Контакт

Спорт

Вернер го носи Челси кон ЛШ – „чеканите тивки“ во лондонското дерби

Објавено пред

Екипата на Челси го доби лондонското дерби против Вест Хем.

Пулените на Томас Тухел со 1-0 славеа на Олимпискиот стадион во Лондон благодарение на погодокот на Тимо Вернер од 43 минута.

И поседот на топката и ударите кон противничкиот гол беа на страна на „сините“, а Менди уште еднаш успеа да ја зачува својата мрежа чиста,

Со денешниот триумф Челси ја задржа четвртата позиција на табелата со 58 бода, која носи пласман во ЛШ идната сезона, додека Вест Хем останува 5-ти со 55 поени, бод повеќе од шампионот Ливерпул на шестата позиција.

До крајот на сезоната остануваат уште 5 кола, па борбата за пласман во елитното натпреварување останува отворена.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Горд сум, но не сум изненаден што ме примија во Куќата на славните“

Објавено пред

Ерик Кантона е примен во Куќата на славните, на англиската Премиер лига. Францускиот ас е еден од шестмината кои во Куќата на славните влегоа со гласовите на навивачите и стручното жири. Први кои добија место во Куќата на славните на Премиер лигата беа Алан Ширер и Тиери Анри.

„Горд сум и среќен, но морам да кажам дека не сум изненаден“, рекол легендарниот фудбалер на Манчестер јунајтед и дополнил.

„Ќе бев изненаден доколку не бев избран. На листата имаше 30 имиња. Ако некого требаше да изберат тогаш тоа сум јас. Останатите се одлични, јас сум извонреден“.

Ерик Кантона, во Премиер лигата играл за Лидс јунајтед и Манчестер јунајтед. Во Премиер лигата одиграл 156 натпревари, постигнал 70 голови. Со Манчестер јунајтед освоил четири шампионки титули.

Прикажи повеќе...

Спорт

Судска одлука – Фјури мора прво да се бори со Вајлдер

Објавено пред

Арбитражниот суд во САД пресудил дека Тајсон Фјури пред ,ечот со Ентони Џошуа, мора да се бори со Дионте Вајлдер.

Фјури, на социјалните мрежи, вчера потврди дека борбата за апсолутен шампион во тешка категорија, со Џошуа, ќе се одржи на 15.август во Саудиска Арабија.

Фјури е шампион во верзијата ВБЦ, а Џошува е шампион во верзиите на ИБФ, ВБО, ВБА, ИБО.

Фјури и Вајлдер има потпишан договор за три борби. Фјури забележа победа во првиот меч, одржан во февруари минатата година. Реваншот закажан за јули 2020 година не се одржа поради пандемијата на коронавирусот. Фјури потоа се откажа од борбата, неговиот тим ги започна и успешно ги заврши преговорите со тимот на Џошуа.

Случајот заврши на Суд, а судијата Даниел Вејнштајн, пресудил дека борбата помеѓу Фјури и Вајлдер мора да се одржи пред 15. септември, односно дека Вајлдер има право на третиот меч.. Доколку Фјури се откаже од таа борба тогаш ќе мора да плати милионско обесштетување.

Кога сме веќе кај парите, од мечот во Саудиска Арабија, закажан за 14.август, Фјури и Џошуа ќе заработат по најмалку 150 милиони долари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крос позитвен на коронавирусот

Објавено пред

Реал Мадрид објави дека Тони Крос е заразен со коронавирусот. Германецот, од петокот се наоѓа во изолација откако имал контакт со особа која била позитивна на вирусот. Крос не играше во неделата, во Билабао, а вчера неговиот тест на коронавирусот бил позитiвен.

Тони Крос, нема да игра за Реал во последното коло против Виљареал.

Сезоната за Крос е завршена, но се очекува тој од првиот ден да биде присутен на подготовките на репрезентацијата за ЕУРО 2020. Германската репрезентација, подготовките за дуелите со Португалија, Франција и Унгарија на ЕП ќе ги започне за 11 дена.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ47 минути

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија2 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет2 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија3 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет3 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет3 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет4 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет4 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион17 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија17 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија17 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа18 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија20 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија23 часа

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет1 ден

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија1 ден

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет1 ден

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет1 ден

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа1 ден

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет1 ден

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Досие