Контакт

Спорт

(Видео) Њукасл го издржа нападот на Милан на „Сан Сиро“

Објавено пред

И покрај тоа што имаа над 20 удари на противничкиот гол, Милан мораа да се задоволат со 0:0 реми со Њукасл во првото коло од новата сезона во Лигата на шампиони. Во вториот меч од 18.45 часот, Лајпциг успеа да стигне до 3:1 победа на гости кај швајцарскиот Јанг бојс.

dobivaj vesti na viber

Њукасл се вратија во европското елитно натпреварувањее по пауза од 20 години и против себе го добија високомотивираниот Милан, „повреден“ по 5:1 поразот од Интер во градското дерби од Интер во Серија А. Во нивниот состав беше и херојот на навивачите на „росонерите“, Сандро Тонали, кој доби убав пречек.

Првото полувреме помина целосно во знак на домаќините, кои имаа дури 15 удари на противничкиот гол, но Рафаел Леао и Оливие Жиру промашуваа и сигурни топки. Во второто полувреме и тимот на Еди Хау ја смени тактиката, но до гол не успеаја да дојдат. Вечерва во истата група, која беше наречена „група на смртта“, ПСЖ го пречекува тимот на Борусија Дортмунд.

Во Швајцарија не недостасуваа голови. Мохамед Симакан по само три минути игра ги донесе РБ Лајпциг до водство против Јанг бојс, но домаќините израмнија преку Мешак Елија во 33. минута од мечот. Важна победа за бундеслигашот обезбеди Ксавиер Шлагер во 77. минута од мечот, пред Бенјамин Шешко да стави печат на мечот во 93. минута.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО
ГРУПА Ф
Милан – Њукасл 0:0
Пари Сен-Жермен – Борусија Дортмунд 21.00 ч.
ГРУПА Г
Јанг бојс – РБ Лајпциг 1:3
Манчестер сити – Црвена звезда 21.00 ч.

Спорт

Полицијата во Загреб апси навивачи на Динамo поради нередите во Атина

Објавено пред

Хрватската полиција уапси девет навивачи на Динамо чија екстрадиција бара Грција. Сите се членови на навивачката група „Бед Блу Бојс“, а се трага по уште едно лице чие име се наоѓа на потеницата.

dobivaj vesti na viber

Петмина од нив биле уапсени вчера, по што биле спроведени во притвор во Оранице.
Против нив, наводно, не била спроведена кривична истрага, туку постапувале согласно европскиот налог за апсење.

Да потсетиме, претходно беше објавено дека од Грција е пристигнато барање за апсење и екстрадиција на споменатите десетмина, кои на 7. август по нередите во Атина, ноќта пред натпреварот со АЕК, побегнаа од земјава. Во тие немири животот го загуби Михалис Кацурис.

Грчката полиција тогаш уапси речиси 100 навивачи на Динамо.

Инаку, „Бед Блу Бојс“, во меѓувреме почнаа да собираат парична помош за одбрана на уапсените навивачи и досега собраа околу 180.000 евра, од кои околу 100.000 веќе се префрлени во Грција.

Дел од парите им биле дадени на адвокатите кои ги бранат уапсените навивачи, а дел им биле испратени на приведените за лични потреби.

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Спорт

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Објавено пред

Фудбалерите на Баерн победија со 4:3 против Манчестер Јунајтед во првото коло од новата сезона во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

УЕФА од овој натпревар го издвои остварувањето на легендарниот фудбалер на Баерн, Томас Милер.

Ветеранот стигна до 100 победи во елитното европско натпреварување.

На официјалниот профил на социјалните мрежи, УЕФА објаи дека Икер Касиљас има победа помалку од 177 натпревари, а лидер е Кристијано Роналдо со 115 триумфи на 183 меча.

На Милер му беа потребни 143 натпревари за да дојде до 100 победи во Лигата на шампионуте. Јасно е дека во текот на сезоната, Милер, ќе го престигне Касиљас, а не е далеку ниту од рекордот на Роналдо.

Тимот од Минхен на 3 октомври гостува во Копенхаген во следното коло од Лигата на шампионите.

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Спорт

Мундо Депортиво: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Објавено пред

Лука Модриќ е под договор со Реал Мадрид до крајот на сезоната и прашање е дали ќе ја продолжи кариерата или ќе замине на некоја егзотична дестинација. Капитенот на хрватската репрезентација во летниот преоден рок одби милионска понуда од Саудиска Арабија, се претпоставува дека следното лето ќе добие слична понуда.

dobivaj vesti na viber

Според шпанските медуми, Модриќ може да изненади со изборот на наредниот клуб. Наводно тој ќе им стане соиграч на некогаш големите ривали од Барселона, Лионел Меси, Серхио Бускетс и Жорди Алба во Интер Мајами.

Како што пишува „Мундо Депортиво“, веројатно Луис Суарез ќе пристигне во Мајами во јануарскиот преоден рок.

„Прашање е дали Лука Модриќ ќе го стори истото на крајот од сезоната. Желбата на Бекам е да го додаде во тимот добитникот на Златната топка од Реал, кој нема минутажа што би ја сакал под водство на Карло Анчелоти и кој би можел да размисли да отпатува во Мајами за да игра покрај Меси“.

Во текстот понатаму се открива што може да го оневозможи трансферот на Модриќ.

„Проблем би можел да биде селери-капот. Меси, Алба, Бускетс и Суарез со своите примања би пополниле 40 отсто од дозволената сума за исплата на плати. Можеби тоа не е реална опција, но ќе се видиме дали е остварлива. Засега е сигурно доаѓањето на Суарез“, пишува „Мундо Депортиво“.

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

При денешната посета на општина Брвеница претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на споменатите информации...

Македонија1 час

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување...

Македонија4 часа

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Македонија5 часа

СДСМ: Мицкоски е бледа копија на Груевски, распадот на ДПМНЕ е поради суети и големо внатрешно незадоволство

Расколот, внатрешните проблеми, со еден збор распадот на ДПМНЕ не е заради вредности туку заради суети и големо внатрешно незадоволство,...

Култура5 часа

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет5 часа

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...

Македонија6 часа

Пендаровски: Со измените на Кривичниот законик, Груевски не се враќа во Македонија

Пендаровски во интервју за Гласот на Америка, по неговиот говор пред светските лидери во ОН, вели дека со последните измени...

Македонија6 часа

Oсмани-Кравињо: Преговарачкиот пакет се заснова на европски принципи, да не се пропушти шансата

На маргините на 78-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со...

Македонија23 часа

„Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во објава на социјалните мрежи му упати порака на својот поранешен сопартиец Никола Груевски...

Економија1 ден

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот „Беласица“, ќе имаме ценовно цунами со парното греење во Скопје

Скопјани ќе плаќаат повисока цена за парно греење ако не се стави цевковод на опожарениот мост „Беласица“. Претседателот на Регулаторната...

Македонија1 ден

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија1 ден

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија1 ден

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија1 ден

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија1 ден

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион1 ден

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа1 ден

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет1 ден

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа1 ден

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...