Контакт

Спорт

(Видео) Прва нула на ЕУРО 2024

Објавено пред

Холандија и Франција одиграа интересeн, но не премногу квалитетен натпревар на Еп. Натпреварот во Лајпциг заврши без голови. Поништениот гол на Чави Симонс поради офсајд може да крене голема прашина.

dobivaj vesti na viber

Веднаш на почетокот на натпреварот одлична прилика имаше Џереми Фримпонг, прекрасно интервенираше Мењан. Се играше отворено и на другата страна, па три минути подоцна Гризман шутираше од далечина, Вербруген беше подготвен да интервенира.

Гризман не можеше да има подобра шанса од онаа во 14. минута. Рабио влезе во шеснаесетникот, беше несебичен и го проигра капитенот на Франција, сепак фудбалерот на Атлетико Мадрид ја промаши топката.

Франција ја презеде иницијативата, а Холандија имаше можности на контра. Гакпо имаше едена таква во 18. минута, Мењан одбрани. Тирам пропушти уште една потенцијална шанса во 28. минута кога шутираше високо над пречката.

Второто полувреме започна со иницијатива на Франција, но првата убава можност дојде дури во 65. минута. Французите одиграа одлична акција, Дембеле брилијантно го проигра Гризман, кој пропушти одлична прилика од пет метри. Само три минути подоцна шанса имаше и Дембеле откако го „измеша“ Аке, но шутираше над голот.

Холандија ја затресе мрежата во 69. минута од натпреварот, стрелец беше Чави Симонс, но Ентони Тејлор го поништи голот по контроверзниот офсајд. ВАР ситуацијата ја проверуваше околу две минути.

Французите беа поконкретни до крајот на натпреварот, но не успеаја да создадат сериозни шанси. На крајот од натпреварот Холанѓаните се бранеа и сепак го прифатија бодот кој на крајот го освоија.

Состојбата на табелата по две кола вели дека Франција и Холандија имаат по четири бода, Австрија три, Полска е без бодови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Канте се враќа во Премиер лигата

Објавено пред

Францускиот фудбалер Н’Голо Канте би можел да се врати во Премиер лигата, поточно во Вест Хем.

dobivaj vesti na viber

Медиумите на Островот пренесуваат дека „Чеканите“ и Ал-Итихад, во кои Канте се пресели во 2023 година, веќе ги започнале преговорите и постои заедничка желба за договор.

Вест Хем за 33-годишниот Французин би требало да потроши околу 25 милиони евра.

Канте се појави како опција за тимот на Хулен Лопетеги по неговите извонредни настапи на Европското првенство, и покрај тоа што многумина мислеа дека нема да биде на највисоко ниво бидејќи цела сезона играше во Саудиска Арабија.

Вест Хем се надева дека Канте ќе ја пополни дупката што ја остави заминувањето на Калвин Филипс, кој како позајмен од Манчестер сити не успеа да се наметне.

Во исто време, на Лопетеги, кој го презеде тимот во мај 2024 година, исклучително ги цени квалитетите на Канте.

Канте, претходно помина осум години во Премиер лигата, играјќи за Лестер и Челзи. Тој освои две Премиер лиги, Лигата на шампионите и Лигата на Европа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Демба Ба: Нацистите бегаа во Аргентина. И вие сега сте изненадени…

Објавено пред

Репрезентативците на Аргентина неконтролирано ја прославија титулата по победата над Колумбија (1:0) во финалето на Копа Америка.

dobivaj vesti na viber

Меѓу другото, додека славеа во автобусот пееја и расистичка песна која ги дискриминира Французите чии родители емигрирале од африканските земји.

Видеото го објави играчот на Челси, Енцо Фернандез, кој набргу се покаја и се извини. Поради објавувањето на видеото, Французите во тимот на Челси го избришаа Фернандез од социјалните мрежи.

Енцо Фернандез ќе мора да се врати во клубот каде што веројатно ќе го чека казна за однесувањето.

Скандалот одекна во фудбалскиот свет, Фудбалската федерација на Франција го прихави случајот во ФИФА, која веќе покрена истрага. Се огласи и Демба Ба, поранешен сенегалски репрезентативец роден во Франција и поранешен играч на Челзи.

„Аргентина е земјата каде бегаа нацистите по 1945 година. Земјата им беше дом на воени злосторници. И ќе кажете дека сите сте изненадени“, напиша поранешниот напаѓач на Челзи на својот профил на „X“, поранешен „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан го потврди трансферот на Мората

Објавено пред

Алваро Мората од петокот и официјално е фудбалер на Милан. Капитенот на новиот европски првак Шпанија, со Милан потпиша договор до 2028 година.

dobivaj vesti na viber

Милан ја активираше откупната клаузула вредна 13.000.000 евра, па Мората од Атлетико Мадрид се пресели во градот на модата. За Атлетико Мадрид постигна 58 гола и запиша 14 асистенции. Годишно, Мората ќе заработува 4.500.000 евра.

„Имаше многу моменти кога не се чувствував добро. Кога сте во средина каде што од различни причини не можете да ги дадете своите сто проценти, тогаш ова е најдобрата опција за секого. Не сакам да лажам“, изјави Мората на Кадена Копе.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 часа

(Видео) Пороен дожд, грмотевици и град попладнево во Охрид, Свети Николе и Струмица

Во централниот дел од Пелагонија има појава на невреме со интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер и град, извести Центарот...

Топ11 часа

Почина осуденик во Идризово, телото е дадено на обдукција

Денеска во 02.08 часот во СВР Скопје, од Казнено – поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека во амбулантата во...

Топ11 часа

Уапсен 53-годишник, извршил обљуба врз малолетник од Струмица со пречки во развојот

Вчера во 18.25 часот, полициски службеници од СВР Струмица лишиле од слобода 53-годишно лице од струмичко, кој се сомничи дека...

Македонија11 часа

(Видео) Полицискиот хеликоптер фрли над 39 тони вода врз пожарот меѓу селата Драгоево и Селце

Денеска полициски воздухоплов од типот Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици продолжи да дејствува на пожар што избувна на планината...

Македонија15 часа

Министерот Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Министерството за здравство информира дека министерот д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именува нови в.д. директори во повеќе здравствени установи....

Македонија16 часа

„Визер“ предупредува: Патниците да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет денес

Пристигнете на аеродромот најмалку три часа пред летот, апелираат од „Визер“ по денешниот ИТ-колапс. Се очекуваат потенцијални прекини поради тековниот...

Топ16 часа

Пронајдено телото на скопјанецот што се удави во Дојранското Езеро

По преземените мерки и активности, тим пожарникари од Територијалната противпожарна единица Струмица, денеска, околу 7 часот, во Дојранското Езеро го...

Македонија16 часа

(Видео) Спречена експлозија на над 80 тони гас кај поранешна „Порцеланка“ во Велес

Благодарение на брзата и пожртвувана реакција на храбрите велешки пожарникари избегната е голема трагедија во кругот на поранешна велешка „Порцеланка“...

Македонија17 часа

(Видео) Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац: со фамилијата се враќале од одмор во Словенија

Во сообраќајна несреќа кај Лесковац едно лице загина, а тројца се повредени. Несреќата се случила кога возачот изгубил контрола над...

Македонија19 часа

Рекорден број повици од постоењето на бројот за итни случаи 112

Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК), изминатото деноноќие бележи рекорден број повици...

Македонија20 часа

Пожарот кај Битола локализиран, но сѐ уште постои опасност, од Пелистер е оддалечен 10 километри

Регионалниот ЦУК Битола известува дека Екипите од ТППЕ Битола, НП ,,Пелистер”, ДПД,,Арханѓел” и доброволци се повлечени од терен од пожарот...

Свет20 часа

Полицаец повреден со нож во центарот на Париз, насилникот неутрализиран

Еден полицаец е повреден во напад со нож во центарот на Париз, изјави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен....

Македонија20 часа

Повеќе од 10 часа делови од Скопје без струја

Повеќе од 10 часа делови од Скопје се без струја по вчерашното невреме проследено со дожд, силен ветер и град....

Македонија20 часа

Костадинов заврши на инфузија, вдишал чад од пожарите

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов вчера завршил на инфузија откако вдишал чад при гаснењето на пожарите. -Пожарникарите-спасители изразуваат голема благодарност...

Македонија21 час

ЦУК: Има активни 13 пожари

Центарот за управување со кризи информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие,...

Свет21 час

Земјотрес со јачина од 7,4 степени го погоди северниот дел на Чиле во близина на границата со Аргентина

Земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала вчера го погоди северниот дел на Чиле, во близина на границата...

Македонија1 ден

13 активни пожари во државата, пожарот кај Битола е голема закана за планината Пелистер, вели Ангелов

Дождот помогна да бидат совладани неколку пожари во државата, меѓу нив и пожарот на планината Серта од страна на селото...

Топ1 ден

Загина 74-годишна жена од Скопје: со возилотo излетала од патот Стража – Гостивар

Утрово во 08.40 часот во СВР Тетово било пријавено дека на магистрален пат Стража – Гостивар, патничко возило „спарк“ со...

Топ1 ден

43-годишен маж од Скопско е човекот кој се удавил во Дојранското езеро

Денеска во 10.10 часот во СВР Струмица било пријавено дека во Дојран машко лице од чамец скокнало во езерото, пливало...

Македонија2 дена

Маж се удави во Дојранското Езеро, од чамец скокнал во водата, пливал кратко и исчезнал

Претпладнево, во 10.10 часот, во СВР Струмица било пријавено дека во Дојранското Езеро се удавил маж. Лицето скокнало во водата...