Контакт

Спорт

Ваков гол не се гледа секој ден, Тринкаоооо… (видео)

Објавено пред

Португалскиот фудбалски репрезентативец Франсиско Тринкао постигна 8 гола за Брага откако шпанска Барселона во зимскиот преоден рок го купи за 31 милиони евра. Сепак, Каталонците одлучија Тринкао да ја доигра сезоната за Брага, па оттогаш тој е како препороден.

На вчерашниот дуел против Гимараиш, Португалецот со одмерен удар го погоди аголот на гостинскиот гол за израмнување 2:2. До крајот на мечот неговиот тим стигна до трите бода, победи со 3-2.

Погледнете го ремек делото на Тринкао кој потпиша 5-годишен договор со Барса (започнува од 1 јули):©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дињо, Роналдо и Бекам: Меси е подобар од Кристијано

Објавено пред

Легендарните фудбалери Роналдињо, Роналдо и Дејвид Бекам се вклучија во вечната дебата, кој е подобар фудбалер Лионел Меси или Кристијано Роналдо.

Роналдињо играше со меси во Барселона, Тој му беше ментор на Аргентинецот, а неколку пати рекол дека требало подолго да бидат соиграчи.

„Меси или Роналдо? Меси. Жал ми е што не игравме повеќе време заедно. Беше многу млад. Би сакал да се вратам и уште еднаш да заиграм покрај него“, рекол Роналдињо и дополнил.

„Тој е најдобриот во историјата. Никој не е како него. Роналдо е комплетен фудбалер, има се, но јас повеќе го сакам стилот на Меси“.

И сонародникот на Роналдињо, оригиналниот Роналдо својот глас му го дава на Меси.

„Меси како да не е од оваа планета. И Кристијано е посебен, но ми делува дека Лео е комплетен играч. Одличен е, ми се допаѓа повеќе од било кој друг фудбалер во светот. Се што прави е спактакуларно“, рекол Роналдо.

Англиската фудбалска икона Дејвид Бекам смета дека Роналдо не е на нивото на Меси.

„Веројатно решив да се повлечам од фудбалот кога меси трчаше покрај мене“, признал Бекам.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гасперини: Што треба да правиме, да си ги исечеме рацете?

Објавено пред

Тренерот на Аталанта Џанпјеро Гасперини не го криел незадоволството од судењето на натпреварот кој неговиот тим го одигра протв Јувентус. Аталанта два пати имеше предност во Торнио, а Јувентус од пораз се спаси со головите постигнати од белата точка.

Пеналите кои беа судени против Аталната во најмала рака се дискутабилни. Де Рум,а потоа и Мјуриел играа со рака во забранетата зона. Според новите правила секое играње со рака во шеснаесетникот е пенал, но прашање е дали играчите имаа доволно време за вистинска реакција.

„Ова се правила кои се над сите правила во Италија. Што треба да направиме да си ги исечеме рацете? Пенали како првиот веќе имаше оваа сезона, многу тимови беа кезнети на тој начин. Тоа е лудило, правилата не се толкуваат исто во сите земји. Во другите држави за ова не се суди пенал“, рекол Гасперини.

„Одигравме голем меч против лидерот во Серија А. Им кажав играчите да продолжат вака и во август, во Лигата на шампионите. Пресреќен сум поради играта и многу сум разочаран бидејќи не победивме.“

Аталанта во четврт-финалето во Лигата на шампионите ќе игра против ПСЖ, победникот во полу-финалето ќе игра против подобриот од натпреварот Атлетико Мадрид-Лајпциг.Прикажи повеќе...

Спорт

Волкановски ја одбрани титулата во УФЦ 251 (Видео)

Објавено пред

Приредбата УФЦ 251 утрово се одржа во Абу Даби. Борецот од Австралија кој има македонско потекло Александар Волкановски ја одбрани титулата во про-лесна категорија (до 66 килограми).

Волкановски титулата ја одбрани со тесната победа над Макс Холовеј. Со одлука на судиите 47:48, 48:47, 48:47 Македонецот од Австралија втор пат го победи својот противник.

Волкановски во декември, во исто така израмнет меч, славеше над Холовеј.Покрај Волкановски титулата во Абу Даби успеа да ја одбрани и Камару Усман. Нигериецот со едногласна одлука на судиите (50:45, 50:45, 49:46) го победи Хорхе Масидвал.

Борецот од Русија Пјотр ја освои титулата во бантам категоријата (до 61 килограм). Пјотр со технички нокаут за три минути и 24 секунди го победи Хенри Сехуд. 27 годишниот руски борец нема пораз во седумте борби во УФЦ, во ММА неговиот скор е 15-1.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ55 минути

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион2 часа

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ2 часа

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет2 часа

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Свет2 часа

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот...

Свет2 часа

Трамп првпат во јавност се појави со заштитна маска

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети воената болница во предградие на Вашингтон и првпат во јавност носеше маска поради пандемијата...

Македонија3 часа

Мицкоски со писмо до народот: Ви ветувам макотрпна работа и обнова на државата

Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам...

Регион16 часа

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Македонија17 часа

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија20 часа

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ21 час

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион21 час

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија21 час

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион22 часа

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија1 ден

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија1 ден

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија1 ден

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија1 ден

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија1 ден

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија1 ден

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Досие