Контакт

Спорт

(Видео) Милан кончено го победи Наполи во првенствен натпревар

Објавено пред

Фудбалерите на Милан го совладаа актуелниот италијански шампион Наполи со резултат 1:0 во дербито од 24. коло на италијанската Серија А.

dobivaj vesti na viber

Домашните ја забележаа шестата победа во последните седум првенствени натпревари, а немаат пораз во последните девет натпревари во италијанското првенство. Ова е прва победа на Милан на домашен терен против Наполи во Серија А по повеќе од девет години и осум натпревари без победа.

Голот вреден победа го постигна францускиот лев бек Тео Ернандез во 25. минута од натпреварот откако одлично се уфрли зад последната линија на одбраната на гостите и погоди во првиот агол на голманот Пјерлуиџи Голини на асистенција на Рафаел Леао.

Со ова Милан се зацврсти на третото место и дојде на бод од Јувентус, кој има натпревар помалку. Наполи одамна се прости од одбраната на титулата, но загрозен е и нивниот пласман во европските натпреварувања следната сезона.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мерцедес местото на Хамилтон го чува за тинејџерот Антонели

Објавено пред

Тото Волф, првиот човек на Мерцедес, изјави дека имале разработен план за моментот кога Луис Хамилтон ќе го напушти тимот.

dobivaj vesti na viber

Австриецот изјави дека сакаат да имаат отворено место за 17-годишниот Андреа Кими Антонели и дека тоа е причината поради која потпишале договор на две сезони седумкратниот светски шампион во Формула 1.

Оваа изјава на Волф значи дека Антонели од наредната сезона ќе седне во болидот на Мерцедес на местото на Хамилтон, кој од 2025 година ќе вози во Ферари.

„Во минатото бевме во ситуација да можевме да му дадеме шанса на Макс Ферстапен, но тоа не се случи бидејќи ги имавме Хамилтон и Розберг и едноставно немавме место во кокпитот, а шансата потоа ја искористи Ред Бул. Му дадоа договор со Торо Росо, со опција следната сезона да вози за Ред Бул. Го загубивме, а погледнете сега колку е успешен“, изјави Волф.

Првиот човек на Мерцедес потоа проговори за Антонели.

„Имаме јуниор кој вози на многу високо ниво и сакаме да имаме отворена опција тој да седне во болидот. Секако, тоа не значи дека тој ќе биде еден од возачите следната сезона, има само 17 години и можеби е прерано. Но, ако ги погледнеме следните пет или десет години, сакам да ја имаме таа опција“.

Новата сезона во Формула 1 започнува во четврток со тренинзи за Големата награда на Бахреин. Трката е закажана за сабота во 16 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хезоња сака да се врати во Панатинаикос

Објавено пред

Марио Хезоња (29) би можел да го напушти Реал Мадрид на крајот на сезоната, пишува „Марка“. Хрватскиот кошаркар во Реал пристигна од УНИКС Казан во 2022 година, а договорот му истекува на крајот од оваа сезона.

dobivaj vesti na viber

Грчките медиуми пишуваат дека Панатинаикос чии дрес го носеше во 2020 и 2021 година сака да го врати во Атина. Наводно Панатинаикос му нуди тригодишен договор вреден два милиони евра по сезона.

Реал сака да го задржи, но не може да му понуди финансиски услови каков што му понудиле од Грција.

Хезоња сезонава забележа 25 настапи во Евролигата, во кои имаше просек од 13 поени, 4,4 скока и 0,6 асистенции со 21:36 минути поминати на паркетот. Во шпанската лига има слични просечни бројки од 11,5 поени, 4,5 скока и 1,2 асистенции за 21:54 минути игра.

„Марка“, истакнува дека навивачите на Панатинаикос секогаш со овации го поздравувале Хезоња кога играл со Реал во Грција. Исто така, тој му се доверил на новинарот Јоргос Киријакидис дека би сакал повторно да игра за Панатинаикос.

Заедно горе споменатите три клуба, Хезоња играше и за Барселона, односно Орландо Меџик, Њујорк Никс, Портланд Трејл Блејзерс и Мемфис Гризлис во НБА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леајо: Мојата иднина е во Милан

Објавено пред

Фудбалерот на Милан, Рафаел Леајо, на претставувањето на својата автобиографија изјави дека не може да го напушти клубот бидејќи сите биле со него во најтешките моменти и додаде дека неговата иднина е на „Сан Сиро“.

dobivaj vesti na viber

Португалецот ја објави својата прва книга „Насмевка: Мојот живот помеѓу фудбалот, музиката и модата“.

На промоцијата тој зборуваше за темите на книгата и откри дека целото семејство ја поддржува Бенфика, но дека португалскиот клуб не му понудил договор кога бил тинејџер.

„Не можев да го напуштам Милан, тие секогаш беа тука за мене, дури и во најтешките моменти од мојот живот“, изјави Леајо, кој неодамна го продолжи договорот со Милан.

Тој дојде во клубот во 2019 година од Лил.

„Го избрав дресот со број 10 затоа што го носеше Алесандро дел Пјеро, но и многу други играчи кои ми се идоли. Бројот 10 е поинаков, тој е за играчи што носат нешто поинакво на теренот. Сакав да го носам бидејќи тоа беше важна бројка во историјата на Милан и чувствувам дека и јас сум важен играч“, изјави Португалецот.

На новинарско прашање каде ја гледа својата иднина по многуте шпекилации дека за него се заинтересирани Пари-Сен Жермен, Челси, Њукасл и Арсенал, Леајо кратко одговори: „Во Милано“.

Леајо за Милан одигра 151 натпревар и постигна 41 гол.

Милан е трет во Серија А со 53 бода и се наоѓа во осмина-финалето од Лига Европа, каде што за противник ќе ја има Славија Прага, а Португалецот досега постигна осум гола и забележа седум асистенции во сите натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

(Видео) Бунарите пресушуваат, изворите се повлекуваат; наместо над 400, УХМР има 40 станици за следење на подземните води

Секнати кладенци, пресушени бунари, повлечени изворишта на вода и суви поила за стока станаа главна мака во речиси сите региони...

Европа2 часа

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија2 часа

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија2 часа

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија3 часа

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија3 часа

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ3 часа

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...

Македонија4 часа

Платите на функционерите, законот за игри на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

На дневен ред на продолжението на 145. собраниска седница, денеска меѓу другите се Законот за изменување и дополнување на Законот...

Македонија4 часа

Лиже таму кај што плукал, Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, или со други зборови лиже, таму кај што плукал. Во периодот кој...

Свет5 часа

Белата куќа: Израел мора да обезбеди слободен пристап до Ѕидот на плачот за време на рамазан

Портпаролот на Белата куќа Метју Милер го повика Израел да им го олесни пристапот на муслиманските верници до „Ѕидот на...

Свет5 часа

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Анкара продолжува да го поддржува мирното решение за сеопфатната руска инвазија на Украина...

Свет5 часа

Бајден беше на систематски: „Поминав“

„Поминав“, изјави американскиот претседател Џо Бајден (81) по неговиот годишен рутински преглед во воената болница во Мериленд, и покрај загриженоста...

Македонија16 часа

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател...

Македонија19 часа

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ20 часа

Силувана малолетничка во Скопје

Вчера во 13.30 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, 34-годишна жена од Скопје пријавила дека 23-годишниот М.К. од Скопје извршил...

Топ21 час

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ23 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија24 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија1 ден

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија1 ден

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...