Контакт

Спорт

Ван Бисака и Шо ќе имаат проблем со тренерската филозофија на Рангник

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Манчестер јунјатед, Рио Фердинанд, тврди дека играта на „црвените ѓаволи“ ќе доживее радикални промени под Ралф Рангник. Според Ферднанд недопирливите Лук Шо и Арон ван Бисака, ќе треба жестокот да се борат за своите места во стартниот тим.

dobivaj vesti na viber

Германецот, Рангник, дебитираше во неделата против Кристал Палас. Јунајтед минимално победија со голот на Фред.

Филозофијата на Рнгник е со висок и силен пресинг да ги крши противниците. Клучни улоги во таквата филозофија имаат бековите, кои треба да бидат офанзивни, брз и сигурни со топката во нозете.

„Морам да бидам искрен, Ван Бисака ќе има пеколна задача да се врсти во тимот. Истото важи и за Шо. Тешка задача е пред двајцата. Овој менаџер сака кога бековите се добри со топката. Тој инсистира на поседот, а тоа е најголемиот проблем на Ван Бисака. Ќе води голема борба за да се врати во првиот тим“, рекол Фердинанд.

Рангник против Кристал Палас, на бековските позиции играше со Алекс Телес и Диого Далот.

Спорт

УЕФА, сепак, нема да дозволи знамиња со „Голема Унгарија“

Објавено пред

И покрај тоа што унгарските медиуми објавија дека УЕФА ќе го исполни барањето на Унгарската фудбалска федерација за знамињата на кои е нацртана мапата на „Голема Унгарија“ да не се смета како политички и „расистички“ симбол, УЕФА појасни дека нема да може да се објавува знамето на кое покрај Унгарија се и делови на Романија, Србија, Хрватска, Словачка, Австрија и Унгарија.

dobivaj vesti na viber

Унгарците го сметаат мировниот договор од 1920 година, во кое Унгарија загуби две третини од својата територија, како неправеден, а фудбалската федерација тврдеше дека знамињата со вакви мапи само претставуваат изразување на историски симболи.

По бесната реакција на повеќе федерации, во прв план Романија, УЕФА директно одговори.

„УЕФА не го одобри, ниту ќе го одобри прикажувањето на симболи кои се споменуваат во објавата на Унгарската фудбалска федерација. Сметаме дека се работи за грешка, бидејќи претставување на овие симболи претставува прекршување на дисциплинскиот правилник на УЕФА околу политички и провокативни пораки“, се вели во објавата на УЕФА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Еди Џордан: Корина Шумахер веќе 10 години е „затвореник“

Објавено пред

Корина Шумахер, сопругата на Михаел Шумахер, веќе десет години „живее како затвореник“ во обид да ја сочува приватноста и состобјата на нејзиниот сопруг, вели поранешниот шеф на Ф1, Еди Џордан.

dobivaj vesti na viber

Шумахер во декември 2013 година страдаше во несреќа на скијање, добивајќи сериозни повреди на главата по што беше поставен во медицински индуцирана кома. Тој потоа беше преместен во семејниот дом на езерото Женева во Швајцарија во септември 2014, каде што има помош од тим на медицински лица.

Џордан, кој му ја даде првата шанса на Ф1 на легендарниот Германец, лани откри дека има план да го посети Шумахер, но не доби дозвола од семејството.

„Ова е најстрашна ситуација за Мик и Корина. Поминаа речиси 10 години и Корина нема отидено на ниту една забава, на ниту еден свечен ручек, таа е како затвореник бидејќи сите сакаат да знаат што прави Михаел, но тоа не е дозволено“, вели Џордан.

54-годишната Корина јавно не зборува за состојбата на нејзиниот сопруг, иако во документарниот филм од 2022 имаше изјава.

„Михаел е тука. Поинаков, но тој е тука, и ни дава сила. Заедно сме. Сите живееме заедно, правиме терапија, сите можни работи за да му го направиме животот поудобен и да ја почувствува семејната атмосфера“, изјави тогаш Корина.

Минатата година, Корина и нејзината ќерка Џина ја добија државната награда на германската провинција Северна Рајна-Вестфалија. Џина се натпреварува во коњички спорт, додека Мик Шумахер го следеше својот татко во Ф1, возејќи две сезони за Хас Ф1, пред оваа година да биде тест-возач на Мерцедес.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тотенхем го сака Компани за нов менаџер?

Објавено пред

Винсен Компани е желбата на Тотенхем за нов менаџер. Како што е познато, Антонио Конте би можел и официјално да добие отказ од Тотенхем во наредните два дена, а сопственикот Даниел Леви веќе бара алтернативи.

dobivaj vesti na viber

Претходно во неколку наврати се споменуваа Маурисио Почетино, па дури и Томас Тухел, а сега во приказната одеднаш влета Компани.

Белгиецот направи вистинско чудо во Чемпионшип, неговиот Барнли сигурно ќе се врати во Премиерлигата, а оваа сезона негува поинаков, напаѓачки фудбал.

Компани има големи амбиции со Барли и не се знае дали е подготвен да го напушти клубот по само една сезона, но понуда од Тотенхем секако е една од оние што не доаѓаат секој ден во животот.

Пеп Гвардиола по средбата меѓу Манчестер Сити и Барнли изминатиот викенд во ФА Купот изјави дека очекува Компани во иднина да стане менаџер на актуелниот англиски шампион.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Kасами: Тетово е главниот град на Албанците во Северна Македонија

Добредојдовте во главниот град на Албанците во Северна Македонија, напиша на „Фејсбук“ градоначалникот на Тетово oд партијата БЕСА, Билал Касами....

Македонија2 часа

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија2 часа

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...

Македонија4 часа

Нова паника: крадец претставен како киднапер на деца во музичкото училиште, објавувачот утврди дека згреши, па се извини

Крадец претставен како киднапер предизвика паника во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“. Фотографија од маж  залепена на влезот од училиштето со...

Свет4 часа

(Видео) Шји на заминување од Москва: Доаѓа промена каква што немало во последните 100 години

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг на заминување од Москва му рекол на рускиот колега дека доаѓаат промени. „Доаѓа промена што не...

Македонија5 часа

(Фото) Ниту камион пропаднал ниту има дупка во фонтаната на плоштадот

Во медиумите денеска се прошири вест дека повторно пропаднал камион на плоштадот Македонија. Но, фотографијата е од минатата година кога...

Македонија5 часа

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во...

Топ6 часа

Странски државјанин прошверцувал над 43 килограми златен накит, цариник осомничен дека му помагал

32-годишник прошверцувал над 43 килограми разновиден накит на влез во земјата на граничниот премин Аеродром Скопје. Основното јавно обвинителство Скопје...

Македонија7 часа

„Казната е потврдена“, Апелација пресуди за мајката што ја продаваше ќерката за секс за 2.000 денари

Нема помала казна за мајката Налиље А. од Скопје, која си ја продаваше малолетната ќерка и ја присилуваше да дава...

Европа7 часа

Рама бара појаснување од ОН: Зошто Белград и Приштина, а не Србија и Косово?

Премиерот на Албанија, Еди Рама, реагира на изјавата на заменик-портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации во врска со постигнувањето...

Свет8 часа

(Видео) Пропагандистот на Путин: Ќе почнеме нуклеарен напад врз земјата што ќе го уапси Путин

Пропагандистот на Путин, Владимир Соловјов, повика да се нападне секоја земја со нуклеарно оружје што ќе се обиде да го...

Свет8 часа

Шојгу до украинските војници: Ќе пројдете како НАТО во Србија

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, предупреди дека муницијата со осиромашен ураниум сериозно ќе влијае врз здравјето на украинските војници...

Свет8 часа

Расте црниот биланс: најмалку 13 жртви од разорниот земјотрес во Авганистан и Пакистан

Најмалку 13 лица ги загубија животите, а повеќе од 90 се повредени во земјотресот со јачина од 6,5 по Рихтер,...

Европа9 часа

Нуклеарен физичар: Не заборавајте што има Украина потпишано со Кина

Нуклеарниот физичар и поранешен пратеник Тончи Тадиќ ја коментира посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на Москва за N1. „Кина...

Европа9 часа

Белгиската полиција убила пациент, кој имал ладно оружје во психијатриска клиника

Белгиската полиција денеска застрела и уби пациент што носел ладно оружје во психијатриска клиника во Брисел, соопшти локалното Обвинителство. Според...

Европа9 часа

Руската Црноморска флота цел на напади со дронови

Руската Црноморска флота во раните утрински часови успешно одби напад со површински беспилотни летала на заливот Севастопол, на Крим, објави...

Европа9 часа

Тајната што Путин ја чува како очите во главата – мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата...

Македонија21 час

„Навиваше за мене и тогаш кога не требаше, се гледаме стари“, напиша Џамбазов по веста за смртта на Мешковски

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина по долго боледување во својот дом во Лос Анџелес, САД.  Колегите актери преку...

Македонија24 часа

Два месеци се ковал планот за бегство од „Идризово” преку тунел кој бил копан под стари објекти

Затворениците осудени на високи казни со месеци го подготвувале планот за бегството од „Идризово“. Управата за извршување на санкциите информираше...

Македонија1 ден

Дете од Скопје натепано од дефектолог, модриците ги пријавиле родителите

Родители од Скопје забележале повреди околу ушите кај нивната малолетна ќерка. Осомниечна е дефектолог која му држела приватни часови на...