Контакт

Спорт

Убав гест на Диего Коста, посвета до Вирхинија (видео)

Објавено пред

Диего Коста не е фудбалер кого го следи најдобра репутација на фудбалскиот терен, но напаѓачот направи фантастичен гест откако даде гол за Атлетико Мадрид на „Сан Мамес“ за израмнување против Атлетик Билбао во првиот меч за „јорганџиите“ по паузата поради корона вирусот.

Во 39. минута Коста израмни откако домаќините дојдоа во водство преку Икер Мунаин, и отиде до клупата од каде што го зеде дресот со број 14 кој го носи фудбалерката на женскиот тим на Атлеитко, Вирхинија Торесилја, која во мај беше на операција за тумор на мозокот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ферари го „шутнале“ Фетел поради корона вирусот?

Објавено пред

Шефот на Ферари, Матија Биното вели дека пандемијата на КОВИД-19 влијаела на одлуката на тимот да не му понудат нов договор на Себастијан Фетел.

Пред рестартот на сезоната овој викенд во Австрија, Фетел, кој ќе биде заменет со Карлос Саинс Јуниор во 2021, откри дека воопшто не добил понуда за продолжување на договорот со италијанскиот тим, но Биното вели дека иако Германецот бил „прв избор“, пандемијата на корона вирусот влијаела на одлуката да се намали буџетот за 2021.

„Во текот на зимата велевме и јавно и лично на него дека тој ќе биде нашиот прв избор и тоа го потврдувам. Во текот на јануари тоа беше така, но работите што се случија подоцна, со вирусот и со пандемијата, го сменија цел свет, а не само Формула 1. Ограничувањето на буџетот е построго, новите регулативи се поместени за 2022. Додека фабриката беше затворена моравме да направиме одлука која му ја пренесовме на Себ“, вели Биното.

Тој додава дека сфаќа зошто Фетел не е задоволен.

„Слушнав дека бил изненаден, но не се сеќавам на тоа. Но, го разбирам. Знам дека и сега не е среќен со одлуката и тоа е нормално. Шесте сезони со него беа одлични, тој е голем шампион и одличен човек“, додава Биното.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИФА: Роботи ќе ги заменат помошните судии

Објавено пред

ФИФА од Светското првенство во Катар планира да воведе револуционерна промена во фудбалската игра. Директорот за технологии во ФИФА, Јоханес Холцмилер, рекол дека роботи би можеле да ги заменат линиските судии на СП во 2022 година.

Според Холцмилер, револуционерниот систем кој бил тестиран минатат година на Светското клупско првенство би требало да биде подготвен за Мундијалот во Катар.

Новиот систем ФИФА има намера да го воведе поради сѐ поголемиот проблем што го имаат судиите со офсајдите. Особено тоа стана очигледно со употребата на ВАР-технологијата.

ФИФА има план крај терените да бидат поставени роботи кои во секој момент би влечеле линии со последниот човек во одбраната. Тие веднаш би го алармирале главниот судија доколку играч би се нашол во недозволена позиција.

„Идејата на овој проект е да се забрза прегледувањето на снимката и да им се олесни работата на ВАР-судиите. Линиите повеќе нема да ги влечат судиите во ВАР-собата, туку тоа ќе го прават роботите. Со оваа технологија ќе биде забрзан целиот процес. Денес линиите за офсајд се влечат откако ќе биде „замрзната“ сликата од ТВ-преносот, но понекогаш ниту на снимка не може да се најде точниот момент кога била упатена топката“, рекол за телевизијата „АРД“ Холцмилер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алкантара пред трансфер во Ливерпул

Објавено пред

Преговорите помеѓу Ливерпул и Баерн Минхен околу трансферот на Тијаго Алкантара влегле во завршна фаза, пишува каталонскиот „Спорт“.

Ливерпул и 29 годишниот фудбалер веќе ги договориле деталите од договорот, останува уште Баерн да ја соопшти сумата која ја бара како обесштетување.

Алкантара има договор со баерн до јуни 2021 година, клубот сака да го задржи меѓутоа Бразилецот со шпански пасош одбил да потпише нов договор. решил по седум години да го напушти Минхен.

„Спорт“ пишува дека Баерн ќе се согласи на обесштетување од 35 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ29 минути

Во Охридското езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело, на плажа на кеј „Македонија“. На местото...

Македонија1 час

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа2 часа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија3 часа

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ4 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет4 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија5 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет6 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија6 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија6 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион7 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа7 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет7 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија8 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет8 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија9 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион9 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија20 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет23 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт23 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Досие