Контакт

Спорт

Ван Нистелрој го расплакал Роналдо по смртта на неговиот татко

Објавено пред

Луј Саха открива дека неговите поранешни соиграчи од Манчестер јунајтед, Руд ван Нистелрој и Кристијано Роналдо биле вклучени во тепачка на тренинг, откако Холанѓанецот решил да влезе во конфликт неделата во која Португалецот го загубил својот татко.

Саха играше покрај Ван Нистелрој две сезони, а четири со Кристијано Роналдо од 2004 до 2008, и повторно беше запрашан за конфликтите меѓу фудбалерите по пресметката меѓу Рахим Стерлинг и Џо Гомез на тренингот на англиската репрезентација.

„Дали Руд го расплака Роналдо? Да, имаше такви приказни, бидејќи двајцата се расправаа во моментот кога почина таткото на Кристијано, што беше навистина погрешно“, вели Саха во интервју за „Фор фор ту“.

Таткото на Роналдо, Жозе Динис Авеиро почина од болест на црниот дроб на 52 години во 2005 година кога Португалецот имаше само 20 години. Авеиро, кој беше поранешен војник, но и алкохоличар, пропушти голем дел од блескавата кариера на својот син.

Саха вели дека тој лично имал добри односи со Ван Нистелрој, но додава дека Холанѓанецот не бил „лесен“ човек и дека бил во конфликт со менаџерот Сер Алекс Фергусон.

„Со мене Руд секогаш беше добар, но можеби имаше проблеми со изборите на менаџерот. Тој беше опседнат со голови и го почитувам тоа. Тој имаше проблем со Фергусон и можеби беше предобар за да биде избркан од клубот“, додава Саха.

Спорт

Бурно пред шампионскиот меч: Волкановски го обвини Ортега дека е допингувач

Објавено пред

УФЦ шампионот во перо категорија, Австралиецот со македонско потекло, Александер Волкановски го нарече предизвикувачот Брајан Ортега „е.ан допингувач“ во бурно соочување пред утрешниот меч на УФЦ 266 во Лас Вегас.

Ова е втора одбрана на Волкановски на титулата и тој призна дека дознал за допинг-престапот на неговиот американски ривал неодамна. Ортега имаше позитивен тест на стероидот дростанолон  по победата над Мајк де ла Торе во 2014 година, по што доби деветмесечна суспензија и казна од 2.500 долари.

Иако оттогаш тој има осум меча без да падне на допинг-тест, Волкановски не му прости.

„Не знаев дека уфрлаш. Тоа ср.ње не е добро за мене. Не заслужуваш да бидеш тука. Ти си е.ан допинугвач“, провоцираше 32-годишниот Волкановски.

Австралиецот има 22-1 скор и ја освои титулата во перо категорија со победа над долгогодишниот шампион Макс Холовеј во декември 2019, пред да ја одбрани и во реваншот минатиот јули.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер: За тоа што Јунајтед не добиваат пенали виновен е Клоп!

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер смета дека коментарите на ривалот од Ливерпул, Јирген Клоп се причина зошто неговиот тим добива помалку пенали оваа сезона.

Клоп минатата сезона тврдеше дека „ѓаволите“ добиваат повеќе пенали во споредба со другите клубови, и сега Солскјер, иако не го именуваше Клоп, јасно беше дека мисли на него при прес-конференцијата пред дуелот со Астон вила. Норвешкиот менаџер смета дека неговиот тим требал да добие два пенали при 2:1 победата над Вест хем во Премиер лигата, и уште еден при поразот во Карабао купот во средата од истиот тим.

„Се надеваме дека ќе го добиеме тоа што го заслужуваме. Требаше да имаме три пенали во последните два меча. Имаше одреден менаџер, кој минатата година беше загрижен за тоа што добиваме пенали и потоа одлуките како да се потешки за давање. Има голема разлика оттогаш. На крајот, ќе го оставиме тоа на судиите и се надевам дека наскоро ќе почнат да ги носат вистинските одлуки“, вели Солскјер.

Ова не е првпат Солскјер да тврди дека Клоп со своите коментари влијае на судиите.

„Слушнав дека сега Манчестер јунајтед имаат повеќе пенали во две години отколку што ние имаме во пет и пол години. Не знам како тоа може да се случи“, изјави во јануари Клоп по поразот од Саутемптон.

Од тој коментар, Јунајтед добиле седум пенали во сите натпреварувања, а Ливерпул три. Оваа сезона, Јунајтед нема добиено пенал, додека Ливерпул имаат два – еден во Премиерлигата и еден во ЛШ. Од преземањето на Солскјер на Јунајтед во декември 2018, „ѓаволите“ имаат 49 добиени пенали, а Ливерпул само 22.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферстапен ќе стартува последен во Сочи

Објавено пред

Лидерот во генералниот пласман, во првенството на Формула 1, Макс Ферстапен, трката за Големата награда на Русија ќе ја започне од последната позиција.

Ред Бул во болидот на Ферстапен, во паузата помеѓу првиот и вториот слободен тренинг, стави нова погонска единица. На овој начин Ред Бул, во Сочи ќе си одработи две казни. И пред казната поради менување на погонската единица, Ферстепн имаше казна од три позиции, поради инцидентот што го предизвика на трката во Монца.

Моторот на Ферстапен беше уништен по инцидентот што го имаше со Хамилтон на трката за Големата награда на Британија. Оваа погонска единица била толку уништена што не биле можни никакви поправки.

Трката за Големата награда на Русија, во Сочи, ќе се вози во недела од 14 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија1 час

Министерството за здравство: 80 oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 часа

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа3 часа

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа3 часа

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ5 часа

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија6 часа

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија6 часа

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет8 часа

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија9 часа

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет9 часа

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија21 час

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет22 часа

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ1 ден

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија1 ден

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија1 ден

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет1 ден

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа1 ден

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт1 ден

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет1 ден

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Досие