Контакт

Спорт

Во Барселона бесни на Мориба – бара 100.000 евра плата

Објавено пред

Тренерот на Барселона, Роналд Куман призна дека е „крајно разочаран“ од однесувањето на Илаиш Мориба и преговорите со 18-годишниот талент од „Ла масија“, поради барањето на превисока плата и покрај финансиската криза во која се наоѓа каталонскиот гигант.

Лео Меси веќе замина, а капитените се согласија за намалување на платите за да помогнат на клубот, но тинејџерот, кому договорот му завршува следното лето, бара плата од над 100.000 евра неделно.

„Илаиш? Зборував со него пред две-три недели, повеќе човечки, отколку фудбалерски. Неговата ситуација е ужасна бидејќи има само 18 години, тој е иднина на клубот и знае колку сите го сакаат. Советот кој му го дадов е едноставен – парите не се најважните на светот. Разочаран сум од него и од неговите агенти, бидејќи секогаш верувам повеќе во фудбалот отколку во парите“, изјави Куман.

Шпекулациите велат дека тој е понуден на повеќе елитни клубови низ Европа, бидејќи Барселона не планира да го пушти да игра ако не потпише нов договор. Тој беше исклучен и од Б-тимот на Барселона минатата недела.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Синот на легендарниот Кројф одбил да биде наследникот на Куман

Објавено пред

Шпанските медиуми наголемо шпекулираат дека се ближи крајот на Роналд Куман во Барселона. Според овие извори, претседателот Џоан Лапорта бил незадоволен од дефанзивната тактика што ја постави Куман во поразот од Баерн (0:3).

Наводно, наредните три натпревари во Ла Лига и гостувањето во Лисабон кај Бенфика во Лигата на шампионите се клучни за иднината на Куман во клубот.

Шпанците тврдат дека Лапорта очајнички бара нов тренер. Му го понудил местото на Жорди Кројф, синот на клупската легенда, Јохан Кројф. Клупските челници биле изненадени кога тој ја одбил работата.

Синот на Кројф, 47-годишниот Жорди, работи како советник во клубот, а може да се пофали и дека има тренерско искуство.

Бил тренер на Макаби од Тел Авив, Чонггинг Лифан, Сенжен и селектор на Еквадор.

Прикажи повеќе...

Спорт

„На Меси, Нејмар и Мбапе им треба такси за да ги врати назад да играат одбрана“

Објавено пред

ПСЖ, сезоната во Лигата на шампионите ја започна со нерешен резултат во Бриж (1:1). На натпреварот во Белгија, прв пат од почетокот на сезоната, го започнаа Нејмар-Меси и Мбапе.

Пеколното трио, некои би рекле најдоброто во историјата на фудбалот, ги покажа маните на тимот кој го предводи Маурисио Покетино.

Многумина тврдат дека на овие тројца ќе им бидат потребни три топки за да можат да играат заедно и дека тимот ќе пати во дефанзивата, бидејќи никој од нив не е заинтересиран да игра одбрана.

„Кога ќе останат без топката, потребно им е такси за да ги врати назад во одбраната“, рекол стручниот коментатор на „Беин Спорт“, Омар да Фонсека и дополнил.

„Паредес и Вајналдум не се видоа на теренот. Ако сакате да играте со овие тројца во нападот, тогаш во редот за врска ви се потребни играчи кои можат да ја задржат топката. Потребен ви е плејмејкер кој ќе држи овој дел од играта. Јасно е дека не барам некој нов Чави или Иниеста, но тие мораа да направат повеќе“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Монако скапо плати за потписот на Џејмс

Објавено пред

Кошаркарскиот клуб Монако, се засили со Мајк Џејмс. Монако како актуелен освојувач на Европкупот, сезонава ќе дебитира во Евролигата.

Џејмс, минатата недела, го раскина договорот со ЦСКА Москва. Американецот, на почетокот на годината, беше отстранет од клубот поради несогласувањата со тренерот Димитрис Итудис.

Вториот дел од сезоната, Џејмс го мина во Бруклин Нетс, каде што имаше просек од 7,7 поени по натпревар.

По завршувањето на сезоната врати во ЦСКА и договори спогодбен раскин на соработката, се обиде да најде ангажман во НБА лигата. Откако не успеа, ја прифати понудата на Монако.

Клубот од „малото кнежевство“, го договори Џејмс за 1,4 милиони евра по сезона. Ова е еден од најголемите договори во Еворлигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија31 минута

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Топ42 минути

19-годишна девојка со тешки повреди пренесена во болница по сообраќајна незгода

Деветнаесетгодишна девојка добила тешки повреди во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Скопје – Тетово, кај селото Желино....

Македонија1 час

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Свет1 час

Третата доза на „Фајзер“ значително ја зголемува заштитата кај оние над 60 години, покажа израелска студија

Третата доза од вакцината на „Фајзер“ против Ковид-19 значително го зголемува заштитниот ефект кај луѓето постари од 60 години, покажа...

Македонија3 часа

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“. Вакцините вчера пристигнале во земјата. „Вчера, Северна Македонија доби донација од...

Регион3 часа

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет3 часа

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија22 часа

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија1 ден

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет1 ден

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија1 ден

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет1 ден

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија1 ден

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион2 дена

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија2 дена

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ2 дена

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа2 дена

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ2 дена

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија2 дена

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Досие