Контакт

Спорт

ВБА го отпуштија Славен Билиќ

Објавено пред

Славен Билиќ повеќе не е тренер на ВБА, објавија повеќе англиски медиуми. Заедно со Билиќ од клубот ќе заминат и неговите тројца асистенти. ВБА се претпоследни на табелата во Премиер лигата, со само една победа во 13 одиграни натпревари. Интересно, Билиќ доби отказ и покрај тоа што синоќа остана непоразен во дуелот со Мачестер сити.

Славен Билиќ сезонава го врати ВБА во Премиер лигата. На почетокот на сезоната, тој јавно го критикуваше клубот за лошата трансфер-политика. Тој на почетокот на сезоната од клубот доби само 40 милиони евра за засилувања. За тие пари тој донесе тројца фудбалери.

Тренерската кариера Билиќ ја градел во Хајдук Сплит, Локомотив Москва, Бешикташ, Вест Хем и Ал Итихад. Бил селектор на младата и сениорската репрезентација на Хрватска.

Негов наследник би требало да биде Сем Олердајс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Меите потпиша, Милан ги чека уште Томори и Манџукиќ

Објавено пред

Лидерот во Серија А, Милан, го заврши трансферот на Суалио Меите, а до крајот на денот треба да го потпише и Фикајо Томори. Овие двајца фудбалери до крајот на сезоната ќе играат како позајмени играчи од Торино, односно Челси. Зимскиот преоден рок, Милан, ќе го заврши со потписот на Марио Манџукиќ.

Милан за Меите ќе му плати на Торино 1.000.000 евра, а по завршувањето на сезоната ќе може да го откупат неговиот договор за 7.000.000 евра.

Томори, со доаѓањето на Тијаго Силва, стана вишок во Челси. Интерес за него покажаа неколку екипи од Премиер лигата, но тој решил да ја прифати понудата од Милано. Милан договорил 18-месечна позајмица, а по истекот на истата за 26.000.000 евра ќе може да го откупи неговиот договор од Челси.

Манџукиќ, кој една година е без клуб, договорил плата од 1.800.000 евра по сезона. Тој ќе го потпише договорот откако ќе ги мине лекарските прегледи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нуркиќ мора на операција, ќе паузира осум недели

Објавено пред

Репрезентативецот на Босна и Херцеговина, Јусуф Нуркиќ, ќе мора да го оперира зглобот на десната рака. Нуркиќ се повреди пред три дена на натпреварот помеѓу Портланд и Индијана.

Рехабилитацијата на Нуркиќ ќе трае осум недели.

Јусуф Нуркиќ, минатото лето се врати на кошаркарските терени, откако речиси една година паузираше поради фрактура на ногата.

Оваа сезона 26-годишниот центар има просек од 9,7 поени, 7,7 скока и 2,8 асистенции по натпревар. Порталнд имаат скор од седум победи и пет порази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мидлтон го реши победникот – Милвоки славеа против Далас

Објавено пред

Милвоки Бакс забележаа победа над Далас Маверикс 112:109, во дербито на вечерта, во НБА лигата. Блескаа првите ѕвезди на двата тима, Јанис Адетокумбо и Лука Дончиќ, но мечот го реши Крис Мидлтон, кој во финишот погоди две тројки и реализираше две слободни фрлања.

Милвоки имаа предност од седум поени по првиот период, во вториот ја достигнаа највисоката разлика од 14 поени, а на полувреме негативата на Далас изнесуваше осум коша.

Далас се вратија во третиот период, се доближија на поен негатива, но Бакс со серија од осум коша, повторно се одлепија. На две минути до крајот Далас, благодарени на Дончиќ и Коли-Стајн, успеаја да стигнат до водство 103:105, но тогаш на сцена стапи Мидлтон кој постигна осум поени во низа.

На крајот Брук Лопез погоди едно од двете слободни, а Далас не успаја да постигнат тројка за продолжение.

Адетокумбо мечот го заврши со 31 поен и 9 скока, Мидлтон имаше 25 поени, 8 скока и 6 асистенции, а Лопез забележа по 11 поени и скокови.

Дончиќ го предводеше Далас со 28 поени, 9 скока и 13 асистенции.Резултати:

Бостон-Орландо 120:97
Кливленд-Њујорк 106:103
Оклахома-Чикаго 127:125
Јута-Атланта 112:96
ЛА Лејкерс-Њу Орлеанс 112:95
Сакраменто-ЛА Клиперс 100:138

Прикажи повеќе...

Најново

Регион33 минути

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Свет1 час

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет2 часа

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Свет13 часа

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи ги...

Свет15 часа

„Сигнал“ има технички проблеми откога за една недела стекна 40 милиони корисници

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ соопшти дека има технички проблеми, но вети дека бргу ќе ги надмине. Оваа апликација, промовирана...

Свет17 часа

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на...

Свет17 часа

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија17 часа

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија21 час

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија21 час

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет21 час

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија21 час

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија23 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа1 ден

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија1 ден

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија1 ден

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет1 ден

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет1 ден

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет1 ден

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија1 ден

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Досие