Контакт

Спорт

УЕФА реши да им прости на одметниците

Објавено пред

УЕФА нема да ги санкционира одметнатите клубови, кои во неделата ја формираа европската Суперлига. Зад проектот кој пропадна во вторникот, застанаа три шпански (Реал, Атлетико, Барселона), три италијански (Јувентус, Интер, Милан) и шест англиски клуба (Челси, Арсенал, Тотенхем, Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Ливерпул).

На денешниот состанок во Нион, УЕФА, донесе одлука да не презема никакви казнени мерки против 12 клубови и покрај тоа што неколку членови на Извршниот одбор, побарале Реал Мадрид и Јувентус да добијат едногодишна суспензија.

За да го сочува „мирот во куќата“, УЕФА нема ниту финансиски да ги казни овие клубови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Клоп им порача на Невил и Карагер да не предизвикуваат бунтови

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп вели дека минатонеделните протести пред „Олд Трафорд“ кои го одложија дербито со Манчестер јунајтед ја поминале границата со насилството, и им порача на Гери Невил, Џејми Карагер и другите ТВ-коментатори и експерти да не ја вжештуваат ситуацијата.

„Дали сум изненаден од работите? Не, целосно верувам во демократија и луѓето треба да го кажат своето мислење. Но, во вакви ситуација често настрадува нешто. Затоа и една недела претходно кажував дека кога овие стручњаци бараат протести треба да ги смируваат луѓето. Не знам што точно се случи, но слушнав дека еден полицаец е повреден и тоа не смее да се случува. Кога нешто ќе стане насилно, престанува да биде право“, вели Клоп.

Гери Линекер веднаш му одговори на Твитер.

„Неколку газди се обидуваат да го уништат нашиот спорт и можеби ќе се обидат да го направат тоа повторно, а ни кажуваат ‘да се смириме и да одиме напред’. Голем почитувач сум на Клоп, но тука спектакуларно потфрли. Без навивачи, нашиот прекрасен спорт ќе биде полош“, напиша Линекер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер ја освои титулата, сега само тројца фудбалери не се на продажба

Објавено пред

Интер ја освои својата прва италијанска титула по 11 години, но има многу неизвесност околу иднината на фудбалерите и на тренерот Антонио Конте, тврди весникот „Ил кориере дело спорт“, кој оценува дека само тројца фудбалери не се на продажба.

Конте има договор со тимот до јуни 2022 година, но за да продолжи бара гаранции за проектот, иако засега пораката од претседателот Стивен Жанг е дека е потребно да се кратат трошоци.

Според „Кориере“, само Ромелу Лукаку, Алесандро Бастони и Николо Барела не се на продажба, и иако тимот сака да ги заддржи и Лаутаро Мартинез, Артуро Видал, Стефан де Фрај, Ашраф Хакими и Марцело Брозовиќ, но ако дојде добра понуда „нераѕурите“ ќе ја прифатат. Истото важи и за Кристијан Ериксен, иако Данецот се прилагоди на животот во Милано и доби шанса во вториот дел од сезоната.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ ќе му оддадат почит на легендарниот Принс

Објавено пред

Француските шампиони Пари Сен-Жермен објавија партнерство со компанијата која ги претставува интересите на покојниот американски поп-идол Принс, со која ќе објават нова плоча со музика на Принс, како и модна линија.

Францускиот клуб ќе го прослави животот на Принс, кој почина во 2016 година, а претходно живееше во Париз и имаше концерти на стадионот на клубот „Паркот на принцовите“.

„Принс го сакаше Париз, градот на светлото, културата, модата и музиката. Музичката икона имаше стан во Париз многу години и имаше огромен број на концерти од средината на 1980-тите, вклучувајќи го историскиот настап на ‘Паркот на принцовите’ на 16 јуни 1990 година“, објавија од ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев протекла од неговиот кабинет

Шефот на државата Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија23 минути

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија57 минути

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија2 часа

Во Македонија 234 нови случаи на коронавирус, починаа 25 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 234 нови случаи на коронавирус, починаа 25 лица, а оздравеа 768 пациенти,...

Македонија2 часа

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија3 часа

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија3 часа

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија5 часа

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија8 часа

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет8 часа

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион8 часа

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија9 часа

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион9 часа

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет9 часа

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија1 ден

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија1 ден

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија1 ден

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа1 ден

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Досие