Контакт

Спорт

Ван Бастен: Луѓето кои ги споредуваат Меси и Роналдо не го разбираат фудбалот

Објавено пред

Марко ван Бастен, легендарниот холандски напаѓач и трикратен освојувач на Златната топка, реши да го даде својот глас во вечната дебата за тоа кој е подобар играч, Лионел Меси или Кристијано Роналдо. Славниот напаѓач на Ајакс, Милан и на холандската репрезентација не бираше зборови за луѓе кои имаат спротивен став.

dobivaj vesti na viber

„Кристијано е одличен играч, но тие што велат дека е подобар од Меси немаат поим за фудбалот или самите не веруваат во она што го зборуваат. Меси е единствен. Невозможно е да се имитира и невозможно е да се повтори. Играч како него е се раѓа еднаш на секои 50 или 100 години. Како дете паднал во тенџерето на фудбалската генијалност“, изјави тој за италијанскиот „Кориере дело спорт“.

Интересно, според Ван Бастен, ниту еден од нив нема место меѓу тројцата најдобри играчи во историјата.

„Тројцата најдобри досега се Пеле, Диего Марадона и Јохан Кројф. Кројф ми беше пријател и многу ми недостига. Како дете секогаш сакав да бидам како Кројф. Меси е одличен играч, но Марадона секогаш носел повеќе лидерство во тимот. Меси никогаш пред соиграчите не се поставува како личност која ќе ве води во војна“, заклучи легендарниот Холанѓанец од Утрехт.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Работнички ги почна подготовките со новиот тренер Љупчо Марковски, Елиф Елмас не го заборава својот клуб (ФОТО)

Објавено пред

Работнички ги стартуваше подготовките за новата сезона во Првата лига. Со нов шеф на стручниот штаб, Љупчо Марковски Калц, и со амбиции да се остварат многу подобри резултати од минатогодишните, „романтичарите“ означија почеток на подготовките.

dobivaj vesti na viber

Спортскиот директор Горан Станковски им посака многу здравје на фудбалерите, а тренерот Љупчо Марковски потенцираше дека единствено мерило ќе биде напорната работа и квалитетот на секој поединец, втемелен во тимскиот дух.

Тренингот на „романтичарите“ го следеше и македонскиот репрезентативец Елиф Елмас, сегашна ѕвезда на Наполи, кој не заборави од каде потекнува, токму од Работнички.

Работнички засега се засили со тројца нови фудбалери, голманот Игор Алексовски од Ренова, Филип Бошковски од Пелистер и Иво Јанакиевски од Скопје.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер мора да се ослободи од Џеко и од Санчез за да го доведе Дибала

Објавено пред

Италијанскиот вицепрвак Интер и понатаму е во преговори со Пауло Дибала, но мора да се ослободи место во тимот за да може да го комплетира неговиот трансфер на „Џузепе Меаца“.

dobivaj vesti na viber

Един Џеко и Алексис Санчез мора да го напуштат Интер за да дојде Пауло Дибала, пишува „Газета дело Спорт“.

Белгиецот Ромелу Лукаку исто така се враќа во Интер како позајмен играч, па тренерот Симоне Инзаги и раководството на клубот ќе мора да продадат дел од фудбалерите за да можат да доведат и нови имиња.

Прикажи повеќе...

Спорт

Георгиевски и Заборска македонски знаменосци на отворањето на Медитеранските Игри

Објавено пред

На свеченото отворање на Медитеранските игри во Оран, Алжир 2022, знаменосци на делегацијата на Македонија ќе бидат Дејан Георгиевски (таеквондо) и Симона Заборска (карате).

dobivaj vesti na viber

Стартот е закажан за 21 часот по локално време.

Нашата делегација на игрите брои 114 членови што е најмногу во историјата на Македонија на Медитеранските игри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Парада на гордоста во Скопје под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“

Под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“ во Скопје се одржува третото издание на „Скопје прајд“. Учесниците на парадата...

Свет7 часа

Норвешкото разузнавање: Пукањето во Осло е терористички акт на радикален исламизам

Норвешките разузнавачки служби задолжени за борба против тероризмот објавија дека го третираат како акт на радикален исламизам пукањето во кое...

Регион10 часа

Радев: Францускиот предлог можеше да биде многу поуспешен

„Таканаречениот ‘француски предлог’ содржи многу основни бугарски барања, но воопшто можеше да биде многу поуспешен, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку...

Македонија11 час

Осуда од македонското МНР за написите „Македонија е Бугарија“ во парламентот во Софија

Македонското Министерство за надворешни работи најостро ги осудува вчерашните написи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете...

Македонија12 часа

Францускиот предлог е голем напредок во наша корист, смета партијата на Љубчо Георгиевски

ВМРО-Народна партија оценува дека со вчерашната одлука на бугарскиот парламент со кој се поддржа францускиот предлог и даде согласност да...

Свет13 часа

Џонсон: Се плашам дека Украина ќе биде принудена да направи лош мир

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека стравува дека Украина може да се соочи со притисок да преговара за мировен договор...

Македонија13 часа

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик. „Кој е тој...

Свет14 часа

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија14 часа

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...

Македонија15 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен, дали се прави дефокус од одговорноста за...

Свет1 ден

Путин го нарече Западот циничен: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот нема да има проблем да добие жито од Источна Европа, особено од Русија....

Свет1 ден

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет1 ден

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...

Македонија1 ден

Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ

Нашата Влада направи сериозни напори и во изминатите години но особено во овој состав во изминатите неколку месеци на повеќе...

Регион1 ден

Петков го повика Ковачевски да се охрабри и да го прифати компромисот

Бугарскиот премиер Кирил Петков го повика својот македонски колега Димитар Ковачевски да биде храбар и да го прифати компромисот предводен...

Свет1 ден

(Видео) Врховниот суд на САД го укина правото на абортус

Милиони жени во САД ќе го изгубат своето законско право да абортираат. Врховниот суд ја укина пресудата со која се...

Македонија1 ден

Бугарскиот парламент го одобри францускиот предлог, дополнет со четири услови

Народното собрание гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје. За предлогот на Демократска Бугарија, одобрен од...

Европа1 ден

Рама со одговор до бугарското МНР: Пријатели, смирете се, тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене

Албанскиот премиер Еди Рама реагира кога бугарското Министерство за надворешни работи побара од него да зборува на соодветен јазик за...

Европа2 дена

Бугарското МНР за Рама: Слушаме непровоцирани, тешки и навредливи квалификации од шеф на влада

Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји членки на Европската Унија што ја поддржуваат европската припадност на албанскиот народ. Ги браневме...

Македонија2 дена

Милошоски до Османи: Нема потреба од два збора, ниту правдање со загради, доволна е оставка!

„Нема потреба ниту од два збора ниту има потреба од правдање со загради. Еден збор е доволен. Оставка“. Ова е...