Контакт

Спорт

Вардар го победи Металург

Објавено пред

Вардар го победи Металург, во Атокоманда, со 31:27, во дербито на коло во домашното првенство. Актуелните шампиони, со максимални седум победи, го завршија првиот дел од шампионатот. Металург, во првите седум кола победија само еднаш, имаат две нерешни средби и четири порази.

Металург, имаше сили да му се спротивстави на фаворитот само во првото полувреме. Тимот од Автокоманда, имаше предност од три гола, 14:11, во 27.минута. Сепак на одмор тимовите заминаа израмнети (15:15).

Во вториот дел, Вардар максимално ја искористи поголемата ротација. Во 42.минута, Вардар водеше 19:23, Металург се доближи на гол негатива, а овој налет на домаќинот го одбија Дибиров, Чупиќ и Калараш.

На крајот заслужена победа на „црвено-црните“ 31:27.

Најефикасни играчи на натпреварот беа хрватските репрезентативци Иван Чупиќ (Вардар) и Златко Хорват (Металург) со по седум гола.

Фото: Денис Дуковски/РК Вардар1961©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Виљареал ја брани честа на на континетална Европа

Објавено пред

Вечерва ќе бидат познати финалистите во Лига Европа. Реални се шансите и во ова натпреварување за трофејот да се борат англиски клубови. Од 21 часот ќе започнат натпреварите Арсенал-Виљареал и Рома-Манчестер јунајтед.

На Арсенал нема да им биде лесно да ја стигнат предноста на Виљареал од 2:1. Виљареал, пред една недела, не ја искористи можноста со поголема разлика да го победи Арсенал.

Арсенал и Виљареал, досега два пати играле во Лигата на шампионите. По два натпревари во 2006 и 2009 година, клубот од Лондон излегувал како победник против „жолтата подморница“.

Во вториот натпревар не би требало да има никаква неизвесност. Јунајтед во Рим ќе стартуваат со предност од 6:2. „Црвените ѓаволи“ се во добра форма, ќе се обидат уште еднаш да го освојат трофејот. Јунајтед, Лига Европа ја освоија во 2017 година.

Дуелот за титулата ќе се одигра на 26.мај во Гдањск.

Прикажи повеќе...

Спорт

Финалето во Истанбул, клубовите ќе добијат по 4.000 билети

Објавено пред

УЕФА ја потврди одлуката, финалето во Лигата на шампионите, да се одигра во Истанбул и покрај тоа што Турција во моментов се наоѓа во „локдаун“, поради порастот на бројот на заразени со коронавирусот.

За титулата во Лигата на шампионите, на 29.мај на стадионот „Ататурк“, ќе се борат Манчестер сити и Челси.

УЕФА најави дека клубовите ќе добијат по 4.000 влезници за финалниот натпревар.

Целта на организаторот за финалето е да биде исполнет пола од капацитетот на стадинот, кој може да прими 75.000 луѓе.

„Локдаунот“ во Турција трае до 17.мај.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тројца кандидати за наследник на Бускетс

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Барселона, во летниот преоден рок, ќе го бара наследникот на Серхио Бускетс. „Мундо Депортиво“, објави дека челниците на Барселона издвоиле тројца фудбалери, Шпанец, Французин и Италијанец.

Први пик на Барселона е Едуард Камавинга. За 18-годишникот од Рен, од минатото лето сериозен интерес покажува и Реал Мадрид. Тинејџерот, кој веќе има три настапи за Франција, има договор со Рен до јуни 2022 година. „Трансфермаркт“, негобата вредност ја проценува на 60 милиони евра.

Следен на листата на желбие е 23-годишниот фудбалер на Сасуоло, Мануел Локатели. Според овој извор, Барселона, две години ги следи неговите настапи. Во меѓувреме, Локатели стана стандарден член на италијанската репрезентација. Медиумите го поврзуваат и со трансфер во Јувентус. Неговата вредност според „Трансфермарк“ изнесува 35 милиони евра.

Последен на оваа листа е 24-годишниот играч на Реал Сосеидад, Микел Мерино. Проблем за евентуалниот трансфер може да биде договорот на фудбалерот со Реал Сосиедад, кој истекува во јуни 2025 година. Ова лето неговата откупна клаузула изнесува 60 милиони евра, а наредната ќе биде за пет милиони повисока.

Кај „Трансфермарк“, тој вреди 40 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Антикорупциска го добила документ за исплата на 7 милиони и 8 илјади долари за кинески вакцини

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија52 минути

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа1 час

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија1 час

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија3 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион4 часа

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет4 часа

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет5 часа

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет5 часа

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет6 часа

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија17 часа

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија22 часа

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија22 часа

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија1 ден

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија1 ден

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет1 ден

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион1 ден

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет1 ден

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет1 ден

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Досие