Контакт

Спорт

Вајналдум ќе замине од теренот во Будимпешта ако биде расно навредуван

Објавено пред

Капитенот на Холандија и нов фудбалер на ПСЖ, Жоржињо Вајналдум вели дека ќе носи капитенска лента со боите на виножитото и ќе си замине од теренот доколку добие расистички навреди во осминафиналето против Чешка во Будимпешта во недела.

Унгарците се под истрага на УЕФА за „потенцијално дискриминирачки инциденти“ за мечевите на Унгарија против Франција и Португалија на „Пушкаш арената“. Пред мечот со Франција, унгарските фанови маршираа со банер кој ги повикуваше фудбалерите да престанат со клечењето како протест против расизмот, а против Португалија на трибините имаше пораки против ЛГБТ заедницата.

„Не се работи за нешто против Унгарија. Капитенската лента значи многу бидејќи стои за различност, една љубов значи дека сите се дел од тоа и дека секој треба да биде слободен. Сметаме дека правото да бидеш тоа што си се спречува и како фудбалери мораме да направиме нешто. УЕФА треба да ги заштитува фудбалерите од расизам и дискриминација. Не знам како би реагирал во таква ситуација. Првата мисла е дека ќе заминам од теренот“, вели Вајналдум.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мерцедес го „врати ударот“ на вториот тренинг на Хунгароринг

Објавено пред

Валтери Ботас во Мерцедес го имаше најдоброто време на вториот тренинг пред Унгарското ГП, совладувајќи го својот колега Луис Хамилтон за минијатурни 0.027 секунди.

Нивниот ривал од Ред бул, Макс Ферстапен, не успеа да го повтори првото место од првата сесија со трето место, додека неговиот колега, Серхио Перез беше далеку на петтото место. Изненадување направија двата возачи на Алпине – Фернандо Алонсо, кој вчера наполни 40 години беше седми, додека Естебан Окон беше петти.

Двата болиди на Ферари не успеаја да влезат во топ 10, додека малку разочарувачка беше формата и на Мекларен – Лендо Норис беше 9., а Даниел Рикардо само на 13. место.

Температурите во Унгарија беа високи, а на температурата на патеката беше околу 60 степени, иако интересно, за неделната трка има прогнози за можен дожд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манчестер сити го рушат англискиот рекорд – 100 милиони фунти за Грилиш

Објавено пред

Манчестер сити ќе го срушат британскиот рекорд за трансфери, носејќи го Џек Грилиш од Астон вила за 100 милиони фунти, тврдат британските медиуми.

Пеп Гвардиола одамна е заинтересиран за 25-годишниот капитен на Астон вила, а понудата ќе го сруши британскиот рекорд за трансфери и се очекува да биде комплетиран следната недела. Грилиш, секако, ќе добие повеќекратно зголемување на својата плата од 160.000 фунти неделно која ја добива на „Вила парк“.

Според „Телеграф“, првите преговори помеѓу двата клуба се случиле оваа недела, и Сити првично понудиле 100 милиони фунти, и сега преговараат за „пакет“ кој би бил прифатлив за Вила. Додека се вршат овие преговори, Грилиш е на Миконос на одмор и треба да се појави на тренинзи следната недела.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барега го изненади фаворитот Чептеги, победи на 10.000 метри

Објавено пред

Селемон Барега го освои првиот златен медал во атлетика на Олимписките игри во Токио. Атлетичарот од Етиопија победи на трката на 10.000 метри.

Барега, на тронот го наследи Мо Фарах, кој победи во оваа дисциплина на Игрите во Лондон и Рио де Жанеиро. Фарах не успеа да ја исполни олимписката норма.

Барега, со резултат 27:43.22 минути, победи пред атлетичарите од Уганда, Џошуа Чептеги (27:43.63) и Џејкоб Чимплинго.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија2 часа

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија4 часа

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија5 часа

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ6 часа

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ7 часа

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет7 часа

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ8 часа

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет8 часа

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет9 часа

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Македонија9 часа

СДСМ објави уште петмина кандидати за градоначалници

СДСМ објави уште пет имиња на кандидати за градоначалнци за претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври. Партијата...

Свет20 часа

Американски дипломат 14 години дрогирал и силувал жени, му се заканува доживотен затвор

Поранешен службеник на американската амбасада во Мексико се изјасни за виновен за дрогирање и сексуална злоупотреба  на најмалку 23 жени...

Свет22 часа

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет24 часа

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија1 ден

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија1 ден

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија1 ден

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија1 ден

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија1 ден

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Досие