Контакт

Спорт

Ван Бастен: 18 пати сум подобар сум од Вернер

Објавено пред

Легендата на холандскиот фудбал, Марко ван Бастен, нема позитивно мислење за квалитетите на напаѓачот на Челси, Тимо Вернер. Смет дека тој не е калибар за големите европски клубови.

„Дури мислам дека и квалитетите му се скромни. Бев најмалку 18 пати подобар од него. Тој не може да биде голгетер од светска класа и не треба да игра за голем клуб“, порачал Ван Бастен.

Тимо Вернер во летниот преоден рок во 2020 година го напушти Лајпциг и се пресели во Челси. Роман Абрамович за него плати 50 милиони евра, а тој во првата сезона испорача само шест гола во Премиер лигата.

Спорт

Хадсон-Одои нема да го чека Саутгејт, го менува националниот тим!

Објавено пред

Англискиот селектор Герет Саутгејт го доведе „Гордиот Албион“ до финалето на ЕУРО2020, на „Вембли“ на пенали ја загубија титулата, но брзо се опоравија. Во квалификациите за Мундијалот во Катар 2022 се на прво место во групата со 16 бодови.

Саутгејт им даде шанси на повеќе играчи, пред се млади фудбалери, но се чини не му даде вистинска прилика на Калам Хадсон-Одои (21).

Токму поради тоа играчот на Челси нема намера повеќе да чека и спремен е за промена на националниот тим. Според наводите на „Дејли мејл“, тој сака да игра за селекцијата на Гана, од каде е неговиот татко.

Има одиграно три натпревари за Англија, но според новите правила на ФИФА, може да го промени националниот тим и подготвен е тоа да го стори.

„Секогаш околу себе сум ги имал вистинските луѓе кои знаеле да ме посоветуваат што е правилно. Кога Англија ме повика реков дека сакам да играм, но во исто време чувствувам дека Гана е мојата куќа. Ќе видиме, нкогаш не се знае“ рече Хадсон-Одои.

Прикажи повеќе...

Спорт

Михајловиќ е пред смена во Болоња – Даниеле де Роси на негово место!

Објавено пред

Избраниците на тренерот Синиша Михајловиќ вчера доживеаја дебакл на „Џузепе Меаца“ од Интер, 6:1.

„Мечот заврши уште во првото полувреме, ние игравме, тие даваа голови. Премногу лесно примивме голови. Да издржевме нерешено на полувреме, можеби ќе беше поинаку“ рече Михајловиќ по мечот.

Информациите од Италија се дека Управата на клубот веќе го губи трпението , па медиумите пишуваат дека Миха е пред отказ, а како главен кандидат за негов наследник се споменува поранешниот ас на Рома, Даниеле де Роси.

Тој последната година работеше во стручниот штаб на селекцијата на Италија, како асистент на Манчини.

Иако неодамна се споменуваше како кандидат за кормилото на Фиорентина, Де Роси би можело во Болоња да ја добие првата самостојна тренерска работа.

Михајловиќ во Болоња е од јануари 2019 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ајакс беше побезмилосен и од Баерн – 9:0 победа над Камбур

Објавено пред

Баерн Минхен денеска го „торпедираше“ Бохум со 7:0 за да покаже кој е „газда“ во германскиот фудбал, а уште поголем меч за докажување на статусот направи и Ајакс, кој со 9:0 го „здроби“ Камбур.

Гол-шоуто почна во 16. минута (Тимбер), па следуваа голови во 19. минута (Бергхујс), 29. минута и 38. минута (Нерес) во првото полувреме, за во второто полувреме да паднат дури 5 гола – во 60. минута (Тадиќ), 64. минута (Дарами), 67. минута (Але), 76. минута (Данило) и 84. минута (Нерес).

Прикажи повеќе...

Најново

Свет45 минути

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Свет1 час

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија13 часа

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ16 часа

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет16 часа

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија17 часа

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија17 часа

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет20 часа

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ23 часа

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет1 ден

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија2 дена

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија2 дена

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија2 дена

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија2 дена

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија2 дена

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија2 дена

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија2 дена

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија2 дена

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија2 дена

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион2 дена

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Досие