Контакт

Спорт

ВБА и Барнли ќе почекаат за првата победа оваа сезона

Објавено пред

Вест Бромвич Албион и Барнли не успеаја да стигнат до својата прва победа во новата сезона во Премиер лигата најавувајќи дека ќе се меѓу главните кандидати за испаѓање оваа сезона по одигрувањето 0:0 на „Хоторнс“.

ВБА на Славен Билиќ важеше за мал фаворит во мечот со Барнли, кој досега беше единствениот во ПЛ без освоен поен, но гостите имаа повеќе шанси, особено во второто полувреме, кои не успеаја да ги претворат во гол.

ВБА сега има два поена, а Барнли еден.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Повеќе позитивни на КОВИД-19 во Вардар, нема да се одигра мечот со ПСЖ

Објавено пред

Македонскиот шампион Вардар потврди дека нема да се одигра мечот од Лигата на шампионите против Пари Сен-Жермен на 1 декември откако во тимот имало повеќе позитивни тестови на КОВИД-19.

Во соопштението на Вардар стои:

„Откажано гостувањето во Париз

Планираното гостувањe во Париз кај ПСЖ од групната фаза на ЕХФ лигата на шампионите нема да се реализира. За одигрување на истиот меч ќе се бара друг термин и координација со двете екипи. Првично мечот требаше да се игра на крајот на октомври, но тогаш беше откажан.

По враќањето од Кјелце, Полска каде Вардар 1961 во средата го одигра својот меч од ЕХФ лигата на шампионите, еден наш ракометар се пожали на зголемена телесна температура. Истиот беше тестиран по што беше утврдено дека има позитивен тест.

Веднаш беше тестирана целата експедиција што беше во Полска и позитивни тестови имаа уште неколку наши членови. Според протоколите сите ќе бидат во изолација како што е прошишано од здравствените власти.

Со оглед на фактот што здравјето на спортистите е најважно за резултатите од тестирањето ги информиравме ЕХФ и клубовите со кои сме играле. Вардар1961 и Кјелце одиграа два натпревари меѓусебе во изминатиот период. Прво на 19 ноември во Скопје, а потоа на 25 ноември во Полска.

Планирано беше во следниот период Вардар 1961 во следниот период да одигра три натпревари, два на гости против ПСЖ и Порто, и потоа на 10 декември со ПСЖ дома“.

Фото: РК Вардар

Прикажи повеќе...

Спорт

Менаџерот на Марадона: Тој веќе не сакаше да живее

Објавено пред

Долгогодишниот менаџер и близок пријател на Диего Марадона, Стефано Чечи, вели дека фудбалската легенда била „уморна од животот“ и самиот „оставил“ да умре додека семејството околу него „се кубело“.

Марадона почина во средата на 60 години по бројни здравствени проблеми, но и зависности од алкохол и дроги кои му го загорчија животот и кариерата.

„Има истрага за смртта на Диего, и сега луѓето сакаат да покажуваат со прст на тоа што би можело да се направи, но не е така лесно. Диего беше секогаш сам, луѓето мислеа само на поимот марадона. Диего престана да биде Диего кога наполни 17 години. Беше тешко да се однесуваш кон него како личност, бидејќи беше кршлив, полн со несигурности, но и скромен и добронамерен. Останаа 20 години прекрасни сеќавања. Неодамна, се пушти… Физички и ментално. Мислам дека беше уморен и дека се остави да умре, бидејќи не сакаше да живее. Семејниот хаос кој го опкружуваше значеше дека никогаш немаше вистински мир. И сега кога е мртов, тие си ги кубат косите. Барем сега е со тие кои ги сакаше најмногу – неговиот татко и неговата мајка“, вели Чечи во интервју за „Радио кис кис“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најлошиот тим во историјата на Бундеслигата не сакаат Шалке да ги стигне

Објавено пред

Алмир Нумиќ, извршниот директор на Тасманија Берлин, историски најлошиот тим во Бундеслигата вели дека сите во клубот се надеваат дека гигантот Шалке нема да го сруши нивниот негативен рекорд оваа сезона.

Кризата во клубот од Гелзенкирхен е неверојатна – тие немаат победа во 24 меча во Бундеслигата во низа и се блиску до рекордот на Тасманија од 1966 година, кога тие немаа победа во 31 меч. Но, додека за ривалите на Шалке ова е совршена шанса за шеги и потсмевање, Нумиќ вели дека се надева дека бргу ќе победат.

„Тој негативен рекорд е дел од нашиот идентитет долго време. Тој рекорд ни помага. Кога ќе седнеме со спонзорите, не мора да објаснуваме кои се Тас! Првото нешто што се гледа на ‘Спортшау’, популарното германско ТВ шоу за фудбал е нашиот грб. Тоа е кул“, вели Нумиќ.

Нумиќ, 38-годишниот бизнисмен со балканско потекло, го презеде Тасманија на почетокот на 2020 и се надева дека еден ден ќе ги врати во Бундеслигата – во моментов тие се во регионалната лига, но се први по девет меча.

„Не се работи за парите, туку за идентитетот, за емоциите. Сите фудбалери се свесни за тоа. Нема да функционира ако еден фудбалер го плаќаме 200, а друг 3.000 евра. Ќе продолжиме да инвестираме, но немаме огромен буџет. Мојот пријател, Сулејман Сане, таткото на Лирој Сане, ми кажа: ‘Тасманија се џинови кои спијат’. Продаваме дресови поради тој рекорд и сакаме да остане“, додава Нумиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ на протести во повеќе градови: „Време е Заев да поднесе оставка“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва со автомобили одржа протести во неколку градови во државата поради ставовите на премиерот Зоран Заев, изнесени во...

Македонија3 часа

(Видео) Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската...

Македонија4 часа

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија5 часа

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија6 часа

Ахмети: Верувам во европските вредности на Бугарија и се надевам дека ќе најдеме заедничко решение

Премиерот Зоран Заев ја ризикува својата политичка кариера, само за да го деблокира патот на земјата за интегрирање во Европската...

Македонија6 часа

Заев: Груевски беше организаторот на „27-ми април“, а не Јанакиески, Ристовски и Вељаноски

Никола Груевски е главен организатор на 27-ми април, а екс-функционерите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески се изманипулирани од него,...

Економија9 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Македонија10 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет11 час

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет12 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет12 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет12 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт13 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет13 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет13 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет13 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија1 ден

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија1 ден

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа1 ден

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Досие