Контакт

Спорт

ВАР контра Тотенхем – Челси пак ги победи Спарс за финале во Карабао купот

Објавено пред

Антонио Конте повторно беше поразен од неговиот поранешен клуб Челси, откако „сините“ стигнаа до 0:1 победа над Тотенхем во вториот меч од полуфиналето на Англискиот лига куп, за со вкупни 0:3 да се пласираат во големото финале на „Вембли“.

Овојпат главен „противник“ на Тотенхем беше ВАР системот, кој им поништи две одлуки за пенал, како и еден гол на Хери Кејн. Антонио Ридигер во 18. минута ги донесе Челси во водство, а цела иницијатива на Тотенхем на крајот беше неуспешна.

Во 43. минута по прегледувањето на ВАР, не беше доделен пенал за Тотенхем, исто како во 57. минута, пред само шест минути подоцна, голот на Хери Кејн да биде поништен поради минимален офсајд.

Челси во борба за куп титулата ќе го чека подобриот од двомечот помеѓу Ливерпул и Арсенал, кои уште го немаат одиграно ниту првиот меч поради КОВИД-кризата кај „црвените“.

Спорт

Норич со победа кај Вотфорд излезе од зоната за испаѓање!

Објавено пред

Иако се веруваше дека тие веќе практично се второлигаши, Норич со две победи во низа успеа да излезе од зоната за испаѓање во Премиерлигата, победувајќи со 0:3 кај Вотфорд во меч кој беше накратко прекинат поради прекин на струјата, и кој може да биде кобен за нивниот менаџер, Клаудио Раниери.

По 2:1 победата над Евертон, менаџерот Дин Смит (поранешен прв човек на Астон вила), очигледно успеа да им ја крене довербата на своите играчи, за импресивна победа во Лондон.  Човек на одлука овојпат беше младиот Американец, Џошуа Сарџент, кој ги постигна првите два гола на мечот во 51. и 74. минута од мечот. Мизеријата на Вотфорд ја зголеми Јурај Куцка, кој си постигна автогол во 93. минута од мечот кој имаше невообичаени 15 минути продолжение.

Норич сега се 17. со 16 поени, два повеќе од Вотфорд, иако тимот на Раниери има два меча помалку, Њукасл се 19. со 12 поени, додека Барнли се последни со 11 поени (иако со дури 5 натпревари помалку од Норич).

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Милано со голема победа во Москва

Објавено пред

Олимпија Милано ги „натераа“ ЦСКА Москва да имаат најслаб офанзивен меч во Евролигата од 2013 година, за импресивна 67:57 победа на гости и подобрување на скорот на 13-6 за трето место на табелата.

Тимот на Еторе Месина беше фантастичен во одбраната, посебно во второто полувреме кога „Армејците“ постигнаа само 22 поени. Девон Хол имаше 13 поени за Милано, Кајл Хајнс имаше 12 поени и три блокади во меч во кој водеа од почеток до крај, а ја преземаа контролата во второто полувреме со 10:0 серија. За ЦСКА Москва, кои имаа 3-24 во обиди за тројки, Лундберг имаше 15 поени, а Шенгелија заврши со 13.

Шампионите, Анадолу Ефес, пак, го подобрија скорот на 10-10 со тесна 82:81 победа над Панатинаикос, откако Адриен Мерман го постигна одлучувачкиот поен во последната секунда.

33-годишниот Мерман заврши со 15 поени, 5 скока и 2 асистенции, додека Василије Мициќ имаше 20 поени, иако имаше седум неуспешни обиди за тројка.

ЕВРОЛИГА, 22.КОЛО

ЦСКА Москва – Олимпија Милано 57:67 (10:23, 25:17, 11:15, 11:12)

Анадолу Ефес – Панатинаикос 82:81 (17:12, 22:30, 26:20, 17:19)

Басконија – Баерн Минхен 77:84 (17:16, 16:26, 22:19, 22:23)

Асвел Лион – Црвена звезда 69:67 (11:17, 14:18, 24:13, 20:19)(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42527-37474”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Калиниќ ја одлучи хрватско-српската битка Верона-Болоња

Објавено пред

Верона на Игор Тудор стигна до 2:1 победа над Болоња на Синиша Михајловиќ во интересен хрватско-српски дуел во првиот меч од 23. коло во италијанската Серија А, а Никола Калиниќ беше човекот на одлука со голот во финишот на мечот.

Рикардо Орсолини ги донесе Болоња на Михајловиќ во водство уште во 14. минута од мечот, пред Џанлука Капрари да израмни за Верона на Тудор во 38. минута од мечот. Калиниќ, девет минути по влегувањето во игра, во 85. минута ги обезбеди трите поени за Хелас Верона.

Верона е на 9. место на табелата со 33 поени, додека Болоња е 13. со 27 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Топ7 часа

Се бара притвор за 22-годишниот возач, семафорите биле исклучени, а на пешачкиот налетал со голема брзина

Скопското основно јавно обвинителство до Основниот кривичен суд достави предлог за определување притвор за 22-годишниот возач кој вчера ја усмрти...

Македонија8 часа

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија9 часа

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија10 часа

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион11 час

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет13 часа

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија15 часа

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ16 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија17 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет17 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија1 ден

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија1 ден

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет1 ден

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет1 ден

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија1 ден

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија1 ден

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија2 дена

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет2 дена

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Досие