Контакт

Спорт

ВАДА му се извини на Мамаду Сако и му плати „значителна“ отштета

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Ливерпул, Мамаду Сако го доби судскиот случај против Светската анти-допинг агенција (ВАДА), која ќе му исплати „значителна отштета“ поради лажните тврдења за допинг тест на дефанзивецот.

Во објава пред Кралскиот суд на правдата во Лондон, ВАДА целосно го прифати барањето на Сако, се извини за неправедните обвинувања за користење на хигенамин, супстанција која се наоѓа во средствата за слабеење. Французинот, Сако, кој сега игра за Кристал палас признава дека е задоволен.

„Среќен сум. За мене, за моето семејство, за моите пријатели, за тие кои беа до мене тие тешки години. Не е лесно кога си професионален спортист и си обвинет за допинг, бидејќи тоа е најлошото што може да ти се случи. Секогаш велев дека вистината ќе се појави и тоа дојде денеска. Сега сакам да гледам напред“, изјави Сако.

Сако беше позитивен по мечот од Лига Европа помеѓу Ливерпул и Манчестер јунајтед во март 2016, кога доби 30-дневна суспензија од УЕФА и повеќе не заигра за Ливерпул. Тој тврдеше дека поради ова бил исклучен и од француската репрезентација за Европското првенство во 2016. УЕФА подоцна потврди дека средството не е на листата на забранети супстанции, но ВАДА во 2016 и 2017 тврдеше дека тој се допингувал.

Спорт

Конференциската лига ја остави Македонија без претставник во Лига Европа

Објавено пред

УЕФА потврди дека од наредната сезона ќе стартува новото натпреварување, Конференциска лига. Ова натпреварување ќе биде трето според квалитет, по Лигата на шампионите и Лига Европа. УЕФА ќе го намали бројот на екипи кои ќе учествуваат во Лига Европа, од 48 на 32. Во Конференциската лига исто така ќе учествуваат 32 екипи.

Воведувањето на новото натпреварување значи дека Македонија од наредната сезона нема да има ниту еден претставник во Лига Европа. Досега Македонија, во европските купови настапувала со четири клуба, шампионот играл квалификации во Лигата на шампионите, а победникот во Купот и вториот и третиот на табелата настапувале во квалификациите за Лига Европа.

Според новиот систем, шампионот на Македонија ќе игра во квалификациите за Лигата на шампионите, додека останатите три екипи ќе играа квалификации за новот натпреварување, Конференциска лига.

Наградниот фонд во Конференциската лига ќе изнесува 240.000.000 евра, што е за два и пол пати помалку од наградниот фонд во Лига Европа.

Во главната фаза ќе се натпреваруваат 32 тима, ќе бидат поделени во осум групи, а само победниците ќе продолжат во нокаут-фазата. За преостанатите места во осмина-финалето ќе се борат второпласираните екипи од Конференциската лига и третопласираните тимови во Лига Европа.

Место во Конференциската лига ќе има за шестопласираните тимови во првенствата на Англија, Германија, Шпанија и Италија, односно за петтопласираниот тим во Франција. По две места ќе добијат Португалија, Русија, Белгија, Австрија, Чешка, Турција, Украина, Холандија, Данска и Шкотска.

Овие национални првенства за разлика од македонската лига, ќе имаат свои претставници и во Лига Европа.

УЕФА веќе реши првото финале во Конференциската лига да се одигра на стадионот во Тирана. Победникот ќе избори директен пласман во Лига Европа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси ја напушта Барселона – Француски новинар го знае името не неговиот нов клуб

Објавено пред

Лионел Меси, најдобриот играч во историјата на Барелона, од наредната сезона ќе го носи дресот на ПСЖ. Оваа информација, синоќај ја објави, новинарот на Радио Монте Карло, Даниел Риоло.

„Меси наредната сезона ќе игра за ПСЖ. Да, сериозен сум кога го велам ова. Меси ќе биде играч на ПСЖ“, објавил Риоло на „Твитер“. Објавите на овој новинар ги следат повеќе од 500.000 луѓе.

Оваа информација е пласирана ден по изјавата на Нејмар, кој рекол „дека следната сезона тие двајца мора да играат заедно“.

Исто така, во текот на вчерашниот ден, еден од кандидатите за претседател на Барселона, Карлес Тускетс, рекол дека клубот требало да го продаде Меси во летниот преоден рок.

Прикажи повеќе...

Спорт

Маркез е повторно опериран, ќе паузира шест месеци

Објавено пред

Возачот на Репсол Хонда Марк Маркез е опериран во Мадрид. Шпанецот третпат ја оперираше коската во рамето. Тој се повреди на првата трка, во Мото ГП шампионатот, на 19 јули во Херез.

Неговиот тим соопшти дека на Маркез му била отстранета плочката и била поставена нова која треба подобро да ја спои скршената коска. Операцијата траела осум часа.

Извесно е дека рехабилитацијата ќе трае шест месеци, што значи дека тој ќе пропушти неколку трки во новата сезона, која ќе почне на 28 март 2021 година.

Марк Маркез има 27 години, во досегашната кариера осум пати бил светски првак, шест пати во „кралската класа“ и по еднаш во класата до 125 кубни сантиметри и Мото 2.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион44 минути

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Македонија1 час

Данска и Холандија го поддржуваат ветото на Софија, тврди бугарски весник

Данска и Холандија се двете земји кои се приклучија кон бугарското вето за Северна Македонија, изјави дипломатски извор за бугарскиот...

Топ2 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион2 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија3 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија3 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион3 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет4 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа17 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија18 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија19 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија19 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија22 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен23 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ23 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет24 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет1 ден

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија1 ден

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет1 ден

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Досие