Контакт

Спорт

Вардар во најсилен состав го пречекува Веспрем

Објавено пред

Македонскиот ракометен првак Вардар денеска (18.45 часот) во СЦ „Јане Сандански“ ќе ге пречека Весепрем во првиот натпревар од осминафиналниот дуел во Лигата на шампионите. Тренерот Давид Дејвис, по подолг период, на располагање ќе го има најдобриот состав.

dobivaj vesti na viber

Вардарци немаат проблеми со ростерот. Веспрем исто така ќе биде во полн состав, со оглед дека и Данецот Лауге, кој имаше проблеми со повреда, е уфрлен во тимот на Унгарците.

Спорт

Белјерин се тетовираше на теренот на „Бенито Вилјамарин“

Објавено пред

Ектор Белјерин уште еднаш ја покажа љубовта кон Реал Бетис, откако се тетовираше на теренот на „Естадио Бенито Вилјамарин“ по емотивната сезона на позајмица од Арсенал.

dobivaj vesti na viber

Шпанскиот дефанзивец сака да остане во Севилја, откако со клубот за кој навива целото негово семејство ја освои титулата од Копа дел реј.

„Талегос тетоважи ми кажаа дека ќе ме тетовираат на моето омилено место“, напиша Белјерин на Инстаграм со видео во кој 27-годишниот фубалер додаде порака: „Во оваа игра,тие кои се забавуваат победуват“.

И покрај љубовта кон клубот, Белјерин ќе се врати во Арсенал следната сезона, откако шпанскиот клуб потврди дека немаат доволно средства неговиот трансфер да го направат постојан.

Белјерин ќе го напушти клубот што најмногу го сака и ќе се врати во Арсенал

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал закажа „тест“ со канадскиот талент Оже-Алијасим

Објавено пред

Рафаел Надал, освојувачот на 13 титули од Ролан Гарос, продолжи со лесните победи на турнирот, победувајќи го со 6:3/6:2/6:4 Холанѓанецот Ботик ван де Цандшлуп, за да се доближи до мега-пресметката со актуелниот шампион и првносител, Новак Ѓоковиќ.

dobivaj vesti na viber

„Ова беше тежок меч против тежок противник и повторно имав среќа што поминав во три сет“, изјави Надал.

Петтиот носител Надал сега ќе игра против младиот Канаѓанец, Феликс Оже-Алијасим, кој со 7:6(3)/7:6(2)/7:5 ја доби тесната битка со Србинот Филип Крајиновиќ.

Доколку Надал го добие Оже-Алијасим, а Новак Ѓоковиќ биде подобар од Аргентинецот Диего Шварцман, двајцата најуспешни тенисери во последните децении ќе се судрат во мега-пресметка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферари убедливи на стартот во Монако – ќе ја скрши ли Леклер „клетвата“?

Објавено пред

Шарл Леклер беше најбрз на двата тренинзи пред својата домашна трка, славното Монако ГП, за да покаже дека Ферари уште ја имаат предноста пред Ред бул по трите победи во низа на ривалите од Ред бул, односно на Макс Ферстапен.

dobivaj vesti na viber

Леклер во втората сесија на улиците на Монте Карло беше само 0.044 секунди побрз од својот колега Карлос Саинс Јуниор, додека ривалите од Ред бул заостануваа над 3 десетинки – Серхио Перез беше трет со 0.379 послабо време, а Ферстапен на четвртото место беше поспор за 0.447 секунди.

Остатокот од ривалите заостануваа над половина секунда – Лендо Норис беше петти за Мекларен пред британскиот сонародник Џорџ Расел во Мерцедес, а во топ 10 беа и Пјер Гасли (Алфа Таури), Фернандо Алонсо (Алпине), Себастијан Фетел (Астон Мартин) и Јуки Цунода (Алфа Таури).

Леклер нема победа на својата домашна трка.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Русија објави докази: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Економија2 часа

(Видео) Ковачевски: Инвестирани над една милијарда евра во изградба на патната инфраструктура

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министрите за транспорт и врски и за локална самоуправа, Благој Бочварски и Горан Милевски, како...

Европа3 часа

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија4 часа

Од денес повторно отворена македонската амбасада во Киев

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина ја отвори Амбасадата на Република Северна Македонија во...

Македонија6 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет6 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија7 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија8 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион8 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет8 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија9 часа

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија10 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет11 час

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет11 час

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет23 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија1 ден

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт1 ден

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија1 ден

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија1 ден

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија1 ден

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...