Контакт

Спорт

Ваков пораз не се памети на „Олд Трафорд“ – Мурињо и Тотенхем ги уништија „ѓаволите“

Објавено пред

Жозе Мурињо и неговиот Тотенхем му приредија вистински кошмар на неговиот поранешен клуб Манчестер јунајтед, победувајќи ги со 6:1 на „Олд Трафорд“ во 90 минути кои ги покажаа сите слабости на еднаш моќните „ѓаволи“ и во исто време срушија еден куп негативни рекорди во славната историја на клубот.

А, почетокот, беше толку добар за Оле Гунар Солскјер – по само 30 секунди, Антони Марсијал беше соборен во шестнаесетникот, а Бруно Фернандеш беше сигурен од белата точка за водство на домаќините.

Но, тогаш следуваше вистински кошмар приреден од капитенот Хери Мегваер (најскапиот дефанзивец на светот) и целата одбрана. Во четвртата минута по една комична интервенција во шестнаесетникот, Танги Ндомбеле израмни на 1:1, а веќе во седмата Тотенхем го комплетираше пресвртот по уште една лоша интервенција на одбраната преку Хеунг-Мин Сон откако топка меѓу нозе добија и Мегваер и голманот Де Хеа.

Во 28. минута од мечот, веќе беше познат исходот, откако Марсијал одговори на провокацијата на Ерик Ламела удирајќи го по врат, и доби црвен картон, оставајќи го тимот со 10 играчи. Само две минути подоцна, Хери Кејн зголеми на 1:3, а пет минути по тој гол Сон го постигна вториот гол за катастрофа на „ѓаволите“.

Јунајтед сега имаат примено барем два гола во првите три меча од сезоната првпат од 1972 година, а покрај тоа примија првпат четири гола во прво полувреме во меч од Премиер лигата, бидејќи последен пат тоа се случило во 1990 година, пред воведувањето на ПЛ. Тотенхем пак, се првиот клуб кој постигнал четири гола во едно полувреме на „Олд Трафорд“ од 1957 година, кога, токму тие дадоа 4 гола за 4:3 победа.

Серж Орие во 51. минута само ја зголеми мизеријата на „ѓаволите“ по една убава акција, пред во 80-тата минута да биде досуден пенал за Тотенхем за игра со рака на Погба, а Хери Кејн без мака го совлада Давид де Хеа за конечни 1:6.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Петр Чех се враќа како четврти голман на Челси, „сините“ велат дека тој е „последната опција“

Објавено пред

Челси го вклучија Петр Чех во својот 25-член состав за Премиер лигата како „голман за итни случаи“, и покрај тоа што чешкиот голман се повлече од фудбалот во 2019 година.

38-годишниот Чех тренира со клубот веќе неколку недели и сега ќе биде четврти голман во 25-члениот тим, откако претходно лани се приклучи на тимот како технички советник. Чех е четврти голман зад Кепа Аризабалага, Едуар Менди и Вили Кабалјеро.

Клубот се обиде да ги намали надежите на навивачите дека ќе го видат Чех меѓу стативите.

„Петр Чех е приклучен на тимот како голман за итни случаи. Се работи за мерка на претпазливост поради непредвидливите услови поради КОВИД-19. Тој има улога на фудбалер без договор“, велат од клубот.

Чех се повлече од фудбалот по крајот на сезоната 2018/19, откако помина 11 сезони во Челси, но од 2015 до 2019 бранеше за Арсенал. Додека беше фудбалер на Челси, тој освои титула од Премиер лигата, четири трофеи од ФА купот и титула од Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ласицкене: Зарем јас сум „проколната“ што сум Русинка?

Објавено пред

Една од најдобрите натпреварувачки во скок во височина во историјата, Русинката Марија Ласицкене влезе во нов напад на Светската атлетика околу двојните стандарди околу допингувањето, откако беа отфрлени допинг-обвинувањата кон турската светска шампионка на 400 метри, Салва Еид Насер.

22-годишната Насер, која освои злато на минатото СП во Доха, требаше да добие двегодишна суспензија откако пропушти четири допинг-теста во 12 месеци, но ќе и биде дозволено да се натпреварува, додека на Ласицкене, единствената жена со три светски титули во скок во височина и е забрането да се натпреварува и покрај чистото допинг-досие поради суспензијата која ја има Руската атлетска федерација.

„Изгледа дека е подобро да ги прекршиш правилата со пропуштање на четири допинг-теста, отколку да си Русинка и да бидеш долгорочен заложник“, напиша Ласицкене на социјалните мрежи.

Ласицкене, како и сите руски атлетичари, веќе не смеат да се натпреваруваат ниту како неутрални спортисти, откако Русија не ја плати казната кон Светската атлетика.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нов план на Ливерпул и Јунајтед: европска Премиер лига за најголемите и најбогатите

Објавено пред

Само една недела откако не им успеа предлогот за кратење на Премиер лигата на 18 тима преку проектот „Биг пикчр“, англиските гиганти Ливерпул и Манчестер јунајтед имаат нов план – европска Премиер лига вредна 6 милијарди долари, открива британскиот „Скај њуз“.

Со англискиот проект тие сакаа да имаат повеќе влијание и моќ во англискиот фудбал, а со новиот проект 18 клуба од Англија, Франција, Германија, Италија и од Шпанија би формирале суперсилна лига веќе во 2022 година, проект што е директна конкуренција на Лигата на шампионите на УЕФА, иако според „Скај“, дури и ФИФА е вклучена во проектот.

Гигантот од „Волстрит“, „ЏП Морган“, ќе обезбеди 6 милијарди долари финансирање за почеток на проектот по што ќе ги собира парите од ТВ-договорите. Натпреварувањето со 18 клуба (од кои 5 од Англија) би одржувало мечеви во текот на нормалната европска клупска сезона по што би постоел и нокаут-финиш за шампион, кој би заработувал стотина милиони долари.

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, кој долго време е поддржувач на формат на Супер лига на европската елита, е уште еден клучен човек во проектот, со низа шпански инвеститори, а двигатели на проектот се американските газди на Ливерпул (Џон Хенри) и на Манчестер јунајтед (семејството Глејзер).

Ливерпул и Манчестер јунајтед бараат кратење на Премиер лигата на 18 клуба

Прикажи повеќе...

Најново

Регион21 минута

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет45 минути

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија2 часа

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија3 часа

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија4 часа

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Македонија5 часа

Филипче: Мерките за заштита од Kовид-19 мора итно да се донесат

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од Kовид-19, кои се во Собранието, мора итно да се...

Македонија8 часа

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија9 часа

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија10 часа

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа10 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија10 часа

(Видео) Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија11 час

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа12 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија12 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија12 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет13 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет13 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет13 часа

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија1 ден

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет1 ден

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Досие