Контакт

Спорт

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Објавено пред

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг, НБА легендата Коби Брајант и нивната 13-годишна ќерка Џана, објавува „Лос Анџелес тајмс“.

Коби и Џана загинаа заедно со шест други патници и пилотот Ара Зобајан во хеликоптерска несреќа во Калабасас, Калифорнија минатиот месец.

„’Ајланд експрес хеликоптерс’ ја прекршил својата обврска и со небрежност ја предизвикал хеликоптерската несреќа. Главнат причина е небрежното однесување на Зобајан за кое е одговорна компанијата“, се вели во тужбата.

Пилотот Зобајан бил дисциплиниран во 2015 година за прекршување на американските федерални правила за лет. При падот на хеликоптерот имало густа магла која предизвикала полицијата во Лос Анџелес да ги приземји своите хеликоптери, а првичната истрага потврди дека немало откажување на моторот на хеликоптерот, и додаде дека во леталото немало систем за забележување на теренот, кој е препорачан од властите во Калифорнија.

Спорт

„Поништете ја сезоната и да почнеме нова од почеток“

Објавено пред

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед Лук Шо смета дека сезоната во Премиерлигата треба да биде поништена поради пандемијата што ја предизвика вирусот КОВИД-19.

Очекувано овој негов коментар предизвика големо внимание во англиската јавност особено кај навивачите на Ливерпул. „Црвените“ три децении ја чекаа титулата во Премиерлигата, за да ја освојат и теоретски неопходни им се уште само шест поени.

„Поништете ја сезоната и да одиграме нова од почеток. Да, од почеток. Доколку првенството не може да биде завршено тогаш треба да биде поништено“, рекол Шо.

Левиот бек на Манчестер Јунајтед истакнал дека доколку не постојат услови да се игра пред публика тогаш треба да ја прекинеме сезоната.

„Нема причина да се игра доколку нема навивачи. Ние сме тука поради навивачите, за нов играме. Нашите навивачи се фантастични, секогаш ни даваат поддршка, полесно е да се игра кога тие се тука“, истакнал Шо.

Мислењето на Шо го делат Кевин Де Брујне и Хари Кејн.

Прикажи повеќе...

Спорт

Радомир Антиќ починал од панкреатитис

Објавено пред

Позната е причината за смртта на познатиот српски тренер Радомир Антиќ. Единствениот тренер што ги предводел Атлетико, Реал и Барселона почина вчера во Мадрид во 72 година од животот.

Шпанските медиуми објавија дека Антиќ починал од панкреатитис во клиниката „Рубер“ во Мадрид. „Ел Конфидесиал“ пишува дека Антиќ неколку години имал проблеми со панкреасот и црниот дроб.

Од тренерот на социјалните мрежи се простија неговите поранешни клубови Атлетико, Реал и Барселона, многу шпански фудбалери меѓу кои Икер Касилјас и Серхио Рамос, репрезентативците на Србија кои под команда на Антиќ играа на Мундијалот во Јужна Африка во 2010 година, челниците на Фудбалскиот сојуз на Србија, фудбалските клубови Партизан и Црвена звезда…

Прикажи повеќе...

Спорт

Официјално: Фергусон против Гетџи на 18 април!

Објавено пред

УФЦ 249 сега и официјално има нов главен меч, откако претседателот на УФЦ, Дејна Вајт потврди дека Џастин Гетџи ќе биде противникот на Тони Фергусон во мечот од лесна категорија, откако шампионот Хабиб Нурмагомедов заглави во карантин во Русија.

„Мечот е потврден и ќе биде 100 отсто во живо на ’ЕСПН’ некаде на планетата Земја“, напиша Вајт, потврдувајќи дека двајцата фајтери ќе се борат за преодната титула во лесна категорија на 18 април.

Тој повторно не даде локација за дуелот, но се очекува шоуто да се оддржи некаде на Западниот брег на САД, а потенцијално и на териториите на Индијанците, каде што федералната и државната власт е во локални раце.

Фергусон има низа од 12 победи во последните седум години, но во Гетџи ќе има одличен противник, откако то јсе врати со три победи во низа, триумфирајќи над Доналд Серон во септември.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет34 минути

Трамп нуди помош вознемирен поради веста за состојбата на Џонсон

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е многу вознемирен од веста за британскиот премиер Борис Џонсон, кој е заразен со...

Свет1 час

Во Кина за прв пат од јануари нема регистрирани смртни случаи од корона

За прв пат од јануари, Кина забележа ден без смртни случаи од коронавирус. Во последните 24 часа, во земјата има...

Македонија11 час

Уште две лица од Куманово починаа од коронавирус

Уште две лица од Куманово починале од коронавирус, од кои едниот полициски службеник. Како што соопшти на прес-конференција министерот за...

Свет12 часа

Борис Џонсон преместен на интензивна нега, му се влошила состојбата

Британскиот премиер, Борис Џонсон, е преместен на интензивна нега бидејќи му се влошила состојбата, соопшти Даунинг стрит. Тој синоќа беше...

Свет14 часа

Експертите ги повикуваат пушачите да ги остават цигарите поради коронавирусот

Здравствените експерти ги предупредуваат пушачите да ги остават цигарите и тутунските компании да престанат да произведуваат и продаваат производи од...

Македонија14 часа

На годишен одмор не мораат сите вработени во приватните компании, Инспекторатот за труд ја појасни уредбата

Неискористените годишни одмори од 2019 година, како и првиот дел од одморот за 2020 година, задолжително треба да ги користат...

Македонија17 часа

Тројца пациенти починале од коронавирус во последните 24 часа

Тројца пациенти починале од коронавирусот во последниве 24 часа, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Еден од пациентите е од...

Свет18 часа

Во Русија создаден тест кој го открива коронавирусот за 40 минути

Руските научници создадоа експресен тест за откривање на коронавирусот кој дава резултати за 40 минути, соопшто руското Министерство за индустрија...

Македонија19 часа

Од среда полицискиот час ќе почнува во 16 часот, а за време на викендите 24 часовна забрана за движење

Владата на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе одлука...

Топ20 часа

Мајка и син пронајдени мртви во стан во Велес

Мајка и син се пронајдени мртви во стан во Велес. Во моментов се врши увид од страна на екипа на...

Македонија20 часа

(Видео) Сијарто му ја предаде на Чулев унгарската донација од 100.000 маски и 5.000 заштитни одела

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска во Министерството за внатрешни работи оствари работна средба со министерот за надворешни работи...

Македонија21 час

АХВ препорачува да се избегнува користење автомати за кафе и апарати за вода

Заради избегнување на опасноста од евентуално пренесување на вирусот Ковид-19, во услови на прогласена пандемија, Агенцијата за храна и ветеринарство...

Македонија21 час

(Видео) Сијарто: Почеток на преговорите најдоцна во јуни

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто, упати честитки за започнувањето на преговорите со ЕУ и за членството во НАТО. На...

Регион21 час

Брнабиќ: Србија за 10 дена почнува со лечење на заболените со крвна плазма

Во Србија за десетина дена ќе почне таканаречената плазна терапија за заболените со коронавирус, објави српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа...

Македонија22 часа

Препораки за трудниците за време на пандемијата со коронавирус

Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали ако...

Македонија23 часа

Мицкоски ѝ заблагодари на Унгарија за помошта: „Пријателите се познаваат во тешките моменти“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи упати благодарност до унгарската влада за помошта од 100.000 маски и 5.000...

Македонија23 часа

Унгарскиот шеф на дипломатијата во Македонија донесе 100.000 заштитни маски и 5.000 скафандери

Со специјален воен каргоавион, унгарскиот министер за надворешни работи, Петар Сијарто, допатува во земјава директно до Унгарија со пакети помош...

Регион23 часа

Хрватска се подготвува да воведе пократка работна недела

Хрватскиот министер за труд, Јосип Аладровиќ, не ја исклучува можноста земјата да воведе скратување на работната недела поради епидемијата на...

Македонија24 часа

Казни за 30 лица кои за време на полицискиот час се шетале низ Скопје

Скопското обвинителство  достави до Основниот кривичен суд Скопје 28 предлози за издавање казни со кои се опфатени вкупно 30 лица,...

Свет1 ден

Тигар од зоолошката градина во Њујорк е позитивен на коронавирус

Надија, четиригодишна женка тигар од зоолошката градина во Њујорк, е позитивна на коронавирусот. Ова е првиот потврден случај на заразено...

Досие