Контакт

Спорт

УФЦ: Оливеира го декласираше Тони Фергусон, следен е Конор?

Објавено пред

Чарлс Оливеира стигна до својата осма победа во низа, декласирајќи го Тони Фергусон на УФЦ 256 во Лас Вегас, најавувајќи дека е подготвен за титулата во лесна категорија и во исто време поставувајќи го Фергусон, порано еден од најценетите ол-раунд фајтери во тешка позиција.

Оливеира (30-8) за малку ќе добиеше победа со предавање против Фергусон (25-5) во доминантната прва рунда, за потоа до крајот на мечот да биде супериорниот фајтер и да го добие мечот со 30:26 скор кај тројцата судии.

„Јас сум единствениот кој го прифати овој меч во последна минута. Знаев дека ќе биде тешко, но морав опасно да ја најавам 2021 година“, изјави 31-годишниот Оливеира.

За 36-годишниот Фергусон ова може да е почетокот на крајот. Тој ја почна 2020 со фантастична низа од 12 победи и конечно доби шанса за меч со Хабиб Нурмагомедов. Но, КОВИД-19 предизвика повлекување на Хабиб од тој меч, и во мај тој катастрофално загуби од Џастин Гетџи.

Сега, Оливеира најверојатно ќе се бори со подобриот од мечот меѓу Конор Мекгрегор и Дастин Поаире на 23 јануари.

Спорт

Лампард почна да се расправа со новинарите

Објавено пред

Притисокот по лошите резултати очигледно почна да го нервира менаџерот на Челси, Френк Лампард, кој на прес-конференцијата пред мечот од четвртото коло на ФА купот против Лутон, ги обвини новинарите дека сакаат да предизвикаат негативна реакција кај навивачите на „сините“.

По пет порази во последните осум меча во Премиер лигата, шпекулациите велат дека Роман Абрамович полека ги губи нервите со легендата на клубот, и Лампард на прашањето колку Петр Чех и неговото искуство е „витално“ за тимот, реши да се позанимава со новинарските написи од последните неколку недели.

„Мислам дека самодовербата на тимот ќе биде уништена ако прочитаат дел од вашите написи кои ги пишувате секоја минута. Дел од нив е како да се обидувате на социјалните мрежи да наидете на негативна реакција. Ги читав и кога ни одеше добро, но тогаш немаше пофалби. Така што нема да е вишок да има малку објективност“, вели Лампард, одговарајќи на новинарот Лајам Туми од „Атлетик“.

Лампард посебно беше лут на написот од средата во кој стоеше: „Вака изгледа скршен тим, мизерен тим кој е во последна фаза на умирање“.

„Не сум глупав, го знам притисокот кој доаѓа кога си менаџер на врвен фудбалски клуб, но јас само си ја вршам работата. Притисокот е океј. Секако, подобро е кога победуваш и посреќен бев во ноември и откомври, но тоа е дел од работата“, додава Лампард.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија без шанси против „зборнаја“, загубивме со огромни 12 гола разлика

Објавено пред

Македонската ракометна репрезентација доживеа уште еден тежок пораз на Светското првенство во Египет, откако по катастрофалниот старт на мечот (со 1:7 негатива), немавме вистински шанси за надигрување со Русија, и загубивме со огромна разлика од 32:20 (19:9)

Најавата на селекторот Данило Брестовац дека не очекува „сушен“ период во репрезентативниот ракомет, полека се реализира уште на Мундијалот во Египет, каде што покажавме дека за разлика од минатото не сме подготвени да се бориме со најдобрите светски репрезентации.

По лошиот старт од 1:7 и реализација на шутеви под 50 отсто во првото полувреме, во второто малку ја поправивме играта, но недоволно да се доближиме на расположената „зборнаја“, која дури и ги одмараше клучните играчи пред борбата за место во четврт-финале. За нашата репрезентација пак, останува да се одработи мечот со Белорусија во последното коло од групната фаза и да се размислува за ракометната иднина и да се прават анализи на сработеното и тоа што треба да се сработи.

Филип Кузмановски со шест гола беше најефикасен во македонската репрезентација, Мартин Серафимов заврши со три, додека кај победниците, Игор Сорока уфрли шест, а Денис Василјев имаше четири гола.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

„Граѓаните“ без Де Брујне четири до шест недели

Објавено пред

Кевин Де Брујне поради повреда ќе отсуствува четири до шест недели. Лошата вест за Манчестер сити ја потврди менаџеот Пеп Гвардиола.

Белгиецот се повреди во средата, на натпреварот со Астон Вила. Поради повредата на мускулот тој теренот го напушти во 59.минута.

„Утрово Де Брујне повторно беше на лекарски прегледи, ќе биде надвор од тимот четири до шест недели. За ѓал ќе пропушти важен дел од сезоната. Ќе мора да најдеме решение за да се прилагодиме на оваа ситуација“, рекол Гвардиола.

Де Брујне ќе ги пропушти дуелите со ВБА, Шефилд јунајтед, Барнли и дерби натпреварите со Ливерпул, Тотенхем и Арсенал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Нови 307 заболени и 14 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на...

Свет1 час

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија3 часа

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа4 часа

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија5 часа

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија6 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ7 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија7 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија7 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија7 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион8 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа8 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет9 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа9 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет10 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет20 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа22 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија23 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија1 ден

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Досие