Контакт

Спорт

Валенсија во „фотофиниш“ стигна до ЛШ, Хетафе, Севиља и Еспањол во Лига Европа

Објавено пред

Шпанска Валенсија во последното коло од Примера славеше гостинска победа кај Валјадолид со 0-2 и со тоа си обезбеди пласман во Лигата на шампиони идната сезона. Солер и Родриго беа хероите на Валенсија кои и донесоа важни 3 бода на екипата.

Иако до последно се надеваше на пласман во ЛШ, Хетафе остана со празни раце, па следната сезона ќе мора да се задоволи со настап во Лига Европа. Хетафе двапати водеше на мечот на домашен терен против Вилјареал, но на крајот мечот заврши нерешено 2-2.

epa07581566 Getafe’s Jaime Mata (L) in action against Villarreal’s Ramiro Funes Mori (R) during a Spanish LaLiga soccer match between Getafe and Villarreal at the Coliseo Alfonso Perez in Getafe, Madrid, Spain, 18 May 2019. EPA-EFE/Rodrigo Jimenez

„Друштво“ во ЛЕ на мадридскиот клуб ќе му прават Севилја и Еспањол. Андалузијците славеа со 2-0 против Атлетик Билбао, додека Каталонците беа поуспешни со истиот резултат против Реал Сосиедад.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мареј може да се врати и во сингл во август

Објавено пред

Енди Мареј сериозно размислува за враќање на натпреварувањата во сингл во август, само седум месеци по операцијата на колкот, од која стравуваше дека може да значи крај на неговата кариера.

По спектакуларната победа во двојки заедно со Фелисијано Лопез на Квинс клаб во неделата, Мареј најави дека би можел да игра сингл на Мастерсот во Синсинати, пред да се врати на гренд слем турнирите на САД опен на крајот на месецот.

„Ако продолжам со прогресот, би сакал да се обидам да играм во сингл. Има неколку опции по Вимблдон. Можеби ќе продолжам со двојки, но ќе се вратам на тренинзи во сингл во периодот на САД опен, или можеби ќе паузирам подолго по Вимблдон и ќе се обидам да играм пред Флешинг Медоуз“, изјави Мареј по победата.

Овој пресврт во кариерата на поранешниот светски број 1 доаѓа откако во јануари на Австралија опен тој во солзи најави дека проблемите со колкот најверојатно значат крај на кариерата во која освои три гренд слема.

„Само што освоив титула во двојки со Фели со метален колк! Навистина лудо. Кул е што успеавме да го направиме бидејќи пред неколку месеци ова беше толку далечна мисла“, додава Мареј.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ето со предизвик за Салах: Дојди во Барса и стани најдобриот на светот

Објавено пред

Самуел Ето му порача на Мохамед Салах да не размислува на Реал Мадрид и да дојде во Барселона за да стане најдобриот фудбалер на светот.

27-годишниот Египќанец не сакаше да се обврзе на долг престо на „Енфилд“ по 2:0 победата над Тотенхем во Лигата на шампионите и шпекулациите го поврзуваа со место во Реал Мадрид, но 39-годишниот Ето му порача да не оди во Мадрид.

„Барселона навистина би му одговарала. Мене Реал ми ја даде шансата да си заминам од Африка, но го познавам стилот на фудбал кој се игра во Барселона и тоа повеќе ќе му одговара. Но, ако има шанса да игра во најсилната лига на светот, шпанската лига, тогаш треба да ја искористи. Мо ги има сите потребни квалитети да стане најдобриот фудбалер на светот“, вели Ето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон: Возачите не се виновни за досадните Ф1 трки

Објавено пред

Луис Хамилтон во неделата стигна до својата четврта победа во низа и шеста оваа сезона без релативно голема мака на Француското ГП, по што изјави дека возачите не се виновни за досадните трки, туку тие кои ги создаваат правилата.

„Ќе разберам ако ја наречете трката досадна. Но, не покажувајте со прст кон возачите, бидејќи ние не сме тие кои ги пишуваме правилата. Притисокот треба да се насочи кон тие што се на чело, кои треба да ја вршат својата работа. Мислам дека се обидуваат да направат добра работа, но многу години има само лоши одлуки“, вели Хамилтон.

Британецот има 36 поени предност пред својот тимски колега Валтери Ботас, додека Себастијан Фетел во Ферари на третото место заостанува 76 поени, со што надежите за интересна сезона со тесно тркање и борба за титулата се завршени и пред летната пауза во Ф1.

Мерцедес сега имаат 10 победи во низа (осум оваа сезона и две на крајот на минатата), а Хамилтон беше најбрз на сите тренинг-сесии и на квалификациите во Франција. Во текот на трката тој не требаше да претекне никого, ниту да ја брани својата позиција од Ботас, кој заостана 18 секунди.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ34 минути

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесетиседумгодишен маж од село Скудриње вчера почина откако бил поклопен од неговиот камион „ТАМ“. Несреќата се случила кога камионот се...

Регион2 часа

Напнато во Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски „провокативен“ настап во источниот Медитеран, пишува грчкиот...

Регион2 часа

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од час и половина падна повеќе дожд од просекот за месец –...

Регион2 часа

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет3 часа

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија14 часа

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ15 часа

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион17 часа

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија22 часа

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија22 часа

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија22 часа

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија22 часа

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет24 часа

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион1 ден

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Свет1 ден

САД изведоа хакерски напади врз одбранбениот систем на Иран

САД изминатата недела извеле компјутерски напади на иранскиот систем за лансирање ракети и на шпионската мрежа, по што Техеран го...

Топ1 ден

Кривична против 18-годишник поради дистрибуција на детска порнографија

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Б.М.(18) од село Русиново, беровско, поради постоење основи на сомнение...

Свет2 дена

(Видео) Трамп му се закани на Иран со уништување ако дојде до војна

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не сака војна, но го предупреди Иран дека ако дојде до војна ќе се...

Топ2 дена

Свирепо убиство на уличен продавач на девизи во Струмица, убиецот зад решетки

Министерството за внатрешни работи во координација со јавното обвинителство информира дека го расчистиле случајот со пронајденото тело во метално буре...

Македонија2 дена

Дипломатскиот кор на филџан кафе и чај во Скопската чаршија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со заменик – градоначалникот на град Скопје, Енвер Малиќи,...

Свет2 дена

(Видео) Се урна авион на Хаваи, загинаа сите патници

Девет лица загинаа во авионска несреќа што се случи ноќеска на Хаваи. Како што јавуваат медиумитe, мал двомоторен авион од...

Досие