Контакт

Спорт

(Видео) Дебакл на Олимпијакос кај Фрајбург, Брајтон победи во Атина

Објавено пред

Фрајбург, Вест Хем, Брајтон, Аталанта, Спортинг и Рен обезбедија пласман во нокаут фаза во Лига Европа.

dobivaj vesti na viber

Во рамките на групата А, Вест Хем победи во Бачка Топола против ТСЦ, со голот на Соучек во 89.минута. победа забележа и Фрајбург и тоа многу убедливо.

Фрајбург во оваа група го декласира Олимпијакос со 5:0. Јет-трик постигна Грегорич, по гол за германскиот тим постигнаа Слидилија и Доан.

Вест Хем и Фрајбург имаат по 12 бода, Олимпијакос има четири бода, додека ТСЦ освои еден.

Брајтон оствари триумф во Атина. Во Б групата славеше со голот на Жоао Педро.

Пред мечот меѓу Марсеј и Ајакс, Брајтон има 10 бода, Марсеј има осум, АЕК освои четири, а Ајакс има само два.

Во Прага Спарта со минимален резултат во групата Ц го совлада Бетис.

Стрелец на единствениот гол на натпреварот беше Лукас Хараслин во 54. минута од натпреварот.

Пред пресметката меѓу Ренџерс и Арис од Лимасол, Бетис има девет бода, Ренџерс и Спарта освоија по седум, а Арис има три.

Во групата Д, Аталанта ремизираше 1:1 со Спортинг Лисабон на домашен терен, додека Раков ги освои сите три бода во Грац, против Штурм.

Аталанта има 10 бода, Спортинг освои седум, додека Штурм и Раков имаат по четири.

Во преостанатиот натпревар од групата Ф, Рен победи со 3:0 против Макаби од Хаифа во Будимпешта.

Головите за францускиот тим ги постигнаа Териер во 29. минута, Гири во 47. минута и Ридер во 93. минута од натпреварот.

Пред натпреварот помеѓу Виљареал и Панатинаикос, Рен има 12 бода, шпанскиот тим има шест со два меча помалку, ПАО има четири победи, а Макаби Хаифа има само еден.

Спорт

Саинц: Не е трагично што ќе го напуштам Ферари

Објавено пред

Шпанскиот возач Карлос Саинц ја започнува својата последна сезона во Формула 1 во болидот на Ферари.

dobivaj vesti na viber

Него на крајот на сезоната ќе го замени Луис Хамилтон, кој реши да го засили тимот од Маранело и со тоа да направи тектонски промени во светот на Формула 1.

Саинц смета дека не е трагедија што ќе го напушти Ферари на крајот на сезоната и дека тоа не претставува ништо лошо за него, напротив, мотивиран е да им покаже на сите дека може да бележи добри резултати во италијанскиот тим кој ќе го препорача на други тимови.

„На крајот во Ферари ќе ме заменат со седумкратен шампион“, рече Шпанецот.

„Не го гледам тоа како трагедија. Среќен сум, особено со овие три години што ги поминав во Ферари. Мислам дека тоа беа три позитивни години. Сега одиме во четвртата и теоретски се подготвувам за најважната сезона во која сакам да продолжам со добри резултати со чиста цел пред мене. Сакам да имам добра година со Ферари, да победуваме на трките и се надевам дека имаме потенцијал да се бориме за шампионската титула“.

Од денес до петок на програмата се официјалните тестови пред почетокот на новата сезона која започнува на 2 март со Големата награда на Бахреин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германец ја презеде репрезентацијата на Косово

Објавено пред

Германецот Франко Фода (58) стана нов селектор на фудбалската репрезентација на Косово. Фода го наследи Примож Глиха, кој поднесе оставка на крајот на минатата година.

dobivaj vesti na viber

Франко Фода во кариерата играше во Кајзерслаутерн (1987-1990), Баер Леверкузен (1990-1994) и Штутгарт (1994-1996). Потоа во 1997 година во австриски Штурм каде трнер му беше легендарниот Ивица Осим. Кариерата ја заврши во 2002 година.

Тренерската кариера ја започна како асистент во стручниот штаб на Штурм, каде се задржа 11 години, во 2012 година го презеде Кајзерслаутерн.

Две години подцна се врати во Штурм кој го водеше уште четири сезони, а потоа од 2018 до 2022 година беше селектор на Австрија со која забележа 26 победи на 47 натпревари.

Тој поднесе оставка откако Австрија со поразот од Велс во Кардиф остана без шанси за пласман на Светското првенство во Катар во 2022 година.

Во меѓувреме имаше епизода во Цирих, но швајцарскиот шампион го отпушти по само три месеци.

Косовските медиуми јавуваат дека Фода и неговите соработници Томас Кристлим и Роберт Ибертсбергер ќе добиваат 800.000 евра или 33.000 евра месечно за двегодишен договор.

Косово наесен ќе игра во игра во Лигата на нации, во Ц дивизијата, во групата со Кипар и Романија, додека третата селекција ќе биде позната по мартовскиот двомеч меѓу Гибралтар и Литванија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Јонг: Лут сум, објавени се многу лаги

Објавено пред

Фудбалерот на Барселона и репрезентативец на Холандија, Френки де Јонг демантираше дека сака да го напушти клуботна крајот на сезоната. Некои британски и шпански медиуми неодамна објавија дека за холандскиот фудбалер се заинтересирани Манчестер јунајтед, Челзи и Пари Сен Жермен.

dobivaj vesti na viber

„Лут сум, бидејќи медиумите објавија многу информации, кои не се точни. Беа објавени многу лаги, вистината е далеку од реалноста. Информациите за мојата плата не се точни. Многу сум среќен во Барселона, тоа е клубот од моите соништа. Се надевам дека ќе играм уште многу години за овој клуб“, рече Де Јонг во Неапол пред првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите против Наполи.

Де Јонг (26) пристигна во Барселона во 2019 година од Ајакс. Тој има договор со каталонскиот клуб до јуни 2026 година.

Холандскиот репрезентативец оваа сезона за каталонскиот клуб одигра 24 натпревари во сите натпреварувања и постигна еден гол.

Фудбалерите на Барселона вечерва од 21 часот гостуваат кај Наполи во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија2 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет4 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа4 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет4 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион4 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа14 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија16 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија16 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ18 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија20 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија21 час

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија21 час

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија23 часа

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија24 часа

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...

Свет1 ден

Зона на смртта на југот од Појасот Газа: СЗО објави видео по влегувањето во болницата во која изврши рација израелската армија

Светската здравствена организација (СЗО) објави снимка од болницата „Насер“ во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, во...

Македонија1 ден

АСОМ: Примерот со Албанија ги потврди нашите апели – ограничувањето на легалните игри на среќа ја отвора вратата за игрите на црно

„Повеќегодишните апели на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) за потребата од сеопфатна јавна дебата во Македонија за законот што ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Тепање полицајци и попречување акција против дрога, МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски?

Од СДСМ велат МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски во спречувањето на акцијата против дрога. „Јавноста чека одговори...