Контакт

Спорт

Видал си оди од Интер по само една сезона?

Објавено пред

Беше желба на Антонио Конте минатото лето, а веќе ова, по само една сезона, можно е да го напушти Интер.

Искусниот играч од средниот ред, Артуро Видал, во септември дојде на „Меаца“, обезбеди место во првата постава, но на крајот на 2020 Кристијан Ериксен му го зема местото стартер.

Во последните 8 меча во Серија А, Видал од првата минута настапи само на две средби. На преостанатите 6 средби се на се одигра 58 минути.

Конте сѐ помалку смета на него, па „Кориере дело спорт“ пишува дека, најверојатно, налето тој ќе го напушти миланскиот клуб.

Дополнителна причина за раскинување претставува и неговата плата, која од 5 порасна на 6,5 милиони евра, што претставува луксуз за „неазурите“, пред сѐ, за играч што не е од особена важност за наредната сезона.

Француски Олимпик Марсеј ја следи состојбата со Видал, а новиот тренер на екипата, Хорхе Сампаоли, наводно контактирал со Чилеанецот со кого соработуваше и додека беше на чело на оваа селекција.

Покрај француската екипа, за Видал се интересираат и од Галатасарај, односно Фламенго.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дармијан ги донесе Интер чекор поблиску до титулата

Објавено пред

Интер се вратија на 11 поени предност пред Милан на само 9 кола до крајот на италијанскиот шампионат, откако Матео Дармијан беше „џокерот“ на Антонио Конте за тешка 1:0 победа над Каљари во првиот неделен меч во Серија А.

По тивкото прво полувреме, во кое имаше малку шанси на двете страни, Интер се мачеше со цврстата игра на гостите од Сицилија, за конечно, Дармијан да се најде на вистинското место во 77. минута од мечот по асистенцијата на Ашраф Хакими и една убава акција на „нераѕурите“.

Со победата Интер има 74 поени, пред Милан со 63 и Јувентус со 59, на само девет кола пред крајот на шампионатот, така што титулата веќе им се насмевнува на „Џузепе Меаца“.Прикажи повеќе...

Спорт

Најубавиот гол викендов го постигна дефанзивец во Аргентина

Објавено пред

Дефанзивецот на Сан Лоренцо, Габриел Рохас сигурно мора да влезе во изборот за најубав гол оваа сезона, познатата „Пушкаш награда“ на ФИФА, откако имаше неверојатни „ножички“ против Платенсе во аргентинската Примера.

23-годишниот лев бек се најде на работ на шестнаесетникот, за фантастично да ја исконтролира топката и да постигне гол од 20-тина метри. Со голот, Сан Лоренцо поведе со 3:2, за потоа да додаде уште еден гол и да се искачи на второто место на табелата.

Уште поневеројатно, ова е прв гол во професионалниот фудбал за Рохас, кој дебитираше за Сан Лоренцо во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА се сомнева на два наместени меча во Србија

Објавено пред

УЕФА пратила порака до Фудбалскиот сојуз на Србија (ФСС) околу сомнеж за два наместени меча во оваа земја, поради високи уплати на кладилниците во Европа и Азија, тврди „Спортклуб“.

Вниманието на УЕФА го предизвикале големите парични средства уплатени на два натпревари минатиот месец, од кои на едниот имало неверојатни уплати на далечниот Исток во „обложување во живо“.

Според „Спортклуб“, неколку фудбалери се под сомнеж дека учествувале во местенката. Во Србија случајот ќе го испитува Светислав Ѓуровиќ, поранешниот полицаец, кој оваа година беше именуван за главен за интегритет на фудбалот во ФСС.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Притвор за шестмината приведни во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија47 минути

Владата ги демантира тврдењата дека Заев и Спасовски делеле пасоши на борци на ИСИС

Владата најостро ги демантира, како што вели, лагите на пратеникот Антонио Милошоски, дека Заев и Спасовски делеле македонски пасоши на...

Македонија4 часа

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија4 часа

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет4 часа

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија6 часа

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа17 часа

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија19 часа

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија22 часа

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија1 ден

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет1 ден

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ1 ден

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија1 ден

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет1 ден

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет1 ден

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија2 дена

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Македонија2 дена

Приведен висок полициски службеник, запленета дрога вредна над 800.000 евра

Полицијата заплени дрога вредна над 800.000 евра, а приведен е висок полициски службеник, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски....

Свет2 дена

СЗО: Не препорачуваме комбинирање на вакцини, сè уште немаме доволно податоци

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот повтори дека поради недостиг на соодветни податоци не може да даде препорака во врска...

Македонија2 дена

(Видео) Милошоски: Мафијашот Седат Пекер во Скопје бил пречекуван со полициски возила

Додека турската полиција денеска спроведува обемна акција и во Истанбул насекаде го бара меѓународниот мафијаш Седат Пекер, во Скопје тој...

Досие