Контакт

Спорт

Унгарија на пенали до европското злато во ватерполо!

Објавено пред

Унгарија по рекорден 13-ти пат ја освои европската титула во ватерполо, откако во меч со драматична завршница на пенали ја совлада Шпанија во Будимпешта, откако по регуларните четири четвртини беше 13:13.

Шпанците имаа подобар старт на мечот и ја освоија првата четвртија со 3:1, но Унгарците во втората четвртина направија пресврт и поведоа со 4:3, водство кое го имаа до крајот на мечот, пред Шпанците да успеат да израмнат. Во пенал серијата, Унгарија беше подобра со 5:4 за ново злато.

Шпанија направи огромно изненадување со полуфиналната победа над Хрватска, но третпат се задоволува само со сребрениот медал. Црна Гора претходно со 10:9 ја победи Хрватска за да го освои бронзениот медал.

Спорт

Донарума позтивен на Ковид-19

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Милан објави дека петмина се заразени со коронавирусот. Тројца од заразените се членови на стручниот штаб, а двајца се фудбалери.

Милан не ги соопшти имињата на луѓето од стручниот штаб кои се заразени со вирусот, а познато е дека од играчите позитивни тестови имаче голманот Џиџи Донарума и Норвежанецот Јан Питер Хауге.

Сите били асимптоматични, но и покрај тоа се ставени во изолација.

Целиот тим на Милан повторно бил тестиран и сите тестови биле негативни.

Прикажи повеќе...

Спорт

Судијата Мунуера бил голем навивач на Реач

Објавено пред

Каталонските медиуми, два дена по дербито со Реал, го истражуваат минатото на главниот судија Хуан Мартинез Мунуера. Судијата, кој прв пат во кариерата го судеше најголемото дерби на шпанскиот фудбал, од медиумите и од клубот е означен како главниот виновник за поразот (1:3).

Муниера, во 61 минута досуди пенал за Реал. Откако ја прегледа снимката од дуелот помеѓу Ленгле и Рамос, тој покажа на белата точка.

„Ваквите дуели, без доволен интензитет, не се причина за да биде досуден пенал. Доколку тоа е така тогаш на секој натпревар би имале по 40 пенали“, напишал експертот за судење на „Марка“, Андухар Оливер.

„Спорт“, водечкиот спортски медиум во Каталонија, тврди дека Мунуера е деклариран навивач на Реал Мадрид.

Мунуера е од Бенидорм, а неговиот татко го основал клубот на пријатели на Реал во овој град – „Лос Амигос де Бенидорм“.

Наводно Мунуера додека судел натпревари во третата лига на Шпанија, под судиската униформа секогаш носел дрес на Реал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Иско им се жали на соиграчите за третманот што го има кај Зидан

Објавено пред

Реал во саботата победи во Барселона со 3:1 и ја прекина серијата до два пораза. Тренерот Зинедин Зидан направи неколку измени во составот за овој меч, кои на крајот му ја донесоа победата.

Иско беше во тимот, но победата на соиграчите ја гледаше од клупата. Поранешниот играч на Малага долго врмее не може да се врати во вистинската форма. Сезонава има одиграно 148 минути, против Шахрјор не играше, а против Кадиз беше заменет во полувремето.

Камерите го уловиле Иско како пред соиграчите пред Модиќ, Јовиќ, Марсело, Лукас Васкез и Едер Милитао се жали на третманот што го има кај тренерот.

„Доколку реши да ме замени тогаш играм 50 или 60 минути, некогаш тоа го прави и на полувремето. Ако реши да играм, тогаш шанса добивам во 80. минута“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет16 минути

Мелбурн: Нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци, во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија33 минути

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на Екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за половина денар,...

Свет1 час

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Топ2 часа

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија2 часа

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион3 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија4 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа5 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ5 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет5 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија5 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија16 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет17 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија18 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија20 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион21 час

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион23 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа24 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион1 ден

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ1 ден

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Досие