Контакт

Спорт

Вардар 1961 од вториот шешир ќе ги чека противниците во ЛШ

Објавено пред

Европската ракометна федерација (ЕХФ), во пресрет на ждрепката за Лигата на шампионите ги објави квалитативните шешири. Македонскиот шампион Вардар 1961, противниците ќе ги чека од вториот шешир.

Ждрепката ќе биде извршена на 2.јули, во седиштето на ЕХФ, во Виена. Вардар 1961 ќе биде вклучен во ждрепката но настапот на македонскиот првак е неизвесен. ЕХФ, му наложи на Вардар 1961, да уплати гаранција од 1.000.000 евра во две рати, најдоцна до 27.јули.

Доколку Вардар 1961 не ја уплати наведената сума тогаш на неговото место во Лигата на шампионите ќе влезе Горење Велење.

Шешир 1: Барселона, Кил, ПСЖ, ПИК Сегед
Шешир 2: Вардар 1961, Алборг, Кјелце, Порто
Шешир 3: Мешков Брест, Фленсбург, Веспрем, Монпелје
Шешир 4: Мотор, ППД Загреб, Динамо Букурешт, Елверум

Тимови од иста земја не можат да играат во иста група.

Фото/ rkvardar.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пирс Морган удри по Ѓоковиќ: Патетично разгалено дериште

Објавено пред

Британскиот новинар Пирс Морган не беше импресиониран од однесувањето на Новак Ѓоковиќ по елиминацијата од Олимпијадата во Токио, нарекувајќи го светскиот број 1 „наводен шампион“ кој ги разочарал сите.

Ѓоковиќ, кој одеше на двоен златен медал во Токио, во сингл и во мешани двојки, на крајот си оди дома со празни раце, откако загуби во мечот за бронза од Пабло Карењо Буста, по што се повлече од мечот за бронза во мешани двојки, каде што играше со Нина Стојановиќ.

„Однесување како на патетично разгалено дериште од Новак Ѓоковиќ – кршење рекети, губење контрола и повлекување од мечот во двојки за да ја чини неговата партнерка медал. Ги разочара своите колеги, своите фанови и својата земја. Срамно однесување од наводен шампион“, вели Морган.

Ѓоковиќ исто така беше критикуван и за изјавата по повлекување на американската гимнастичарка Симон Бајлс, кога изјави дека на највисоко ниво мора да научиш да го изддржиш притисокот, за потоа да крши рекети во мечот со Карењо Буста.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бајлс се повлече од ново финале, ќе одлучи дали ќе се натпреварува во вторник

Објавено пред

Американската гимнастичкарка Симон Бајлс се повлече од понеделничкото финале во партер на Олимпијадата во Токио и уште нема одлучено дали ќе настапи во финалето на греда во вторник, продолжувајќи ја низата повлекувања поради менталните проблеми, одлука која предизвика многу контроверзи на Игрите.

24-годишната олимписка шампионка веќе се повлече од тимското финале и од повеќебојот, но и од неделните натпреварувања во прескок и двовисински разбој. Бајлс имаше најслаб скор во прескокот во своите олимписки настапи пред да се повлече од тимското финале на 26 јули, кога Русинките ги победија Американките.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бизарни сцени во боксерскиот ринг во Токио – француски боксер бесен по дисквалификацијата

Објавено пред

Францускиот боксер во супер-тешка категорија, Мурад Алиев седеше на рингот речиси еден час во знак на протест откако беше дисквалификуван во борбата со Британецот Фрејзер Кларк.

Судијата го прекина мечот на 4 секунди пред крајот на втората рунда, откако Кларк доби исеченица над своето око, кое според судијата беше предизвикано од удар со главата од францускиот ривал. По ова, Алиев почна да беснее во рингот и удри една ТВ-камера, и реши да остане покрај рингот.

По разговорот со официјалните лица, тој конечно го напушти рингот, а неговиот противник Кларк му порача да не ја „уништува својата репутација“. Кларк со победата обезбеди бронзен медал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Свет49 минути

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт3 часа

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион13 часа

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Свет17 часа

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет17 часа

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ18 часа

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија21 час

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија23 часа

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет23 часа

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит...

Македонија1 ден

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Економија1 ден

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за...

Македонија1 ден

(Видео) Државата ја зголеми наградата за олимпиецот Георгиевски

Владата на 93-та седница ја дополни одлуката за паричната награда за постигнатиот врвен олимписки успех на Дејан Георгиевски на Летните...

Регион2 дена

Вишеградската група со поддршка за „Отворен Балкан“, соработката ќе придонесе за регионална стабилност

Земјите од вишеградската група (Унгарија, Чешка, Словачка и Полска) го поздравија формирањето на иницијативата „Отворен Балкан“ (поранешен минишенген) од страна...

Регион2 дена

Српски автобус се преврте во Германија, повредени најмалку 19 лица

Најмалку 19 лица се повредени при превртување патнички автобус на германскиот автопат А13 помеѓу Стааков и Фрајвалде во правец на...

Македонија2 дена

Поради неправилности во работењето, сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа, Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ – Скопје...

Македонија2 дена

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија2 дена

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија2 дена

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Досие