Контакт

Спорт

Тухел за утката на Вернер против Македонија: Асистенцијата на Гундоган беше лоша!

Објавено пред

Томас Тухел ги спореди обидите на Тимо Вернер да ја врати прецизноста и голгетерската форма со „бркање“ на девојка, откако Германецот беше предмет на безброј шеги на Интернет по неверојатното промашување против Македонија по кое нашата репрезентација славеше со фантастични 2:1 во Дуизбург.

Вернер ќе има шанса да се оправда овој викенд против Вест Бром во сабота, а Тухел има совет за својот сонародник, велејќи му малку да „успори“ за да ја врати формата, а сега дава интересна аналогија.

„Ако девојката не сака да излезе со тебе, не можеш да ја изнесеш со сила. Направи чекор наназад и можеби подоцна ќе те повика. Против Македонија? Тоа беше лошо додавање од Илкај Гундоган, мислам! Се шегувам. Ја промаши шансата и сега сите го зборуваат тоа. Лесно е да се покажува со прст кон него, и среќен сум што е тука со нас. Да зборуваме искрено, во моментов му недостасува самодоверба и не му е лесно. Тимо дава голови од својата петта година и не престана. Треба да има доверба во својот мозок и телото и тоа ќе се врати. Тимо ќе стартува утре“, вели Тухел.

Спорт

Пипен по смртта на неговиот првороден син: Срцето ми е скршено

Објавено пред

Поранешната ѕвезда на Чикаго Булс, Скоти Пипен, во понеделникот потврди дека неговиот првороден син, Антрон починал во неделата на само 33 години. Причината за смртта засега не се открива.

„Срцето ми е скршено што морам да споделам дека вчера се збогував со мојот првороден син АНтрон. Двајцата делевме страст за кошарка и безброј разговори за спортот. Тој страдаше од хронична астма и затоа не стигна до НБА. Тоа никогаш не го спречуваше, секогаш беше позитивен и работеше напорно и горд сум каков човек израсна. Кажете по некоја молитва за неговата мајка Карен и целото негово семејство и пријатели. Нежно срце и прекрасна душа која замина предвреме. Те сакам сине, биди во мир додека не се сретнеме повторно“, напиша Пипен.

Антрон Пипен играше колеџ-кошарка во Тексас А&M Универзитетот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве, Интер и Милан не се откажуваат од Серија А

Објавено пред

Јувентус, Интер и Милан инсистираат дека сакаат да продолжат да се натпреваруваат во Серија А и покрај одлуката да се приклучат на Суперлигата. УЕФА ги предупреди клубовите и фудбалерите кои се дел од овие 12 клуба, ќе бидат суспендирани од другите натпреварувања, вклучувајќи ги домашните натпревари, Европското првенство и Светското првенство.

Италијанската Лега Серија А имаше вонреден состанок денеска, а таму присуствуваа и претставници на овие три клуба.

„Клубовите основачи ќе продолжат да се натпреваруваат во домашните натпреварувања и до активирањето на Суперлигата, Јувентус е подготвен да се натпреварува и во европските натпреварувања во кои ќе се квалификува“, се вели во соопштението на Јувентус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Навивачите на Ливерпул бараат крај на сезоната, ќе ги отстранат банерите од Коп

Објавено пред

Навивачките групи на Ливерпул, вклучувајќи ја славната „Духот на Шенкли“ (Spirit of Shankly) потврдија дека планираат да ги отстранат сите банери од Коп и побараа сезоната во Премиер лигата да биде прекината поради одлуката на своите миленици да влезат во Европската Суперлига.

„Која е поентата да се продолжи оваа сезона? Тие кои се одвоија избраа да не мораат да се квалификуваат за елитните натпреварувања. Тие влегуваат во затворена продавница, приватен клуб за богатите. Нема да има дополнителна консултација или односи со клубот. Знамињата и банерите кои го промовираа ЛФЦ и новата поддршка ќе бидат отстранети од Коп“, велат од здружението на навивачи.

Покрај ова, тие најавија заедничка иницијатива со навивачките групи на ривалските клубови од шесте англиски клуба кои решија да влезат во Суперлигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа3 часа

Шведски доктор: Секој ден фрламе стотици дози „астра зенека“

Стотици дози од вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да...

Македонија4 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа7 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија7 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија7 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија9 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија11 час

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија11 час

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија13 часа

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион14 часа

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија14 часа

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа14 часа

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет1 ден

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет1 ден

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија1 ден

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија1 ден

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија1 ден

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија1 ден

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од ковид да одат во Собрание

Зоран Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од КОВИД во изолација, во скафандери да одат во Собрание,...

Досие