Контакт

Спорт

Ван Дајк: По мечот со Барселона не можев да спијам!

Објавено пред

Виргил ван Дајк се надева дека Ливерпул можат да бидат и подобри по „лудото“ полуфинале против Барселона во финалето на Лигата на шампионите следната недела против Тотенхем.

„Црвените“ предводени од Ван Дајк се вратија од 3:0 поразот во Барселона со незаборавна 4:0 победа на „Енфилд“ во еден од најголемите мечеви во историјата на ЛШ и Холанѓанецот вели дека овојпат ќе ја завршат работата.

„Не можев да спијам многу по мечот со Барселона. Само час или два. Беше тотално лудо. Од моментот кога пристигнавме до стадионот, се знаеше дека ќе има нешто посебно. Кога Дивок Ориги го постигна тој гол рано, вербата се зголеми. Сè беше совршено таа ноќ и не беше дека имавме среќа. Целосно го заслуживме триуфмот бидејќи никој не веруваше дека по 3:0 пораз од Барселона ќе успееме. Да дадеше еден гол Меси ќе беше невозможно, но на крајот успеавме. Се надевам дека сега ќе го кренеме трофејот и ќе забележиме уште подобро сеќавање за сите“, вели Ван Дајк во интервју за „Гардијан“.

Ван Дајк вели дека неуспехот да се освои титулата од Премиер лигата по долгата битка со Манчестер сити нема да влијае лошо на тимот.

„Не размислуваме за пораз, тоа е дефинитивно. Ако ја освоиме Лигата на шампионите, нашите следни два меча ќе бидат Комјунити шилд и европскиот Суперкуп. Значи можеме да освоиме три трофеи во три меча“, додава Ван Дајк.

Спорт

Адеми стрелаше, Динамо со 4:1 го победи Интер Запрешиќ (видео)

Објавено пред

Хрватскиот шампион Динамо Загреб се врати во „погон“ со пријателски меч со Интер Запрешиќ, стигнувајќи до убедлива 4:1 победа и покрај тоа што гостите стигнаа први до гол.

На мечот, третиот гол за Динамо го постигна македонскиот репрезентативец Аријан Адеми, кој е и капитен на „модрите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

ВБЦ би дозволила меч на Тајсон со Фјури за титулата!

Објавено пред

Камбекот на Мајк Тајсон доби целосна поддршка од претседателот на Светскиот боксерски совет (ВБЦ), Маурисио Сулаиман, кој дури вели дека неговата федерација би го санкционирала можниот меч на „Челичниот“ против Тајсон Фјури за ВБЦ титулата на Британецот.

Тајсон предизвика вистинска бура од реакции со потврдата дека се подготвува за враќање во рингот на 53 години, но само за егзибициски мечеви за добротворни цели. ВБЦ шампионот Тајсон Фјури неодамна објави дека добил понуда да боксува со човекот по кој е крстен, и Сулаиман вели дека тие нема да имаат против таков меч доколку ги помине егзибициските тестови.

„Мајк е Мајк Тајсон и тоа го знаеме сите. Дали би го рангирале? Ако добие лиценца за бокс, тогаш можеби покрај тоа што стана најмладиот шампион во тешка категорија, ќе стане и најстариот шампион. Има историја зад себе, има моќен удар како што повторно видовме. Тоа е боксот. Ако помине низ егзибициските мечеви, тогаш ќе може да боксува и со лиценца. Тогаш ќе размислуваме за меч за титула. ВБЦ е тука за него, бидејќи Мајк Тајсон е херој, икона“, вели Сулаиман.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нов педофилски скандал во американскиот спорт, овојпат во хокејот на мраз

Објавено пред

Американскиот спорт е во нов педофилски скандал, откако по гимнастиката, уметничкто лизгање, пливањето, постојат сериозни обвинувања за сексуална злоупотреба од тренерите во американскиот хокеј.

Претседателот на Американската хокеарска федерација, Џим Смит е под истрага дека ги заташкувал случаите за сексуална злоупотреба во Аматерската хокеарска асоцијација на Илионоис (АХАИ). Долгогодишниот тренер на АХАИ, Том Адратас е обвинет дека во 1980-тите злоупотребувал млади хокеари додека Смит бил претседател на АХАИ.

Ова е последен во низата на скандали во американскиот јуниорски спорт.

Сè започна со американската репрезентација во гимнастика, откако олимписките и светските шампионки проговорија за злоупотребата од страна на тимскиот доктор Лери Насар. Олимписката шампионка Мекајла Мароуни беше првата која проговори и која ја обвини федерацијата дека била свесна за обвинувањата, по што се јавија повеќето членки на првиот тим, вклучувајќи ја и Сајмон Бајлс. Насар доби 175 години затвор.

Следниот спорт беше уметничкото лизгање, откако беше обвинет Џон Кохлин, поранешниот шампион во двојки за сексуална злоупотреба. По неговата суспензија, тој се самоуби на 33 годишна возраст.

Минатата година пак, Американската пливачка федерација исто така истражуваше повеќе случаи на сексуална злоупотреба на повеќе тренери.

Педофилот-доктор Лери Насар доби уште 175 години затвор

Сексуална злоупотреба и во американското пливање

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион5 часа

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија5 часа

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија6 часа

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија7 часа

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија7 часа

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Македонија8 часа

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија8 часа

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија8 часа

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Македонија8 часа

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиона на американското воено воздухопловство, придружувани од четири воени авиона на Грција, околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија9 часа

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет9 часа

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред Нов Зеланд не потврди ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментот...

Свет11 час

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион12 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет12 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа12 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет12 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија12 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија1 ден

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Регион1 ден

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште...

Досие