Контакт

Спорт

Во Шпанија ќе има испаѓање и влегување во лига и без комплетирана сезона

Објавено пред

Претседателот на шпанската Ла лига, Хавиер Тебас вели дека доколку сезоната 2019/20 не успее да се комплетира поради пандемијата со корона вирусот, сепак, ќе има испаѓање и влегување во лигата.

Во Шпанија има сѐ поголеми стравувања дека сезоната нема да може да се комплетира поради големиот број на заразени од корона вирусот, но Тебас инсистира дека планот е сезоната да продолжи и да се комплетира, за разлика од Холандија, каде што денеска објавија дека сезоната е стопирана и дека нема да има прогласен шампион.

„Ако сегашната сезона во Ла лига не биде комплетирана нема да има зголемување на првата лига и ќе има испаѓање од лигата. Но, сигурен сум дека нема да дојдеме до тој степен“, вели Тебас.

Според сегашната состојба на табелата, Еспањол, Леганес и Реал Мајорка ќе испаднат во втората лига, додека Кадиз и Реал Сарагоса се на првите две места во Сегунда, а Алмерија, Уеска, Џирона и Елче се на позициите кои носат плејоф.

Спорт

Два гола на Феликс – Победа на Атлетико во Памплона

Објавено пред

Атлетико Мадрид победнички мина на гостувањето во Памплона. Предводени од Жоао Феликс „јорганџиите“ ја поразија Осасуна со 3:1.

Младиот Португалец, за чии трансфер Атлетико минатото лето плати 126.000.000 евра, во 43 минута го постигна првиот гол на мечот. Феликс реализираше пенал за кој се избори Витоло.

Атлетико доби уште еден пенал во 48 минута, откако Ојер играше со рака пред својот гол. Повторно Феликс ја презеде одговорноста, но неговиот удар заврши во дирекот, а одбиената топка Анхел Кореа ја испрати над голот.

Во првите 15 минути од вториот дел покрај промашениот пенал, играчите на Атлеитко имаа уште три чисти шанси за постигнување на гол. Кореа од 20 метри го погоди дирекот, истиот играч не успеа да го совлада Херра во ситуација „еден на еден“, а речиси иста шанса не реализираше и Витоло.

Добрата игра во второто полувреме Атлетико сепак ја крунисаа со уште еден гол. Кореа му асистираше на Феликс, а Португалецот од работ на шеснаесетникот го совлада Херара.

Трошка надеж за Осасуна донесе голот на Анте Будимир во 80 минута. Хрватскиот репрезентативец го одигра првиот натпревар за Осасуна по трансферот од Мајорка.

Надежите на Осасуна дека ќе можат да освојат барем бод им ги урна Лукас Тореира во 88 минута. Уругваецот четири минути претходно влезе во игра, тој го постигна деби голот за Атлетико.

Атлетико со оваа победа од шест натпревари имаат 14 поени и се наоѓаат на второто место на табелата. „Јорганџиите“ имаат натпревар помалку од лидерот Реал. Осасуна го дели седмото место со 10 поени.Прикажи повеќе...

Спорт

„Џокерот“ Жота не дозволи изненадување на Енфилд

Објавено пред

Ливерпул го победи Вест Хем со 2.1 (1:1) во седмото коло, во Премиер лигата. Црвените, сега се лидери на табелата, имаат 16 бода и натпревар повеќе од Евертон.

Екипата на Јирген Клоп и на овој меч не блескаше, но успеа да ја оствари целта. Човекот на одлука беше резервниот играч Диого Жота. Португалецот за кого Ливерпул плати 40.000.000 евра, во 86 минута го постигна голот за победа. Неколку минути претходно, поради офсајд на истиот играч му беше поништен гол.

Инаку, Вест Хем први постигнаа гол, преку Пабло Форналс во 10 минута, а Ливерпул израмни од пенал, во 41 минута стрелец беше Салах.Прикажи повеќе...

Спорт

Хрватската врска го спаси Интер од пораз

Објавено пред

Фудбалерите на Интер се спасија од пораз против Парма во шестото коло, во Серија А. Бод за Интер спаси Иван Перишиќ во 92 минута, откако претходно Парма имаше предност од 0:2.

Интер има проблем со ефиксноста оваа сезона и тоа фудбалерите на Антонио Конте го потврдија и на овој натпревар. Доминираа во првиот дел, не ги искористија шансите, па на полувреме немаше голови.

Парма го казни домаќинот веднаш на стартот од второто полувреме. Од првиот удар кон Хандановиќ, ветеранот Жервињо постигна гол. Истиот играч, 15 минути подоцна рутински ја реализираше мајсторската систенција на Инглесе.

Три минути подоцна Интер во натпреварот го врати Марцело Брозовиќ.

До крајот на мечот Интер напаѓаше кон голот на Сепи, но без некоја конкретна шанса. Во 92 минута Коларов нафрли на првата статива, а Перишиќ ја спроведе топката во голот.

Интер по шест одиграни натпревари има 11 бодови, додека Парма освои пет бода.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Борис Џонсон го објави планот за нова блокада на земјата

Велика Британија влегува во втора блокада на земјата која ќе започне во четврток ( 05 ноември) и ќе трае еден...

Свет1 час

(Видео) Макрон: Се залагам за слобода на изразување и не прифаќам оправдување на насилство

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ги разбира чувствата на муслиманите кон навредливите карикатури од пророкот Мухамед, но нагласи дека...

Македонија3 часа

Нови 1085 позитивни случаи на Ковид-19, починале 12

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на...

Регион3 часа

Расте бројот на загинати во Турција – почина дете извлечено од под урнатините

Најмалку 35 луѓе загинаа во силниот земјотрес што го погоди турскиот град Измир, објавија турските власти. Две лица загинаа на...

Регион4 часа

Захариева: Нема да има вето ако Македонија ги признае бугарските корени

Бугарија се закани дека ќе го блокира патот на Северна Македонија кон членството во Европската унија, доколку не признае дека...

Македонија4 часа

Директорот на струмичката болница преку Фејсбук бара донација за ново возило

Директорот на струмичката болница Наќе Гогов преку Фејсбук побара донација за ново болничко возило, поради, како што вели, зголемениот обем...

Свет5 часа

(Видео) Застрелан грчки свештеник пред црква во Лион, напаѓачот во бегство

Повторно пукање во Франција. Во тек е потера во францускиот град Лион, каде вооружено лице пукаше и повреди грчки православен...

Свет5 часа

Велика Британија се очекува да воведе едномесечна блокада на земјата

Британската влада размислува за воведување на едномесечна блокада, пренесува Би-Би-Си. Според информациите, премиерот Борис Џонсон се очекува да одржи прес-конференција...

Регион7 часа

Нов рекорд во Србија – потврдени 1.817 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани рекордни 1.817 нови случаи на коронавирус, а починале шест лица. Тестирани се...

Македонија9 часа

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на Шекеринска од 27 април

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на сегашната министерка за одбрана Радмила Шекеринска на 27 април 2017 година во Собранието....

Македонија9 часа

Кафе-барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа и покрај забраната

Кафе-барот „Интермецо“ продолжил со работа и покрај забраната од 30 дена што ја изрече Општина Центар заради бучава. Градоначалникот на...

Свет10 часа

(Видео) Снимки од дрон го покажуваат ужасот по земјотресот во Измир

Снимките направени со дрон го покажуваат ужасот што го остави силниот земјотрес што вчера го погоди турскиот град Измир. Може...

Регион11 час

Во Словенија 1.796 новозаболени со коронавирус и 23 починати

Во текот на претходниот ден, во Словенија се регистрирани 1.796 новозаразени со коронавирус, а 23 лица починаа. Процентот на позитивни...

Македонија11 час

Мицкоски: Потребни се бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека се потребни бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички. „Образованието...

Македонија11 час

УНИЦЕФ: Училиштата да се затворат единствено тогаш кога нема други алтернативи

Училиштата треба да бидат последни што ќе се затворат, а први што ќе се отворат, изјави Патриција ди Џовани, претставничка...

Македонија11 час

Милевски: По 40 години, Пониква добива реконструирани ски лифтови

Владата преку Јавното претпријатие за државни патишта издвои средства да се реконструира патот за еден помасовен туризам на Пониква, а...

Регион11 час

Во Хрватска 2.769 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.769 нови случаи на коронавирус, а 15 лица починаа, објави Националниот штаб...

Свет13 часа

Бројот на загинати во земјотресот во Измир се искачи на 24

Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос се искачи...

Свет1 ден

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија1 ден

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Досие