Контакт

Спорт

(Видео) Лукас Васкез одигра нестварен меч, Белингем во 91.минута го реши Ел Класико

Објавено пред

Реал Мадрид ја победи Барселона со 3:2 и на шест кола до крајот на сеозната стекна предност од 11 бода во однос на најголемиот ривал. Реал победи со голот на Џуд Белингем во 91.минута. Блескаше на натпреварот Лукас Васкез, изнуди пенал, го постигна голот за 2:2 и на крајот му асистираше на Белингем.

dobivaj vesti na viber

Стартот на мечот им припадна на гостите од Барселона. Кристенсен во шестата минута го шокираше „Сантијаго Бернабеу“. Данецот ја искористи лошата проценка на голманот Лунин и го постигна 300. гол за Барселона во пресметките со Реал.

Две минути подоцна Винисиус промаши чиста шанса.

Во 18.минута Винисиус изедначи од пенал. Претходно Лукас Васкез со прекрасен дриблинг го осфрли од игра Кансело, а потоа се закачи за ногата на Кубарси.

Во 30.минута спорен момент, која ВАР го проверуваше неколку минути, на крајот пресуди дека топката по обидот на Ламине Јамал не ја минала гол линијата со целиот обем.

Вториот дел започна бавно и во такво темпо се играше до 70.минута, кога Фермин Лопез ја врати предноста на Барселона. Каталонците водеа само три минути, кога по асистенцијата на Винисиус, играчот на натпреварот Лукас Васкез изедначи на 2:2.

И во оваа ситуација очајна реакција во одбраната имаше Жоао Кансело, кој стоеше премногу далеку од својот човек.

И кога сите очекуваа крај на натпреварот, Дијаз повлече една топка, го проигра Васкез, а овој упати иделан центаршут до Белингем кој стави точна на Ел Класико и на шампионската трка.

Спорт

Спектакл на стартот на Ролан Гарос, Надал против Зверев – Ѓоковиќ во првото коло против Ербер

Објавено пред

Попладнево во Париз со ждрепка е одреден костурот за вториот грен слем турнир во сезоната, Ролан Гарос.

dobivaj vesti na viber

Апсолутно дерби во првото коло ќе биде дуелот меѓу Рафаел Надал, кој настапува со специјална покана од организаторот и четвртиот тенисер на АТП листата, Александар Зверев.

Зверев и Надал последен пат на Ролан Гарос играа во 2022 година. Надал успеа да се пласира во финалето откако Зверев се здоби со тешка повреда на зглобот. Во моментот кога Германецот го предаде мечот Надал имаше предност во сетови 1:0, сетот го доби во тај-брејк со 10:8, а во втроиот сет резултатот беше 6:6.

Подоцна Надал лесно го победи Каспер Руд во финалето и ја освои 14. титула на Ролан Гарос.

Бранителот на титулата, Новак Ѓоковиќ за противник во првото коло го доби домашниот тенисер Пјер-Иго Ербер, кој како и Надал доби покана од организаторот.

Надал и Зверев се во делот од костурот каде што се наоѓа и Ѓоковиќ, а во оваа половина е и Даниил Медведев, кој во првото коло доби незгоден ривал во Германецот, Доминик Кепфер.

На другата страна од костурт се Карлос Алкараз и јаник Синер. Алкарас во првото коло ќе игра против квалификант, додека Јаник Синер за противник го доби го очекува Крис Јубенкс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челзи и Брајтон се заинтересирани за менаџерот на Ипсвич

Објавено пред

Менаџерот на Ипсвич, Киран Мекена, најверојатно ќе ја одбие понудата да го продолжи договорот со клубот, откако Чесли и Брајтон покажаа интерес за него. Како што тврдат во Англија, благ фаворит за неговиот потпис е Челси.

dobivaj vesti na viber

Киран Мекена (38) има договор со Ипсвич до 2027 година, но има и големи амбиции во кариерата.

Според Би-би-си, Мекена викендов треба да се сретне со челниците на Ипсвич, но ќе ја одбие нивната понуда.

Би-би-си понатаму наведува дека Челзи е пред Брајтон, а ситуацијата во Манчестер јунајтед е покомплицирана отколку во овие два клуба бидејќи „црвените ѓаволи“ се уште не го кажале својот став за судбината на Ерик тен Хаг.

„Клубот кој ќе сака го доведе младиот менаџер прво ќе треба да му плати четири милиони фунти на Ипсвич, а со Мекена би пристигнал и неговиот помошник Мартин Перт.

Мекена ја доби наградата за менаџер на сезоната во Чемпионшип, а беше избран и за менаџер на годината во изборот на Здружението на професионални менаџери.

Мекена помина пет години во Манчестер јунајтед како асистент на Жозе Мурињо и Оле Гунар Солскјаер, пред да замине во Ипсвич во декември 2021 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн сѐ уште заработува од трансферот на Левандовски

Објавено пред

Баерн Минхен се уште заработува од трансферот на Роберт Левандовски. Полјакот летото 2022 година од Баерн се пресели во Барселона.

dobivaj vesti na viber

Барселона за Левандовски плати 45 милиони евра. Во договорот што го потпиша постои клаузула дека Баерн ќе добива бонус од 1,25 милиони евра за секоја сезона во која ќе постигне најмалку 25 голови.

Минатата сезона, кога Барселона ја освои Ла Лига, постигна 33, а оваа сезона против Рајо Ваљекано го постигна својот 25 гол и повторно донесе пари во касата на Баварците.

Левандовски има договор со Барса до 2026 година и потенцијално може преку бонусите да му донесе на Баерн вкупно пет милиони. Иако има интерес од Саудиска Арабија, Левандовски потврди дека останува во Барселона.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Таравари уште размислува дали ќе биде министер за здравство: „Можноста не е исклучена, но не е дефинитивна“

Арбен Таравари, еден од партнерите на коалицијата „Влен“, а кој моментно е градоначалник на општина Гостивар, сѐ уште не одлучил дали...

Македонија3 часа

Потврден 30-дневниот притвор за врховнот судија Наке Георгиев

Кривичниот совет од одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје постапи по жалбата на одбраната...

Македонија3 часа

Одговорност од директорката и управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители, бара антикорупциската комисија

Државната комисија за спречување на корупцијата поведе иницијатива до сите надлежни органи за утврдување одговорност на директорката, претседателот и членовите...

Македонија4 часа

Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, Бугарија очекува промена на реториката и крај на јазикот на омразата, порача Радев

Република Северна Македонија мора да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа, со тоа што ќе ги...

Македонија5 часа

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал...

Македонија6 часа

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија7 часа

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија8 часа

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет9 часа

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...

Македонија9 часа

(Видео) Граѓаните на протест против деструкцијата на ,,Бехтел и Енка”, Левицата дава поддршка

Прилепчани и граѓани од цела Македонија десетина дена прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машини...

Свет9 часа

(Видео) Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени во торнадо во Ајова: прогласена вонредна состојба

Пет лица загинаа, а 20-ина се повредени кога торнадо го погоди градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова. Одделот за...

Свет9 часа

Трамп во страв: Сакаат да ме убијат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека Министерството за правда (ДП) сакало да го убие и дека претседателот Џозеф Бајден...

Свет9 часа

(Видео) Се урна бина на изборен митинг во Мексико: има загинати и најмалку 50 повредени

Најмалку девет лица загинаа, а 50-ина се повредени кога се урна бина на предизборен митинг во Мексико, соопштија локалните власти....

Македонија19 часа

„14 пратеници“, обзнанија Таравари и Хасани: Коалицијата „Вреди“ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

По прегласувањето на избирачко место во Општина Желино, кое е во рамки на изборната единица 6, според претставникот на „Вреди“,...

Македонија24 часа

Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ, и го повика целото раководство да го направи истото

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ којашто ја...

Македонија1 ден

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија1 ден

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет1 ден

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...

Македонија1 ден

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти, кои се штетни за здравјето на граѓаните

Царинските службеници на влез на Меѓународниот аеродром „Скопје“ спречија влез на 1,7 тони медикаменти, „силденафил цитат упс“ и „сибутрамин“, кои...