Контакт

Спорт

Вердер не ја руши традицијата, клубот од Бремен останува прволигаш

Објавено пред

Бундеслигашот Вердер Бремен останува во најквалитетната германска лига и во идната сезона откако вечерва одигра среќно реми (2-2) нагости кај второлигашот Хајденхајм. Првиот меч меѓу овие две екипи одигран во Бремен заврши без голови 0-0.

Со ваквиот развој на настаните продолжува традиција долга 40 години- Вердер да настапува во континуитет во Бундеслигата.

Мечот имаше необичен тек. Гостите поведоа со 0-1 благодарение на ефектниот автогол на играчот на Хајденхајм, Теуеркауф уште во 3. минута.

Иако дамаќините беа тие кои подолго ја имаа топката во свој посед, сепак шансите и ударите кон противничкиот гол ги имаше Вердер.

По еден удар на Мор од далечина во 85 минута, топката се одби од пречката, најприсебен беше Клеиндиенст за 1-1.

Веќе се играше судиското продолжение од 5 минути, и кога сите очекуваа дека мечот ќе влезе во продолженија,
Аугустинсон во 95 минута погоди за Вердер за 1-2 со што го одлучи победникот.

Хајденхајм и тогаш не се предаде, Клеиндиенст во 97 минута од пенал израмни на 2-2, но тоа беше конечниот резултат кој Вердер поради повеќе голови нагости останува во Бундеслигата.

Спорт

Берлускони прати приватен авион за да го „собере“ Мариќ од Осиек

Објавено пред

Монца на Силвио Берлускони, почна со засилувањата по влегувањето во италијанската Серија Б, праќајќи приватен авион да го „собере“ хрватскиот напаѓач на Осиек, Мирко Мариќ.

25-годишниот Мариќ имаше 20 гола во 40 меча за Осиек оваа сезона и има два настапи за хрватската репрезентација, но и настапи во јуниорските тимови на Босна и Херцеговина. Според „Скај спорт“ Италија договорот е вреден 4.5 милиони евра, што претставува огромна сума за поголемиот дел од италијанските второлигаши.

Монца влегоа во Серија Б како дел од новиот проект на Силвио Берлускони и Адријано Галијани, со амбиции веднаш да се избори пласман и за елитата. Берлускони над 30 години беше на чело на Милан, во најславните денови за „росонерите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рејсинг поинт казнети со 15 поени и 400.000 евра!

Објавено пред

ФИА го поддржа протестот на Рено околу сопирачките на „розевиот Мерцедес“ на Рејсинг поинт, и одлучи да го казни тимот со 400.000 евра и со одземање на 15 поени во генерален пласман на конструктори.

Во долга објава ФИА потврди дека стјуардите заклучиле дека дизајнот на сопирачките на Рејсинг поинт ги прекршува правилата на ФИА, бидејќи главен дизајнер на сопирачките биле Мерцедес. Поради ова, тимот ќе загуби по 7.5 поени кај конструктори за двата болиди на Штаерското ГП во Австрија и ќе добие предупредување за користењето на сопирачките на Унгарското ГП и Британското ГП.

ФИА ги отфрла аргументите на Рејсинг поинт дека сами ги дизајнирале сопирачките, откривајќи дека тие добиле сет од сопирачките на Мерцедес од 2019 уште на 9 јанауари, и иако сами ги развивале, дизајнот не може да се смета како нивни. И покрај оваа казна, ФИА не очекува Рејсинг поинт да ги редизајнира сопирачките во овој дел од сезоната, односно ќе им биде дозволено да ги користат до крајот на сезоната.

Ова е епилог на долгата сага околу таканаречениот „розев Мерцедес“, откако Рејсинг поинт влезе во соработка со Мерцедес и нивниот болид за оваа година според многумина е директна копија на минатогодишниот шампионски болид на Мерцедес.

Шефот на Рејсинг поинт, Отмар Шафнауер, вели дека тимот е невин бидејќи добил дозвола од ФИА да ги користи сопирачките пред стартот на сезоната и додаде дека ќе бара дополнително објаснување.

„Навистина е разочараувачки бидејќи ФИА сама одлучи дека ги почитуваме правилата на стартот на сезоната и не направивме ништо погрешно. Ги поканивме ФИА во март да го разгледаат нашиот болид и тие ги имаа сите планови. Тие потоа ни дадоа зелено светло. Мислам дека нивната одлука е двосмислена“, вели Шафнауер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Објавени седумте кандидати за најдобар фудбалер во Премиер лигата

Објавено пред

Очекуваните кандидати Кевин Де Брујне, Садио Мане, Џордан Хендерсон се фаворити за освојувањето на наградата за најдобар фудбалер во англиската Премиер лига, но никој не очекуваше во ова друштво да биде и голманот на Барнли, Ник Поуп.

Ливерпул доминираат на скратената лиса од седум фудбалери со голгетерот Мане, капитенот Хендерсон и младиот Трент Александер-Арнолд по првата титула по 30 години, додека Кевин де Брујне е единствен од Манчестер сити.

Во изборот е и освојувачот на златната топка во Премиер лигата, Џејми Варди од Лестер, но мали изненадувања се имињата на голманот Поуп и на напаѓачот на Саутемптон, Дени Ингс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Малиот Илче од Охрид кој беше напуштен од родителите, по десет дена лекување ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и...

Свет18 минути

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут, велејќи...

Свет2 часа

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Македонија2 часа

Девојка пријавила дека била сексуално вознемирувана додека полагала возачки испит

Девојка која полагала возачки испит пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот...

Македонија2 часа

Хелсиншкиот комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки на деца до десетгодишна возраст

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, кои ги донесе Владата, e ослободувањето од работни...

Македонија3 часа

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет3 часа

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет3 часа

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет4 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само половина од заболените и излекуваните од...

Свет5 часа

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет6 часа

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет7 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион18 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет18 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет20 часа

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет22 часа

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија24 часа

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија24 часа

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион1 ден

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија1 ден

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Досие