Контакт

Спорт

(Видео) Надал: Ѓоковиќ е опседнат со рекордите

Објавено пред

Шпанецот Рафа Надал е еден од ретките кои не му ја честитаа на Новак Ѓоковиќ 24. Грен слем титула во кариерата. Ѓоковиќ, пред две недели победи на ју-ес опен. Тој само го подобри својот рекорд, сега има 24. Грен слем титули, две повеќе од Надал.

dobivaj vesti na viber

Надал не само што не му честиташе на големиот ривал, туку во интервју за „Мовистар“ го обвини дека е опседнат со рекордите.

„Мислам дека Ѓоковиќ ја живее таа Грен слем приказна малку поинтензивно (од мене; од нас другите). За него би било голема фрустрација доколку не го постигнеше тој рекорд“, рече Надал.

Спорт

(Видео) Струга и во реваншот загуби од Слован

Објавено пред

Фото/ https://www.facebook.com/Fcstruga/

dobivaj vesti na viber

Струга испадна од квалификациите за Лигата на шампионите. Македонскиот шампион и во вториот натпревар доживеа пораз од Слован Братислава (1:2).

Гостите поведоа во спортско-рекреативниот центар „Билјанини извори“ во деветтата минута со голот на капитенот Владимир Вајс.

Струшкиот дефанзивец Кире Ристевски го удвои водството на Слован со автогол во 34. минута од натпреварот.

До крајот на натпреварот Струга само успеа да го ублажи поразот преку напаѓчот на Буркина Фасо, Басир Компаоре со гол на пет минути пред крајот на натпреварот.

Струга сега се сели во квалификациите за Конференциската лига, прптовник ќе и биде ерменски Пјуник.

Прикажи повеќе...

Спорт

Обамејанг го напушти Олимпик Марсеј

Објавено пред

Габонскиот фудбалер Пјер-Емерик Обамејанг објави дека го напушта Марсеј, по сезоната во која беше најдобар стрелец на клубот со 30 гола во сите натпреварувања.

dobivaj vesti na viber

„Време е да започнам ново поглавје“, напиша напаѓачот во пораката на Инстаграм, заблагодарувајќи му се на сопственикот и претседателот на Марсеј што го прифатија неговото барање да го напушти клубот.

Обамејанг не откри, но медиумите објавија дека тој ќе се пресели во Ал Кадсија од Саудиска Арабија. Овој клуб од оваа сезона ќе игра во Суперлигата на Саудиска Арабија. Минатата недела, договоро потпиша Начо од Реал Мадрид.

Искусниот напаѓач пристигна во Марсеј во летото 2023 година како слободен играч од Челзи и постигна 30 гола и додаде 11 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

По освојувањето на ЕП, претседателот на Шпанската федерација доби двегодишна суспензија

Објавено пред

Претседателот на Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ) Педро Роча е суспендиран на две години од Националниот спортски административен суд (ТАД).

dobivaj vesti na viber

Портпаролката на ТАД ја потврди пресудата, но рече дека таа сè уште не е обврзувачка и може да биде оспорена по жалба. Шпанските медиуми објавија дека Роча планира да го направи. Наводно, Роча е казнет со околу 33.000 евра поради други неправилности.

Веста доаѓа три дена откако шпанските фудбалери ја освоија титулата европски првак во Берлин, победувајќи ја Англија со 2:1 во финалето.

Извештаите наведуваат дека ТАД наметна санкција поврзана со разрешување на функционери на РФЕФ. Судот смета дека Роча немал право на таа мерка како шеф на привремената комисија на РФЕФ, по оставката на претходниот претседател Луис Рубиалес.

Поранешниот претседател си замина откако ја бакна фудбалерката Џени Ермозо без нејзина согласност на церемонијата на трофејот по освојувањето на титулата на Светското првенство.

Нему и на тројцата сообвинети ќе им се суди во февруари 2025 година за аферата, а Рубиалес е под истрага и за корупција и перење пари за време на неговиот мандат како претседател на РФЕФ.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија7 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија11 часа

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија12 часа

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија12 часа

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија13 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија15 часа

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија17 часа

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија17 часа

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет18 часа

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет18 часа

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија18 часа

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...

Култура18 часа

„Бизнисот на задоволството“ со награда во Уругвај за сценографија

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски се закити со десетто признание на меѓународните филмски фестивали во светот. Овој пат наградата...

Македонија1 ден

Убиство во Македонски Брод, жртвата е 31-годишен војник во АРМ, поведена истрага

Основното јавно обвинителство Кичево донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишник од селото Суви Дол, Македонски Брод за кого...

Македонија1 ден

Повторно активен пожарот над Битола

Огнот повторно се разгоре над обиколницата на Битола. Екипите на ТППЕ Битола постојано се на терен и работат на ставање...

Македонија2 дена

Почувствуван земјотрес во Скопје: „Кратко тресење и гласен краток звук“

Во 14.07 часот беше почувствуван земјотрес во Скопје, извести ЕМСЦ. #Earthquake (#земјотрес) possibly felt 40 sec ago in #RepublicofNorthMacedonia. Felt...

Македонија2 дена

Таравари за тримесечното бебе со модринки: Нема докази дека е намерно повредено, но има дисциплински мерки

Министерот за здравство, Арбен Таравари, не ги добил во писмена форма одлуките на комисијата што треба да го расветли случајот...

Македонија2 дена

Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен, рече Мемеди

Немало апсолутно никаква намера кај медицинската сестра за нанесување повреда, туку тие модринки на раката настанале при процедурата земање венска...

Македонија2 дена

Обвинение за пет лица во предметот „Грчец“, за другите постапката ќе продолжи по нивно обезбедување

По спроведена сеопфатна истражна постапка што се водеше од почетокот на оваа година, предметниот обвинител од Основното јавно обвинителство за...

Скопје2 дена

„Главниот град се задушува во смет, дали Скопје има градоначалник“, прашуваат од ЛДП

Либерално-демократската партија (ЛДП) упатува остра реакција за нехигиената во главниот град, истакнувајќи дека насекаде се забележува отпад, од кој, поради...

Македонија2 дена

Oбвинителството испитува неправилности во ЈСП по тврдењата дека автобусот заврши во жардиниера кај „Мавровка“ поради неисправност

Основното јавно обвинителство оформи предмет за настанот со автобусот на ЈСП кога возачот на 8 јули изгуби контрола, излета во лево...