео Салвини беше брутален во коментарите по 2:0 поразот од Интер во дербито, критикувајќи го тренерот, фудбалерите, но и Паоло Малдини и Звонимир Бобан.

Поранешниот заменик премиер беше на трибините на „Сан Сиро“ и призна дека разочарувањето беше огромно.

„Ова беше првпат да си заминам предвреме во текот на дербито. Решив дека видов доволно кога Лукас Билја го изведе тој смешен слободен удар. Рикардо Родригез е ужасен, Сусо одамна не игра како што треба. Каде е клубот? Единствено позитивно што видов беше Рафаел Лео и тој беше заменет. Очигледно не беше вината кај Џенаро Гатузо“, вели Салвини.

Тој исто така го критикуваше и Малдини и Бобан, заедно со сопствениците „Елиот менаџмент“.

„Стадионот и бизнисот одат добро, а колку сезони по ред имаме разочарувачки трансфери? Дали е автоматски дека големите фудбалери стануваат големи директори? Кога вашите газди се фондација, на крајот за нив сте само бројка на компјутерот. Им честитам на навивачите на Милан, бидејќи тие се единствените кои се вредни тука, овој тим е смешка“, додава Салвини.

Милано е обоен во „црно-сино“, Брозовиќ и Лукаку ги решија „росонерите“

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер: Погба не оди никаде, среќен е во Јунајтед

Објавено пред

Пол Погба нема да си замине од Манчестер јунајтед дури и Реал Мадрид да направат понуда во јануари, тврди менаџерот Оле Гунар Солскјер, кој додава дека Французинот е среќен и задоволен на „Олд Трафорд“.

Погба наводно беше главната мета на Зинедин Зидан во летниот преоден рок, но шпанскиот клуб не успеа да се договори со Јунајтед, кои постојано тврдеа дека тој не е на продажба. Сега, по потпросечниот старт на сезоната, во Шпанија се тврди дека Реал и во јануари ќе се обиде да го донесе фудбалерот од средниот ред.

Солскјер вели дека 26-годишниот Французин останува.

„Не го слушам претседателот на Реал Мадрид. Пол работи напорно и посветен е на Манчестер јунајтед. Го видовме тоа додека беше повреден, како работеше за да се врати во форма. Не сум загрижен сега, ниту ќе бидам загрижен во иднината. Дури и во јануари Мадрид да се обидат да го донесат. Мораме да живееме со шпекулациите и ќе ги решиме како летово. Пол е среќен со својата форма. Мораш да имаш голем карактер да играш за Јунајтед. Посветеност, самодоверба и ароганција, ако сакате. Пол го има тоа“, објаснува Солскјер.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 минути

Возач почина за време на пробна автомобилска трка, му се слошило и излетал од патеката

Педесет и осумгодишен скопјанец почина за време на одржување на пробни автомобилски трки на патеката на поранешен воен полигон до...

Европа2 часа

Полска ќе евакуира 42.000 граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од...

Регион2 часа

(Видео) Најмалку 105 повредени лица во земјотресите во Албанија

Најмалку 105 лица се повредени во земјотресите што ја погодија вчера Албанија, информираа властите синоќа околу полноќ. Во потресот, оштетени...

Македонија3 часа

Денеска сончево време, од понеделник дожд

Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од -1 до...

Култура12 часа

Доделени наградите на завршната вечер на фестивалот „Браќа Манаки“

Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целата планета од филмски уметници од над 50 земји во светот,...

Македонија17 часа

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ18 часа

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Топ19 часа

Фатени двајца крадци кои ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица кои се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на...

Топ22 часа

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет24 часа

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет24 часа

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ1 ден

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ1 ден

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет1 ден

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија2 дена

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата2 дена

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет2 дена

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ2 дена

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија2 дена

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија2 дена

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Досие