Контакт

Спорт

УЕФА со шлаканица за Манчестер сити – две години без Лигата на шампиони и казна од 30 милиони евра!

Објавено пред

УЕФА донесе шокантна одлука да го исфрли Манчестер сити од Лигата на шампионите во следните две сезони и да го казни богатиот тим со 30 милиони евра поради прекршување на финансискиот фер-плеј.

Актуелните шампиони од Премиер лигата добиваат ваква изненадувачка казна поради тоа што трошат повеќе отколку што имаат, но тие можат да се жалат пред Судот за арбитража во спортот (ЦАС).

Независниот оддел за финансиска контрола (ЦФЦБ) вака ја оправда својата одлука.

„По сослушувањето на 22 јануари на ЦФЦБ, со претседавачот Жозе да Куња Родригеш, денеска ги известивме Манчестер сити за казната која ја добиваат. Тие направија сериозни прекршувања на правилата за финансиски фер-плеј со лажирање на податоците за парите од спонзорите од 2012 до 2016 година. Манчестер сити се исфрлени од натпреварувањата на УЕФА во следните две сезони (2020/21 и 2021/20) и ќе треба да платат 30 милиони евра“, се вели во соопштението на УЕФА.

Спорт

Фановите ја слават сопругата на Клоп, таа „од сенка“ влијае за силен Ливерпул!

Објавено пред

Ула, сопругата на менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп ќе остане запаметена како личност од сенка која донела вистинска одлука во полза на клубот од „Енфилд“.

Навивачите на „црвените“ кон крајот на минатата година се смирија кога дознаа дека Јирген Клоп го продолжил договорот со клубот за уште 5 години и на „Енфилд“ ќе остане најмалку до летото 2024 година.

Навивачите стравуваа дека Германецот би можело да си замине од клубот на крајот на договорот, а притоа е желба на фудбалските гиганти во Европа.

Тогаш во целата приказна се вклучила неговата сопруга, Ула која му сугерирала да потпише нв договор со „црвените“. Неа очигледно и се допаѓа животот во „градот на Битлси“.

Најзаинтересирани за ангажман на Клоп беа клубовите од Шпанија, но таа увидела дека трансфер во оваа земја би бил проблематичен за Јирген поради тоа што не го владее шпанскиот јазик.

Информациите се дека госпоѓа Клоп по вторпат одиграла клучна улога на радост на навивачите на Ливерпул. Првиот пат тоа го направила пред Клоп да стане менаџер на „црвените“, во 2015 годин.

Екс-играчот на клубот, Фил Томсон во разговор за норвешката телевизија „ТВ2“ рекол дека Клоп таа 2015-та година многу лесно можел да заврши на клупата на Манчестер Јунајтед, но неговата жена му рекла дека тоа не е вистинскиот потег.
Јирген во една прилика му го кажал токму тоа на Томсон.

Ула Клоп во историјата на Ливерпул ќе остане запаметена како од сенка влијаела на успесите на славниот англиски клуб.

Јирген Клоп минатата сезона му ја донесе на Ливерпул шестата титула во ЛШ, а оваа сезона само чудо може да го спречи да не го донесе на „Енфилд“ трофејот од Премиерлигата на кој се чека цели 30 години.

Прикажи повеќе...

Спорт

Коронавирусот почна да „затвора“ трибини во регионот

Објавено пред

Регионалната кошаркарска АБА лига денеска издаде соопштение дека дуелот меѓу екипите на Приморска од Словенија и Цибона од Хрватска ќе се игра пред празни трибини. Причина за тоа е опасноста од ширење на коронавирусот во Словенија.

Информациите од АБА се дека дуелот меѓу овие две екипи можно е да не биде единствениот кој ќе се игра пред празни трибини викендов.

„Откако во регионот се појавија првите потврдени случаи на заразени со коронавирусот, во склад со препораките на надлежните министерства на земјите од овие простори, АБА лигата ги извести сите клубови за чекорите кои треба да ги преземат во една ваква ситуација. АБА лигата ги повикува сите учесници во натпреварите и навивачите во салите да се држат до упатствата кои ги даде Светската здравствена организација за да се спречи понатамошното ширење на коронавирусот. Нивото на информираност е многу важно во овој случај. АБА лигата внимателно ќе го следи развојот на настаните и во договор со клубовите ќе одлучи за следните чекори“ – се вели меѓудругото во соопштението на АБА лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Во сообраќајна несреќа загина олимписки шампион

Објавено пред

Еден од најпознатите аргентински атлетичари, Брајан Толедо (26) го загуби животот во сообраќајна несреќа.

Толедо во 2010 година освои златен олимписки медал на ОИ за млади во Сингапур, а во последната деценија беше најдобриот аргентински фрлач на копје. Тој во 2017 година освои злато на континенталниот шампионат.

Толедо, кој важеше за еден од кандидатите а медал и на Олимпијадата која летоска треба да се одржи во Токио настрада во сообраќајна несреќа во градот Маркос Паз, на 30 километри од Буенос Аирес.

На ОИ во Лондон во 2012 беше 30-ти на светот, а четири години подоцна во Рио ја зазема 10-тата позиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион53 минути

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа1 час

Во Италија заштитни маски се продаваат и за цена од 5.000 евра, на трговците им се заканува затвор

Трговците на интернет, кои наплаќаат неверојатно високи цени за заштитни маски за лице и други производи што ги рекламираат како...

Македонија3 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија5 часа

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија7 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија8 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија8 часа

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија8 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија9 часа

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија10 часа

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Топ10 часа

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од...

Македонија11 час

Мијалков не се сеќава на анализата за „Монструм“

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков сведочеше на рочиштето за „Монструм”. Тој кажа дека откако било поднесено обвинение, биле правени анализи...

Македонија11 час

Ветрот во Скопје со над 100 километри на час

Силниот ветер во Скопје на моменти достигна и над 100 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во...

Регион11 час

Црногорци уапсени со пет тони кокаин на брод во Венецуела

На бродот „Ареса“ во Венецуела се запленети еден тон, а потоа уште четири тони кокаин и уапсени се црногорски државјани,...

Свет12 часа

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната...

Свет12 часа

(Видео) САД: Добил отказ во пиварница, се вратил со пиштол и убил петмина колеги

Поранешен вработен во пиварница на САД уби најмалку пет лица, а потоа се самоубил, јавуваат американските медиуми. Шестмина загинаа, вклучувајќи...

Европа13 часа

Петмина настрадаа во пожар во Стразбур

Пет лица настрадаа во пожар што избил во зграда во Стразбур, на североисточниот дел на Франција, соопштија локалните пожарникари. Истите...

Македонија13 часа

(Видео) Силниот ветер откорна дрвја и уриваше покриви во Скопје

Силниот ветер синоќа корнеше дрвја и уриваше покриви во главниот град. Десетици дрвја се паднати на  локации од невремето. Ветерот,...

Македонија23 часа

МОН: Дадени се препораки на образовните установи за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Согласно заклучоците донесени на вчерашната владина седница, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо ширење...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала...

Досие