Контакт

Спорт

„Вернер треба да остане во Лајпциг, во Ливерпул ќе биде резерва“

Објавено пред

Прославениот германски фудбалер Лотар Матеус смета дека за Тимо Вернер е најдобро да остане во Лајпциг. Вернер наводно се подготвува да го напушти клубот во летниот преоден рок. Медиумите овој напаѓач го поврзуваат со Ливерпул.

„Тимо е играч за Ливерпул и по менталитетот и по стилот. Брз е и силен. Конкретен е, не сака да ја држи премногу топката кај себе. Клоп сака брзи играчи, а Тимо ја има потребната брзина“, смета Матеус меѓутоа не верува дека на „Енфилд“ ќе има шанса да игра.

„Вернер има своја позиција во Лајпциг. Тој е централен играч во системот на Нагелсман. Но, Ливерпул е еден од најдобрите клубови во Европа, имаат голем број на добри играчи. Тимо би можел да се вклопи во Ливерпул, тој е играч за големи натпревари, но за да игра во првиот тим некој од триото Мане-Фирмино-Салах мора да испадне. Кога се здрави овие тројца никој не може да испадне од поставата, што значи дека Вернер би бил резерва. Тоа ќе биде лошо за него, тој е играч кој сака цело време да е на теренот“, рекол Матеус и заклучил.

„Најдобро за него е да остане во Лајпциг“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Само Гвардиола е пред Флик

Објавено пред

Тренерот на Баерн Минхен Ханс-Дитер Флик ја продолжи триумфалната серија. Од моментот кога го презеде славниот клуб Флик во Бундеслигата забележал 15 победи на 18 натпревари.

Во историјата на најтрофејниот германски клуб само Пеп Гвардиола има подобар скор од Флик во првите 18 натпревари. Во сезоната 2013/2014 во првите 18 натпревари на клупата на Баерн Гвардиола забележал 16 победи.

Флик (55) стана тренер на Баерн во ноември минатата година кога го наследи Нико Ковач.

На почетокот сите веруваа дека тој ќе биде само привремено решени за тренерската позиција, меѓутоа резултатите што ги постигнува тимот сигурно ќе му обезбедат постојан договор.

Баерн со една нога се во четврт-финалето во Лигата на шампионите бидејќи пред реваншот со Челси на домашен терен имаат предност од 3:0.

Синоќа Баерн победи во Дортмунд со 1:0 и ја зголеми предноста во однос на ривалот на седум поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЦСКА ги отпушти Куфос и Бејкер

Објавено пред

Европскиот шампион ЦСКА Москва ги раскина договорите со двајца кошаркари откако Евролигата донесе одлука за крај на сезоната.

Од наредната сезона играчи на ЦСКА нема да бидат грчкиот центар Костас Куфос и американскиот бек Рон Бејкер.

Двајфцата кошаркари минатото лето пристигнаа во Москва, меѓутоа не успеаја да му се наметнат на тренерот Димитрис Итудис.

Посебно разочара Куфос, центар со 11 годишно искуство во НБА лигата. Гркот во Евролигата имаше скромен просек по натпревар од 3,7 поени и 2,8 скока.

Бејкер во Евролигата постигнувал во просек по натпревар по 2,6 поени.

Поради финансиската криза која ја предизвика коронавирусот се очекува дека уште неколку играчи ќе го напуштат ЦСКА:

Прикажи повеќе...

Спорт

Капитенот ќе остане во ПСЖ

Објавено пред

ПСЖ на капитенот на тимот Тијаго Силва ќе му понуди нов договор. Договорот на Бразилецот истекува на 30 јуни, а медиумите шпекулираат дека тој би можел да се врати во Милан.

Тијаго Силва има 35 години се наоѓа на залезот на кариерата меѓутоа во ПСЖ веруваат дека тој се уште може да му биде од голема помош на соиграчите.

Поради тоа тие биле подготвени да му понудат едногодишен договор. Прашање е дали Силва ќе ја прифати соработката бидејќи ќе треба да се согласи на намалување на платата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија36 минути

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект можат да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија52 минути

Чулев: Владата да ја усвои Уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев ја повика Владата да ја усвои Уредбата со која е превидена награда за полицајците....

Македонија57 минути

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени за 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број на поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, кажа...

Македонија3 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет3 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет4 часа

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија5 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија5 часа

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија5 часа

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава8 часа

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија17 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија18 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија18 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија18 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија18 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион23 часа

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија24 часа

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија1 ден

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија1 ден

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Досие