Контакт

Спорт

Вардар го победи Борец

Објавено пред

Фудбалерите на Вардар забележаа победа во воведниот натпревар од 19 коло во рамките на Првата македонска фудбалска лига. Лидерот на табелата со 1:0 го доби гостувањето во Велес, кај Борец.

Натпреварто во Велес го реши репрезентативецот на Македонија Даниел Аврамовски во 33 минута. Голот што го постигна против Борец беше единаесетти за Аврамовски оваа сезона. Овој пораз е прв за Борец на домашен терен оваа сезона.

Колото ќе се комплетира утре со натпреварите: Работнички-Шкупи, Ренова-Струга, Силекс-Шкендија и Македонија ЃП-Академија Пандев.

foto/fkvardar.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Карачиќ за „мажиштето“ Стоилов, „српскиот брат“ Џамбо, „неверојатниот“ Чупиќ

Објавено пред

Игор Карачиќ, член на двете шампионски генерации на Вардар, бил гостин во серијалот „Остани дома“ на специјализираниот ракометен портал „Балкан хендбол“. За македонската јавност интересни се изјавите на Карачиќ за своите поранешни соиграчи од Вардар.

Карачиќ кој сега е член на Кјелце го посочил Иван Чупиќ како исклучително важен играч во моменти кога се „кршат“ натпреварите.

„Секакви работи говореа и пишуваа за него. Кога би составил профил на играч според карактерот, менталитетот, влијанието што го има во соблекувалната и на теренот…него би го ставил на врвот. Неверојатно е каков победник е тој човек, колку голем работник е. Горд сум што имав можност да играм со него“, вели Карачиќ.

Хрватскиот репрезентативец во суперлативи говори и за капитенот на Вардар Стојанче Стоилов.

„Со еден збор Стојанче е „мажиште“. Мангуп од скопските улици, но над сѐ вистински пријател. Можеш 100 пати да влезеш во конфликт со него, но никогаш тоа нема да биде поради некаква глупост. Секогаш ќе знаеш зошто тоа било така. Ќе научиш некоја нова лекција во животот. „Во коска“ те мава“.

Карачиќ го истакнува и пријателството со Страхиња Милиќ. Голманот по заминувањето од Вардар во 2018 година, на 28 годишна возраст практично ја прекина кариерата.

„Тој за мене не е Страхиња, тој ми е како брат. Тој е мојот спрски брат. Неговата мајка е српска мајка, а таа мене ме нарекува хрватски син. Многу ми е жал, но се надевам дека ќе му се врати на ракометот. Знам дека има голема желба да се врати. Како што Деки (Милосављев) влеза на мала, а излезе на голема врата. Се надевам дека Џамбо ќе се врати, повторно ќе влезе на мала, а ќе излезе на голема врата“, изјави Карачиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси: „Овие 15 играчи се иднината на фудбалот“

Објавено пред

Лионел Меси еден од најдобрите фудбалери во историјата говорел за играчите кои ќе ја обележат иднината на овој спорт. Меси учествувал во акцијата на компанијата „Topps“ која произведува албуми и сликички за Лигата на шампионите.

Меси издвоил 15 фудбалери за кои смета дека ќе ја ги обележат наредните години во фудбалот. Интересно меѓу нив е и еден од најкритикуваните оваа сезона Лука Јовиќ од Реал Мадрид.

„Магичен играч кој прави невозможното да биде возможно“, рекол Меси за фудбалерот кој сезонава има скромен учинок од два гола и две асистенции во дресот на Реал.

Интересно меѓу младите играчи што ги издвоил Меси го нема неговиот соиграч Ансу Фати, ги нема ниту Бразилците од Реал Винисиус Жуниор и Родриго. Меси го изостави и Норвежанецот Ерлинг Халанд, како и дефанзивецот на Јувентус Матијас Де Лихт.

Во продолжение прочитајте кои се преостанатите 14 фудбалери и какво мислење за нив има Меси.

Трент Александер-Арнол (Ливерпул): „Бек кој импресивно ги обавува офанзивните задачи“.

Кристијан Пулишиќ (Челси): „Поседува одличен баланс и динамика“.

Мејсон Маунт (Челси): „Имав можност да го гледам како игра, има потенцијал да биде меѓу најдобрите во светот“.

Фил Фоден (Манчестер сити): „Тој ќе направи фантастични работи во кариерата. Голем талент“.

Џејдон Санчо (Борусија Дортмунд): „Неговата способност да го помине противникот е импресивна“.

Каи Хаверц (Баер Леверкузен): „За толку млад фудбалер импресионира смиреноста што ја има пред голот“.

Едер Милитао (Реал Мадрид): Исклучителен талент, неуморен натпреварувач“.

Усман Дембеле (Барселона): Неговата брзина на тренинзите е застрашувачка“.

Хусен Ауар (Лион): „Секогаш е мирен кога ја има топката кај себе, поседува одлична техника“.

Френки де Јонг (Барселона): За годините што ги има, тој е еден од најдобрите додавачи што сум ги видел некогаш“.

Жоао Феликс (Атлетико Мадрид): „Во моментов еден од највозбудливите млади играчи“.
Килијан Мабапе (ПСЖ): Исклучително брз, има сјајна завршница. Многу е опасен“.

Џошуа Кимих (Баерн Минхен): „Многу талентиран бек од кого добивате многу асистенции“.

Бенжаман Павар: Баерн Минхен: „Класа од дефанзивец кој има исклучителен шут“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ако не продолжи до 27 јуни, Ла Лига ќе биде прекината

Објавено пред

Ла Лига пред два дена најави дека клубовите од Примера и Сегунда ја разгледуваат опцијата првенствените натпревари да продолжат во јуни. Ова е само пилот-план без конкретни предлози (дали ќе се игра без публика, дали натпревари ќе се играат на секои два-три дена). Сигурно е само дека првенствата мора да продолжат за да бидат избегнати финансиските проблеми.

Шпанските медиуми пишуваат дека покрај едно вакво оптимистичко сценарио, постои и уште едно, црно сценарио, кои никој не сака да се случи.

Каталонскиот „Спорт“ открива дека највисоките инстанци на шпанскиот фудбал веќе донеле одлука дека доколку Ла Лига не продолжи најдоцна до 27 јуни, тогаш сезоната ќе биде прекината.

Во случај на вакво сценарио Ла Лига не открива како ќе биде одреден новиот шампион, кои тимови ќе испаднат од лигата, односно кои екипи ќе играат во европските купови.

Доколку Ла Лига продолжи, натпреварите би се играле зад затворени врати.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки кои докажано го забавуваат ширењето на КОВИД-19 и ни помагаат да го заштитиме...

Македонија30 минути

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, којашто...

Свет1 час

Само за еден ден во Москва излечени 45 луѓе од коронавирус

Нови 45 луѓе кои се излечиле од коронавирус, се пуштени од болница во Москва изминатите 24 часа, соопштија градските власти....

Европа2 часа

Бројот на починати од Ковид-19 во Европа се искачи над 30.000

Европа изгуби над 30.000 животи во пандемијата на новиот коронавирус Ковид-19, од кои повеќе од една третина се во Италија,...

Европа2 часа

Уапсен терорист во Виена, се криел во старски дом

Во Виена е уапсен терористот што го барале руските власти, а кој се криел во старски дом. Руските власти издале...

Свет3 часа

Сто заразени на американски носач на авиони: „Не сме во војна, морнарите не мора да умрат“

Капетанот на американскиот наосач на авиони „Теодор Рузвелт“, на кој има повеќе од 4.000 членови на екипажот, побарал итна помош...

Свет3 часа

Русија испраќа медицинска помош во САД за борбата против коронавирусот

Русија ќе испрати во САД опрема за помош во борбата против коронавирусот, јавуваат руските агенции повикувајќи се на портпаролот на...

Регион3 часа

Бугарија, по еден ден, ја укина наредбата за носење маски

Бугарската влада, по само еден ден од носењето на одлуката, ја укина наредбата за носење заштитни маски на јавни места...

Свет3 часа

Во САД повеќе од 4.000 починати од коронавирус, Трамп најави две многу болни недели

Белата куќа објави нова процена дека во САД коронавирусот ќе одземе меѓу 100.000 и 240.000 животи доколку се почитуваат ограничувањата...

Македонија4 часа

Забрана за камиони на Стража, Плетвар и на патот Маврово – Дебар

Од изутринава има забрана за движење тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар, на Плетвар и на...

Регион15 часа

Косово ги укина таксите за Србија и БиХ

Косовскиот премиер во оставка Албин Курти објави дека косовската влада донела одлука за укинување на таксите за производи од Србија...

Македонија18 часа

(Видео) Пендаровски: Ситуацијата со коронавирусот останува сложена

Претседателот Стево Пендаровски по седницата на Советот за безбедност посочи дека ситуацијата останува сложена бидејќи не се знае колку долго...

Македонија18 часа

Филипче: Зголемувањето на бројот на пациенти е очекувано, таквиот тренд ќе продолжи до крајот на април

Според министерот за здравство, Венко Филипче, зголемувањето на бројот на пациенти во овој период е очекувано од страна на епидемиолозите,...

Македонија19 часа

Филипче: Инспекторатот утврди пропуст кај охридската болница

Министерот за здравство, Венко Филипче, посочи дека сè уште се чекаат резултатите на 16 пациeнти од Заводот за рехабилитација во...

Македонија19 часа

Седум македонски граѓани од Перу преку Португалија ќе се вратат во државава

Министерството за надворешни работи информира дека уште седум македонски граѓани се вратени од Лима, Перу на европско тло. Утрово авионот...

Македонија20 часа

(Видео) Владата го донесе вториот пакет економски мерки – платите на функционерите скратени на 14.500 денари

Владата ја одржа 32. седница на која беше разгледан и усвоен вториот пакет економски мерки за справување кризата. Деталите за...

Македонија21 час

Кумановец и дебаранец починаа од коронавирусот, за еден ден регистрирани 44 заразени

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести од коронавирусот починале двајца мажи, едниот на возраст од 45...

Економија22 часа

Спасовски: Се одложуваат наплатите за закуп на станови

Пратениците, претседателот на Собранието, директорите и министрите ќе земаат минимална плата од 14.500 денари наместо досегашните над илјада евра за...

Свет22 часа

Светот собори уште еден мрачен рекорд со Ковид-19: повеќе од 800.000 заразени

Бројот на заразени со новиот коронавирус Ковид-19 во светот денеска надмина 800.000 потврдени случаи, посочува Ресурсниот центар за коронавирус „Џон Хопкинс“,...

Македонија23 часа

Владимир Талески осуден на 8 години затвор за проневера на 360 илјади евра

Судечкиот совет во случајот „Транспортер“ донесе пресуда со која го осуди ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески, на 8 години затвор...

Досие