Контакт

Спорт

Вест хем го донесоа шпанскиот талент Форналс за 24 милиони фунти

Објавено пред

Вест хем јунајтед го потврдија трансферот на 23-годишниот шпански фудбалер од средниот ред Пабло Форналс од Вилјареал за 24 милиони фунти. Форналс потпиша петгодишен договор со Вест хем со опција за продолжување за уште една сезона.

Форналс, кој ќе игра за Шпанија на ЕП до 21 година во Италија, е второто најскапо засилување во историјата на „чеканите“ по Бразилецот Фелипе Андерсон кој лани дојде за 34 милиони фунти.

„Пресреќен сум што станав дел од Вест хем. Се чувствувам добро, многу среќно и благодарен сум што ми дадоа голема шанса. Ова е клуб со големи амбиции“, вели Форналс.

Форналс, кој веќе има два настапи за сениорската шпанска репрезентација, е избор на директорот на фудбал на Вест хем, Марио Хусилјос, со кого работеше во Малага. Во две сезони во Вилјареал, тој имаше 63 настапи и постигна 7 гола.

Спорт

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Објавено пред

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката да му се додели Светското првенство во фудбал во 2022 година на Катар.

Поранешниот капитен на француската репрезентација е приведен од страна на француската полиција како дел од истрагата во одлуките на ФИФА, особено доделувањата на СП на Русија во 2018 и на Катар во 2022 година.

63-годишниот Платини беше претседател на УЕФА од јануари 2007 до 2016 година кога самиот се повлече по добивањето суспензија од шест години за примање парични средства од ФИФА, тогаш под водство на контроверзниот Сеп Блатер. Оваа суспензија беше намалена на четири години и тој најави враќање во фудбалот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Камбекот на Нејмар во Барселона може да се изведе

Објавено пред

Барселона сериозно размислува да го врати Нејмар на „Камп ноу“ следната сезона и трансферот е сосема можен, тврди извор од каталонскиот клуб за ЕСПН.

Во Каталонија се свесни дека преговорите со Пари Сен-Жермен се поинакви од преговорите со другите клубови поради финансиската моќ на катарските сопственици. Според ЕСПН, не постои директен контакт со луѓето на Нејмар, но ако Бразилецот сака да се врати во клубот во кој помина четири сезони пред во 2017 да замине за рекордни 222 милиона евра, тогаш тешките преговори може да вродат со плод.

Една од главните причини зошто Барса планира да го врати во Каталонија е желбата на повеќето клучни фудбалери на клубот, во прв план Лионел Меси и Луис Суарез, со кои Нејмар е во постојан контакт.

„Франс фудбал“ минатата недела објави дека ПСЖ е подготвени да ги разгледа понудите, а претседателот на клубот, Насер Ал-Хелаифи, најави дека кој не сака да биде во тимот, може да разговара со него. Бразилскиот „Глобо еспорте“, пак, во понеделникот објави дека претседателот на Барселона, Жосеп Марија Бартомеу, веќе контактирал со Нејмар и неговиот татко.

Според овој извор, Барселона дури би вклучиле тројца фудбалери во договорот – Иван Ракитиќ, Усман Дембеле и Самуел Умтити.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сампдорија му дава шанса на Тоти

Објавено пред

Италијанските медиуми тврдат дека Сампдорија му понудиле на Франческо Тоти директорска позиција по неговата одлука да си замине од Рома со бурна прес-конференција, но и Фиорентина би го сакале поранешниот капитен на „волчицата“.

Тоти доби понуда да стане технички директор на Рома, но откако ја одби влезе во остар напад на клубот, велејќи дека консултантот Франко Балдини и претседателот Џејмс Палота го игнорирале последните две години.

„Нема да останам невработен. Добив понуди од неколку италијански клубови и ќе размислам што ќе правам понатаму. Јуве или Наполи? Да не се глупираме од почит кон Рома, не би го направил тоа. Но, ФИФА, УЕФА, имам опции“, изјави вчера Тоти.

Според „Скај спорт Италија“ и „Ла газета дело спорт“ најсериозната понуда е од Сампдорија, каде што претседател е Масимо Фереро, инаку страствен навивач на Рома. Таму е упатен, според шпекулациите, и неговиот поранешен соиграч и тренер, Еузебио ди Франческо, кој според медиумите ќе потпише двегодишен договор.

Сепак, постои можност Тоти да заврши и во Фиорентина, каде што би работел со својот поранешен соиграч, Винченцо Монтела и поранешниот директор на Рома, Даниеле Праде.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет Тврдина“, во исказ пред судот рече дека со...

Спорт1 час

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката...

Свет2 часа

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреса во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет2 часа

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА-лигата на Торонто репторс на плоштадот „Нејтан...

Македонија2 часа

Судир во ЕУ за почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почетокот на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија,...

Македонија3 часа

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром (општина...

Hitech5 часа

„Хуавеј“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеј“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат 30 милијарди долари помали...

Крвав четврток17 часа

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите се жалат на рокот

Пресудата за 27 април кога се случи насилниот упад во Собранието е напишана на 1056 страници и веќе им се...

Македонија18 часа

Поплавени подруми, непроодни улици и затнати шахти од невремето во Куманово

Oпштинa Куманово денес од 14,45 до 15,40 часот ја зафати пороен дожд кој направи проблем за собирање на водата во...

Македонија22 часа

Анкета на „Макфакс“: Шилегов направил најмалку за градот Скопје

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Кој градоначалник на Скопје направи најмалку за градот?“, најголем...

Македонија23 часа

(Видео) Жителите на населбата Јака се жалат – живееме во кал и мрак, без јавен превоз

Седум години по почнувањето на изградбата на населбата Јака во Илинден, состојбата е непроменета – очајна, а општинската власт не...

Македонија24 часа

Хан: Северна Македонија направи храбри компромиси, ЕУ губи ако не ја награди земјата

Политичкиот компромис на земјите од Западен Балкан треба да биде награден, изјави комесарот за проширување, Јоханес Хан, во пресрет на...

Економија1 ден

Објавен јавниот повик за бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето-износот од 22.000 денари е...

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Државата ќе бара екстрадиција на Груевски како организатор на 27 април

Државата ќе бара екстрадиција на поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски, за настаните од 27 април 2017 година...

Регион1 ден

Јадранот се задушува во пластика и е меѓу најзагадените мориња во Европа

Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранското Море е меѓу најголемите во Европа по североисточниот дел на Медитеранот и...

Вести2 дена

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија2 дена

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт2 дена

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Вести2 дена

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт2 дена

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Досие