Контакт

Спорт

Вест Бром и Алардајс во потера на невозможното – го декласираа и Саутемптон

Објавено пред

Сем Алардајс е познат како тренер кој никогаш не испаднал од Премиер лигата, односно како експерт за опстанување, но ако успее да го повтори тоа со Вест Бромвич Албион, несомнено ќе биде најголемиот успех.

ВБА, популарните „Бегис“, откако во минатото коло со 2:5 ги уништија Челси, вечерва со 3:0 го совладаа Саутемптон, за да дојдат на осум поени од безбедната зона со осум натпревари до крајот на сезоната, заддржувајќи ги шансите да останат во елитата.

Откако во петтата минута од мечот беше поништен апсолутно „легален“ гол на Диањ, Матеуш Переира во 32. минута од пенал ги донесе домаќините во водство. Само три минути подоцна Мет Филипс го зголеми водството, за во 69. минута Калам Робинсон да ги постави конечните 3:0.

ВБА остануваат на претпоследното место на табелата, но сега имаат 24 поени, два помалку од Фулам пред нив и осум зад Њукасл со 32 на првото „безбедно“ место. Брајтон исто така имаат 32 поени, а Барнли на 15. место имаат 33 поени во интересна трка за опстанок. Саутемптон се 14. со 36 поени.Спорт

Англија владее со ЛШ – Челси го „урна“ Реал, против Сити за големиот трофеј

Објавено пред

Челси по третпат во својата историја влезе во финалето на Лигата на шампионите, откако неверојатниот „џокер“ Тимо Вернер беше доволен за 2:0 победа над Реал Мадрид и закажување на англиска пресметка против Манчестер сити во Истанбул на 29 мај во битка за најголемиот европски трофеј.

За „сините“ од Лондон, ова е прво финале од 2012 година, кога ги победија Баерн Минхен на пенали по 1:1 ремито, и трето вкупно, откако во 2008 година загубија од Манчестер јунајтед во епско финале, кое исто така заврши на пенали. Исто така, ова е неверојатно остварување за новиот германски тренер на клубот, Томас Тухел, кој беше донесен како замена за Френк Лампард со намера да се спаси сезоната по лошата низа, а наместо тоа речиси сигурно обезбеди топ 4 пласман во Премиер лигата, како и огромно финале.

По 1:1 ремито во Мадрид, Челси ја имаше предноста решавачкиот меч да биде на домашен терен, и тоа против Реал Мадрид предводен од Зинедин Зидан, еден од најуспешните тренери во историјата на натпреварувањата. Со нивниот поранешен фудбалер, Еден Азар како стартер, Челси во првото полувреме мораше да се соочи со расположениот Карим Бензема, кој имаше две шанси кои ги одбрани Едуар Менди, а од друга страна, Тимо Вернер, кој беше толку критикуван во последните неколку месеци по големите утки, прво даде гол во 18. минута кој му беше поништен, за потоа во 38. минута по одличната акција на Каи Хаверц кој ја погоди пречката, да не утне од минимална далечина за 1:0.

„Кралевите“ се обидоа да ја поништат негативата, и им беше потребен само еден гол да примораат продолжувања, но наместо тоа во 85. минута, Мејсон Маунт стави точка на натпреварот за огромна победа.

За „кралевите“, сега останува трката во домашниот шампионат, каде што заостануваат зад лидерот Атлетико Мадрид, а во игра се и Барселона.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ПОЛУФИНАЛЕ, 2.МЕЧ

Челси – Реал Мадрид 2:0, прв меч 1:1, вкупно 3:1

Манчестер сити – Пари Сен-Жермен 2:0, прв меч 2:1, вкупно 4:1Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА не простува – двегодишна суспензија за Реал, Милан, Барса и Јуве?

Објавено пред

УЕФА е подготвена да им даде сурови казни на клубовите кои уште не се откажале од проектот на Суперлигата, тврди „ЕСПН“, објаснувајќи дека се подготвува двегодишна суспензија од европските натпреварувања.

УЕФА во последните 10 дена разговара со 12-те клубови кои ја формираа Суперлигата (Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Арсенал, Тотенхем, Челси, Ливерпул, Реал Мадрид, Атлетико Мадрид, Барселона, Интер, Јувентус и Милан) во обид да се договори помала казна за тие кои се откажаа, но со формална декларација за целосно откажување од проектот. Според „ЕСПН“, сите клубови се договорени, освен Интер, кои се блиску до договор, додека Јувентус, Реал Мадрид, Барселона и Милан засега остануваат на своите позиции.

УЕФА ќе се повика на 51 член од нивниот статус во кој се вели дека „не може да се формираат комбинации и алијанси меѓу клубови без дозвола на УЕФА“. Четирите клуба веруваат дека имаат легална подлога бидејќи првичните документи на Суперлигата побараа дозвола од УЕФА и ФИФА за натпреварувањето. Дополнителен проблем на УЕФА е одлуката на трговскиот суд во Мадрид за „замрзнување“ на било кои казни додека случајот не се реши на суд.

Сепак, надежта на УЕФА е тоа што ако 9 клуба од 12-те формално се откажат од Суперлигата, според нивниот статус, проектот се поништува, бидејќи не сака да влезе во легална битка која може да ја загуби.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Карагер: Рубен Дијаш е подобар дури и од Ван Дајк!

Објавено пред

Џејми Карагер, поранешниот фудбалер на Ливерпул, смета дека Португалецот Рубен Дијаш е убедливо најдобриот централен бек во Премиер лигата, дури и пред ѕвездата на Ливерпул, Виргил ван Дајк, кој го имаше овој епитет пред трансферот на Дијаш.

23-годишниот Дијаш ја препороди одбраната на Сити откога пристигна од Бенфика за 64 милиони фунти минатото лето носејќи фантастична организација на одбраната што недостигаше по заминувањето на Винсен Компани. Карагер не можеше да ја скрие симпатијата.

„Навистина го сакам! Тој е најдобриот играч во Премиер лигата оваа сезона, навистина го мислам тоа. Имаше огромно влијание на Манчестер сити и дури кога ќе го гледате како зборува, не ви се верува дека има само 23 години. Покрај него е Џон Стоунс, кој има 27-28 години, а изгледа како да е обратно. Ван Дајк? Тој има подобри физички атрибути од Дијаш, но Португалецот работи понапорно за својот успех. Кога го гледаш Ван Дајк, како да гледаш ‘ролс-ројс’! Повеќето фудбалери го немаат тоа и затоа Дијаш е поимпресивен“, вели Карагер.

Дијаш има 46 меча по пристигнувањето на „Етихад“ и еден гол, а веќе ја освои и првата титула од Карабао-купот со победата над Тотенхем.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија8 часа

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија8 часа

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија12 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија13 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија14 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет14 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион14 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет14 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет15 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија16 часа

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион1 ден

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет1 ден

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет1 ден

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија1 ден

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија1 ден

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа1 ден

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија1 ден

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет2 дена

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Досие