Контакт

Спорт

(Видео) Франција ја победи Австрија со автоголот на несмасниот Вебер

Објавено пред

Еден од фаворитите за освојување на титулата, репрезентацијата на Франција, не блескаше, но со победа стартуваше на ЕП во Германија.

dobivaj vesti na viber

Триколорите славеа победа од 1:0 (1:0) на арената Меркур Шпил во Диселдорф.

Стрелец на единствениот гол беше Австриецот Максимилијан Вебер, кој ја затресе мрежата на својот тим во 38. минута. Само минута-две откако Австријците имаа одлична шанса преку Баумгартнер. Водство на Австрија спречи голманот Мењан.

Австријците и покрај поразот оставија добар впечаток. Тие пружија силен отпор на Французите, но не успеаја да го избегнат поразот.

Интересно е да се напомене дека Австријците постигнаа гол на секој од претходните 17 натпревари. Последен пат тоа не им успеа во септември 2022 година и тогаш за противник ја имаа Франција.

Двата тима пропуштија неколку одлични можности. Во 55.минута се изрезили Килијан Мбапе. Лесно ја претрча одбраната на Австрија, а кога излезе сам пред голманот го промаши голот.

Интересни информации за статистичарите и за Килијан Мбапе. Тој постигна 12 гола за Франција на големите натпреварувања и сите 12 на Светските првенства. Се уште го чека деби голот на ЕП.

Мбапе се повреди во финишот на натпреварот, според она што можеше да се забележи напаѓачот го скрши носот.

Во второто коло во петок на 21 јуни ќе се сретнат Франција – Холандија и Полска – Австрија.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Нестварна интервенција – Олмо ја одбрани победата на Шпанија во 90.минута

Објавено пред

Шпанскиот репрезентативец Дани Олмо има огромна заслуга за победата на Шпанија , поради неверојатната одбрана во 90.минута во финалниот натпревар на Олимпискиот стадион во Берлин.

dobivaj vesti na viber

Шпанија четврти пат стана европски првак, откако во финалето ја победи Англија со 2:1.

Олмо со глава од гол линината ја изби топката која ја упати Гуеи. Унај Сајмон не можеше да стане, бидејќи претходно и тој имаше брилијанен потег кога го одбрани ударот на Рајс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кејн се уште го чека првиот трофеј во кариерата

Објавено пред

Капитенот на фудбалската репрезентација на Англија, Хари Кејн, ќе мора да почека на првиот трофеј во кариерата.

dobivaj vesti na viber

По 14 години играње професионален фудбал, по 643 одиграни натпревари, Кејн се уште не знае како е да се освои трофеј.

Тоа не му успеа ниту во неделата навечер, во финалето на Европското првенство, бидејќи Шпанија победи со 2:1.

Минатата сезона се пресели во Баерн со надеж дека ќе освои некој трофеј, но сезната зад нас беше најлошата за Баварците во последните 12 години.

Со Англија двапати беше вицешампион на Европа, додека со Тотенхем два пати го загуби финалето на Лига купот и Лигата на шампионите во 2019 година.

„Тешко е да се опише со зборови како сите се чувствуваме во моментов. Тежок натпревар. Направивме се за да се вратиме во натпреварот и се боревме да го направиме тоа. Тешко е кога ќе примите гол во последните минути. Во првото полувреме се мачевме, не можевме да ја земеме топката во наш посед. Второто полувреме беше подобро успеавме да постигнеме гол, а потоа не фатија со една хоризонтална топка. Ја пропуштивме шансата, но не е воопшто лесно да се дојде до финалето. Кога ќе добиете ваква шанса морате да ја искористите, а ние тоа повторно не го направивме. Ова е екстремно болно и долго ќе боли. Селекторот ќе размисли дали ќе продолжи да го води тимот, сакавме да победиме за него“, рече Кејн по натпреварот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Поминаа 58 години, а фудбалот се уште не се „вратил дома“

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Англија нема освоено голем трофеј од Светското првенство во 1966.

dobivaj vesti na viber

Последната шанса ја имаше вечерва против Шпанија во Берлин, но „црвената фурија“ го доби финалето на ЕУРО 2024 со 2:1.

Ова е второ последователно финале на континеталните првенства кое Гордиот Албион го заврши со пораз. .

Овој можеби беше последен за Герет Саутгејт како селектор на Англија и покрај тоа што Фудбалската асоцијација (ФА) најави дека селекторот ќе ја добие довербата да го води тимот и на Светското првенство во 2026 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Сончево и многу топло, температурите до 43 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

Македонија13 минути

На „Табановце“ и „Богородица“ се чека околу половина час

Од 9 јули, 11:00 часот, на десна коловозна лента на автопат Скопје – Куманово извршена била времена измена на режим...

Спорт8 часа

(Видео) Шпанија го освои Европското првенство

Фудбалската репрезентација на шпанија четврти пат во историјата стана европски првак. Шпанија во финалето на ЕУРО 2024 ја победија Англија...

Македонија11 часа

Ангелов: За жал пожарот на Серта повторно гори, гасењето го помагаа 103 војници, 30 полицајци, хеликоптери и ер-трактори, ќе се гаси и утре

Пожарот на планината Серта кој има три крака, сè уште е активен. Гасењето ќе продолжи сè додека е видливо, а...

Свет12 часа

20-годишниот атентатор на Трамп работел во кујна во дом за стари лица, пушката ја купил татко му

Американските медиуми објавуваат нови детали за 20-годишниот Томас Метју Крукс, кој стои зад обидот за атентат врз Доналд Трамп. На...

Македонија14 часа

Претседателката Сиљановска-Давкова им подари галичка пафта на младенците на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, денеска присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. Претседателката изрази задоволство од континуитетот...

Македонија15 часа

(Видео)Планината Серта сè уште гори, полицискиот хеликоптер во 25 налети истури 38 тони вода врз огнот

Полицискиот хеликоптер денес исфрли 38 тони вода за гаснење на пожарот на планината Серта кој и денес е активен, соопшти...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија21 час

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет22 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет1 ден

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет1 ден

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија1 ден

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ2 дена

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија2 дена

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура2 дена

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија2 дена

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија2 дена

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија2 дена

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија3 дена

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...