Контакт

Спорт

Украина објави крај на фудбалската сезона

Објавено пред

Украина прогласи крај на фудбалската сезона и донесе одлука никој да не биде прогласен за шампион.

dobivaj vesti na viber

Фудбалот во Украина не се игра од 24 февруари кога Русија изврши инвазија врз оваа земја.

Последните натпревари се одиграа во декември кога клубовите заминаа на тримесечна зимска пауза.

Во првиот дел од сезоната на првото место заврши Шахтјор Донецк со 47 бода, а зад него е Динамо Киев со два бода помалку.

„Фудбалските клубови од Првата лига го поддржаа предлогот за завршување на сезоната 2021/2022 бидејќи не е можно да се заврши првенството поради вонредната состојба.Табелата од 24 февруари е конечна, но никој нема да биде прогласен за шампион“, објави Првата лига на Украина.

Оваа одлука треба да биде одобрена од извршниот одбор на Украинската фудбалска федерација. Шахтјор и Динамо Киев следната сезона ќе играат во квалификациите за пласман во Лигата на шампионите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Трагичната смрт на таткото на Стив Кер мотив за страствениот говор против оружјето

Објавено пред

Тренерот на Голден Стејт вориорс, Стив Кер, поттикнат од личната трагедија, имаше страствен говор за посилни мерки да се ограничи насилството со оружје во САД откако 19 деца и 2 учители беа убиени во основното училиште „Роб““ во Увалде, Тексас во вторникот.

dobivaj vesti na viber

Кер, кој е роден во Бејрут, Либан, има лична причина за ваквата емотивна реакција, откако неговиот татко, Малколм Кер беше убиен од страна на шиитската терористичка организација Исламски Џихад во 1984 година, додека бил претседател на Американскиот универзитет во градот.

На прес-конференцијата по четвртиот меч о финалето на Западот против Далас маверикс, Кер одби да зборува за кошарката.

„Во последните 10 дена имавме стари црни луѓе убиени во супермаркет во Бафало, азиски верници убиени во јужна Калифорнија, а сега деца убиени во училиште. Кога ќе направиме нешто? Уморен сум! Уморен сум од стоење тука и нудење сочувство на семејствата. Уморен сум о минутите молк. Доволно! Има 50 сенатори кои одбиваат да гласаат за проверката при купување на оружје за закон кој Конгресот го донесе пред неколку години. Стои таму две години. Има само една причина за тоа, за да ја заддржат моќта. Сакам секоја личност тука да помисли на своето дете или внук, мајка или татко, сестра брат. Како ќе се чувствувавте да ви се случеше вам ова?“, изјави Кер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Златан на операција, му следува пауза од осум месеци!

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ бил на артоскопска операција на коленото и го очекува пауза од седум-осум месеци, потврдија италијанските шампиони Милан, уште повеќе зголемувајќи ги шпекулациите дека 40-годишниот ветеран ќе се повлече од фудбалот.

dobivaj vesti na viber

Швеѓанецот, кој минатиот викенд помогна Милан по 11 години „суша“ да го освои трофејот од Серија А, има договор со „росонерите“ до 1 јули.

„Златан Ибрахимовиќ беше на операција на левото колено кај докторот Бертран Сонери-Коте во болницата ‘Жан Мермо’ во Лион. Операцијата беше планирана подолго време за дефинитивно да се реши нестабилноста на зглобот преку реконструкција на лигаментите. Операцијата беше целосно успешна и прогнозата е за 7-8 месеци“, велат од Милан.

И покрај ова, дел од италијанските медиуми се сигурни дека Ибрахимовиќ ќе продолжи со Милан со намалување на платата од 7 на 2.5 милиони евра, а за тоа се поготвени двете страни. Според „Кориере дело сера“, во Милан ветуваат дека влијанието на Швеѓанецот на младиот тим е поважно од неговата минутажа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Салах: Oстанувам во Ливерпул следната сезона, мотивиран сум за одмазда против Мадрид!

Објавено пред

Мохамед Салах ги израдува навивачите на Ливерпул пред саботното финале од Лигата на шампиони против Реал Мадрид, потврдувајќи дека нема шанси да си замине од „Енфилд“ ова лето.

dobivaj vesti na viber

29-годишниот Салах, кој ја споредли наградата како најдобар стрелец во Премиерлигата со Сон Хеунг-Мин од Тотенхем, има договор со Ливерпул до крајот на 2023, а околу неговата иднина има големи шпекулации откако уште го нема продолжено договорот со тимот на Јирген Клоп.

„Фокусиран сум на тимот и не сакам да зборувам за мојот договор. Но, останувам следната сезона, тоа е сигурно. Не сакам да се фокусирам на договорот, не сакам да бидам себичен. Кажав пред два месеци, дека сега е до клубот. Ова е многу важна недела за нас, така што сакам да се фокусирам на тоа и да ја освојам Лигата на шампионите повторно“, вели Салах.

Тој уште еднаш потврди дека е подготвен за „омазда“ против Реал Мадрид по поразот во финалето во 2018 во Киев, кога беше повреден по дуел со Серхио Рамос.

„Многу сум мотивиран, посебно по тоа што се случи во неделата во Премиерлигата, сите сакаме титула од Лигата на шампионите. Тоа што бев повреден по 30 минути против Мадрид минатиот пат беше најлошиот момент во мојата кариера“, објасува Египќанецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија3 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија3 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија4 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија5 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија7 часа

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет7 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија7 часа

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ7 часа

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет8 часа

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет8 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет9 часа

(Видео) Ова е напаѓачот што уби 18 деца – објавена е снимка пред да го почне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет9 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет9 часа

Лансирани три балистички проектили во Северна Кореја кога Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја лансирала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле лансирани...

Свет9 часа

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа21 час

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...

Македонија22 часа

(Видео) Пендаровски од Давос: Политиката на отворени врати не треба да важи само за НАТО, туку и за ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на...

Топ1 ден

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија1 ден

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија1 ден

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...